Romney vedie na body, knokaut zatiaľ nedal

Americký prezident Barack Obama si na svojho súpera ešte počká. Ani volebný superutorok nevyriešil hádanku, aké meno sa ocitne na volebných plagátoch Republikánskej strany.

08.03.2012 08:19
Mitt Romney, Ann Romneyová Foto:
Ann Romneyová dobre držala manželovi palce. Mitt Romney vyhral väčšinu zo superutorkových volieb, k získaniu republikánskej nominácie však má ešte ďaleko.
debata

Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney si z desiatich utorkových súbojov odniesol najviac vavrínov, pomerný volebný systém však stále ponecháva v hre aj jeho rivalov. Tí cítia Romneyho slabosť a sú odhodlaní boj o nomináciu naťahovať čo najviac.

„Túto nomináciu získam,“ vyhlásil 64-ročný multimilionár. „Zbierame delegátov na zjazd a zatiaľ to vyzerá dobre,“ povedal Romney, ktorý drvivo zvíťazil v domovskom štáte Massachusetts, kde mu svoj hlas dalo sedem z každých desiatich voličov. Do zbierky víťazných štátov si mormón Romney pripísal aj Idaho, kde ho podporila silná mormónska menšina, Virgíniu, kde jeho súperi nekandidovali, liberálny Vermont aj konzervatívnu Aljašku. Najcennejším skalpom však pre neho bolo tesné víťazstvo v štáte Ohio. Nielen symbolicky – každý republikán, ktorý sa neskôr stal prezidentom, v Ohiu v primárkach vyhral. Priemyselný štát na americkom Stredozápade je dôležitý aj v novembrových voľbách, pretože je v ňom veľa nerozhodných voličov.

Súperi si veria

Šesť víťazstiev z desiatich možných však nemá taký dosah ako v minulosti, keď víťaz bral všetkých delegátov. Keďže teraz sa vo väčšine štátov rozhoduje pomerným systémom, Romneyho náskok sa zvýšil len trochu. So 404 delegátmi má tak k zisku potrebných 1 144 ešte dlhú cestu.

To dodáva elán do ďalších bojov bývalému pensylvánskemu senátorovi Rickovi Santorumovi, ktorý je favoritom náboženského a silne konzervatívneho krídla republikánov. „Ešte získame zopár zlatých a mnoho strieborných medailí,“ zastrájal sa Santorum. „Vyhrali sme na západe, v strede i na juhu a budeme vyhrávať po celej krajine,“ povedal po víťazstvách v Oklahome, Tennessee a Severnej Dakote. V hre chce zostať aj Newt Gingrich, ktorému nevyšla taktika sústrediť sa na južanské štáty, keď vyhral len v domovskej Georgii. „Behá tu veľa králikov. Ja som korytnačka, idem postupne, krok za krokom,“ zdôvodnil bývalý šéf Snemovne reprezentantov, prečo si myslí, že má ešte šancu.

Žiadny triumf, únik pred katastrofou

„Superutorok namiesto rozuzlenia len viac zamútil vodu,“ myslí si Matthew Eshbaugh-Soha, politológ zo Severotexaskej univerzity. „Nemožno hovoriť o jasnom víťazovi, Santorum a Romney si to podelili. Toto bude ešte dlhý súboj bez skorého rozhodnutia. Republikáni sa nedokážu zjednotiť za Romneym. Iste, mnohým sa páči jeho dôraz na ekonomiku, no sociálni konzervatívci aj tak uprednostňujú Santoruma,“ zhodnotil pre Pravdu superutorkové súboje. Politológ si však myslí, že Romney napokon nomináciu vďaka svojim peniazom vyhrá. „Zvíťazí ale doráňaný a bez nadšenia v strane,“ odhaduje Eshbaugh-Soha.

V hodnotení Romneyho budúcnosti s ním súhlasí aj politológ Steve Greene zo Severokarolínskej univerzity. „Vzhľadom na počet delegátov, ktorých už získal, finančnú, organizačnú prevahu a podporu elít, ťažko vidieť ako víťaza niekoho iného,“ myslí si Greene. „Cesta k víťazstvu však bude tŕnistá, pretože sa od svojich súperov nedokáže odpútať, zvlášť v kľúčových súbojoch,“ povedal pre Pravdu.

Podľa odborníka na americkú politiku je Romneyho jediným šťastím, že jeho súperi sú ešte slabší ako on. „Superutorok bol dňom, v ktorom skôr Romney unikol veľkej katastrofe, ako jeho veľkým triumfom,“ tvrdí Greene. „Vyhral síce väčšinu štátov, no jeho neschopnosť spraviť tak presvedčivo je vnímaná ako slabosť. Do Ohia investoval omnoho viac peňazí ako Santorum a jeho štáb organizačne jasne prekonal Santorumov, no napokon zvíťazil o jediný percentuálny bod. Má šťastie, že má slabých súperov. Santorum i Gingrich majú svoje veľké nedostatky, a preto im nikto nedával šance. To, že dokážu uspieť proti Romneymu, svedčí o jeho slabosti,“ povedal pre Pravdu.

Situácia je pre Romneyho sťažená tým, že nasleduje séria volieb v tradične konzervatívnych štátoch. V Kansase, Alabame a Mississippi môže zavážiť silná úloha náboženstva, čo hrá do karát Romneyho súperom.

Výsledky primárok

Romney: Aljaška, Idaho, Massachusetts, Ohio, Vermont, Virgínia – 404

Santorum: Oklahoma, Severná Dakota, Tennessee – 165

Gingrich: Georgia – 106

Paul: 66

víťazstvá v štátoch v superutorok – celkový počet doteraz získaných delegátov podľa CNN

© Autorské práva vyhradené

debata chyba