RTVS: namiesto filmov magazíny

Zatiaľ čo Česká televízia každý rok prispeje na výrobu asi 20 pôvodných filmov, Rozhlas a televízia Slovenska na budúci rok podporí jeden, možno dva. Slovenskí filmári tvrdia, že desať miliónov eur, ktoré RTVS získala od štátu aj na pôvodnú tvorbu, by sa dalo využiť lepšie.

29.12.2011 14:00
STV, Slovenská televízia Foto:
Ilustračné foto
debata (4)

Namiesto rôznych magazínov, folklórnych programov a vzdelávacích cyklov by sa mohli nakrúcať celovečerné filmy. RTVS sa však bráni, že pri zníženom rozpočte nie sú na filmy peniaze.

Podľa režiséra Juraja Nvotu je 10 miliónov eur od štátu určených aj na nové slovenské filmy, televízne inscenácie či scenáre. „Z prostredia Slovenskej televízie som sa však dozvedel, že RTVS škrtla pôvodnú dramatickú tvorbu. Je vraj nevýhodná, lebo na rozdiel od magazínov sa dá vysielať iba raz, čo je, samozrejme, nezmysel,“ povedal Pravde režisér, ktorý má obavy, že taký prístup môže slovenských filmárov zničiť.

Podľa Nvotu totiž domáci filmový projekt vyjde priemerne asi na 1,3 milióna eur, čo sa väčšinou nedá vykryť z jedného zdroja. Slovenskí filmári preto využívajú viac príspevkov – napríklad z Audiovizuálneho fondu, televízie či sponzorov. Ak však jeden z nich vypadne, výrobu filmu to ohrozí. Preto je podľa neho dôležité, aby na tvorbe filmov spolupracovala RTVS. „Robí to tak aj Česká televízia, ktorá podporuje i slovenské filmy. Prečo to nerobí RTVS?“ porovnal Nvota.

Česká televízia sa producentsky podieľa asi na 20 filmoch ročne, v budúcom roku by ich mohlo byť ešte viac. „Sme dominantným koproducentom českých filmov a hlavným autorom televíznej dramatickej tvorby. Ešte silnejšiu rolu máme v oblasti dokumentárnej tvorby. Do Štátneho fondu na podporu kinematografie sme v tomto roku prispeli 150 miliónmi korún, ďalšie stovky miliónov sme investovali do vlastnej výroby,“ priblížila Naděžda Rašilovová z českej verejnoprávnej televízie.

Na české filmy, ktoré idú do kín, dáva ČT priemerne 100 miliónov českých korún ročne. „Celková suma na vlastnú tvorbu v roku 2012 bude o 150 miliónov českých korún vyššia ako v tomto roku. Pôvodná tvorba patrí k prioritám nového vedenia,“ dodala Rašilovová. Potvrdila, že Česká televízia podporuje aj slovenské projekty. Podieľala sa napríklad na seriáli Kriminálka Staré Mesto alebo na cenami ovenčenej snímke Dom slovenskej scenáristky a režisérky Zuzany Liovej.

RTVS popiera, že by obmedzovala pôvodnú dramatickú tvorbu. Podľa riaditeľa programovej sekcie a organizačnej zložky STV Andreja Miklánka je táto tvorba veľmi dôležitým pilierom vysielania v budúcom roku. „Máme naplánovanú výrobu dvoch hraných seriálov približne za jeden milión eur. Okrem toho sa v rámci zmluvy so štátom vyrábajú predovšetkým pôvodné dokumenty, na čo je na rok 2012 zo zmluvy vyčlenených takmer dva milióny eur. Zhruba rovnaká suma ide aj na vzdelávacie programy a programy pre deti,“ tvrdí Miklánek. Ďalšie prostriedky pôjdu na menšinové a náboženské vysielanie či burzy práce.

Miklánek pripomína, že na spoluprácu s domácimi tvorcami RTVS vyčlenila pomerne vysokú sumu i v rámci svojho rozpočtu, teda mimo zmluvy so štátom. Pripravuje sa tiež množstvo dokumentov, ako aj ďalšie štyri Filmoviedky, ktoré sa do vysielania dostanú v nasledujúcom roku. Cena jedného dielu z cyklu Filmoviedky by pritom mala byť asi 120-tisíc eur.

To, že RTVS neprispieva na pôvodné filmy tak ako ČT, Miklánek zdôvodňuje finančnou situáciou. RTVS má podľa neho niekoľkonásobne nižší rozpočet. „Napriek tomu v roku 2012 podporíme napríklad celovečerný hraný film Koza o skvelom pästiarovi z rómskeho prostredia,“ uviedol Miklánek s tým, že zvažujú aj podporu ďalšieho filmu.

„Z nášho programového rozpočtu však máme naozaj problém dať veľkú sumu niekoľko stotisíc eur na projekt, ktorý odvysielame niekedy v roku 2013 alebo 2014 a predstavuje to 90 minút vysielacieho času,“ priznal Miklánek.

Nedostatkom financií argumentuje i riaditeľ Centra dramatickej tvorby RTVS Karol Horváth. „Bol by som veľmi rád, keby sme sa podieľali na výrobe filmov, ale môžeme robiť len s tým, čo máme. A v situácii, v ktorej sme, je seriál výhodnejší ako film. Ten stojí veľa peňazí a odvysiela sa raz, kým seriál, ak sa vydarí, zabezpečí viac divákov. 13-dielny seriál napríklad znamená 13 večerov, kým film jeden. Pokiaľ budú obmedzené financie, zdá sa mi logické ísť cestou nižších nákladov,“ vysvetlil Horváth.

Podobne sa vyjadril aj predseda Rady RTVS Miroslav Kollár. „Treba si uvedomiť, že na budúci rok dostala celá RTVS toľko peňazí, koľko mala v roku 2010 len sama STV. Vzhľadom na finančné možnosti, ktoré bude RTVS mať, sú tie investície do pôvodnej dramatickej tvorby vyššie ako tento rok,“ zhodnotil.

4 debata chyba