Ruské vojnové lode vraj majú 'odrezať' Gruzínsko, OSN opäť nevie, ako ďalej

Ruské vojnové lode v Čiernom mori sa pripravujú na námornú blokádu, aby zabránili dodávke zbraní a iného vojenského materiálu do Gruzínska. Uviedla to ruská tlačová agentúra Interfax, ktorá cituje nemenovaný zdroj z námorného veliteľstva. Tlačová agentúra RIA Novosti medzitým citovala iného vysokého predstaviteľa ruského námorníctva, ktorý formálnu blokádu gruzínskeho pobrežia poprel.

10.08.2008 08:10 , aktualizované: 14:59
Gruzínsko, Rusko, Osetsko, vojna Foto:
Plačúce gruzínske ženy.
debata

„Naši námorníci dostali úlohu zabrániť, aby sa dodávky zbraní a iného vojenského materiálu dostali po mori do Gruzínska,“ uviedol zdroj agentúry Interfax. Prítomnosť ruských námorných síl podľa neho „znamená prípravy na námornú blokádu Gruzínska“, ktorá má okrem iného zabrániť „eskalácii vojenskej aktivity v Abcházsku“. Ako však uviedol pre RIA Novosti nemenovaný predstaviteľ námorných síl, správy o blokáde „nezodpovedajú skutočnosti“. „Pobrežná blokáda by znamenala vojnu s Gruzínskom. Nie sme vo vojnovom stave s Gruzínskom,“ upozornil zdroj. Zároveň potvrdil, že vojnové lode ruskej čiernomorskej flotily sa presunuli do východnej časti mora, blízko gruzínskeho pobrežia, kde sa už predtým nachádzali tri výsadkové plavidlá. „V nedeľu ráno do tejto oblasti priplávali vlajkový raketový krížnik Moskva, torpédoborec Smetlivij a podporné lode.“ Podľa predstaviteľa dostali posádky príkaz „pripraviť sa na pomoc utečencom“.

Gruzínska vláda v nedeľu oznámila, že v prístave Očamčira v separatistickej oblasti Abcházsko sa vylodilo 4000 ruských vojakov.

Rusko a Gruzínsko sa dohodli na humanitárnych koridoroch

Rusko a Gruzínsko sa dohodli na otvorení dvoch humanitárnych koridorov pre evakuáciu civilistov z gruzínskej separatistickej provincie Južné Osetsko, kde prebiehajú prudké boje. V nedeľu to uviedla tlačová agentúra RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na nemenovaný zdroj prostredia ruských mierových síl. Koridory majú podľa neho slúžiť na „evakuáciu gruzínskych a osetských utečencov, zranených, ako aj ruských novinárov z Južného Osetska“. Na otvorenie humanitárnych koridorov v piatok vyzval Medzinárodný výbor Červeného kríža.
 Námestník ruského ministra zahraničných vecí Grigorij Karasin v nedeľu vyhlásil, že v Južnom Osetsku od začiatku bojov zahynulo vyše 2000 ľudí. „Následky sú katastrofálne. Zahynulo viac ako 2000 ľudí, prevažne Osetov, väčšinou ruských občanov,“ citovala jeho slová tlačová agentúra ITAR-TASS.

Tajomník gruzínskej Rady pre národnú bezpečnosť Alexander Lomaia medzitým informoval, že gruzínske sily sa z územia Južného Osetska takmer úplne stiahli. „Opustili sme prakticky celé Južné Osetsko ako výraz dobrej vôle a našej ochoty zastaviť vojenskú konfrontáciu,“ povedal pre tlačovú agentúru AFP. Podľa vyjadrenia nemenovaného zdroja z ruského velenia v regióne sa však v okolí juhoosetského hlavného mesta Cchinvali nachádzalo asi 7400 gruzínskych vojakov a 100 tankov. Hovorca gruzínskeho ministra vnútra Šota Utiašvili v nedeľu informoval AFP, že Cchinvali majú pod kontrolou ruské sily.

Podľa Lomaiu Gruzínsko v nedeľu vyzvalo Spojené štáty americké, aby plnili úlohu sprostredkovateľa v rokovaniach s Ruskom o vyostrujúcej sa kríze v Južnom Osetsku. „Požiadali sme americkú ministerku zahraničných vecí Condoleezzu Riceovú, aby sprostredkovala rozhovory s Rusmi a odovzdala im náš odkaz,“ povedal pre AFP. Biely dom v nedeľu varoval Rusko, že v prípade pokračovania útokov na Gruzínsko mu hrozí „významné“ a dlhodobé narušenie vzťahov s USA

Do Abcházska dorazili aj ruské lode

Do Abcházska dorazili už aj ruské vojenské lode. „Podľa niektorých správ hliadkuje niekoľko ruských plavidiel v blízkosti prístavu Poti, pričom tu blokujú lode, ktoré privážajú do Gruzínska nevyhnutné dodávky obilia a paliva,“ povedal tajomník gruzínskej národnej bezpečnostnej rady Alexander Lomaia.

Ten ďalej uviedol uviedol, že ruské lietadlá v nedeľu napadli pristávaciu dráhu vojenskej základne v blízkosti medzinárodného letiska v gruzínskej metropole. „Ruské lietadlá zhodili niekoľko bômb na armádne letisko neďaleko medzinárodného letiska v Tbilisi,“ informoval Lomaia. „Lietadlá sa tam nenachádzali žiadne, cieľom útokov bolo zničiť pristávaciu dráhu,“ dodal.

Anketa: Kto je zodpovedný za konflikt v Osetsku?

Rusko spustilo útoky aj v Abcházsku

Ruské vojenské letectvo spustilo v sobotu nové útoky aj na gruzínsku separatistickú provinciu Abcházsko. K posledným náletom v regióne došlo o 21:20 SELČ. V Gruzínsku začal po ťažkých ruských leteckých útokoch platiť vojnový stav. Ruská armáda oznámila, že získala kontrolu nad juhoosetským hlavným mestom Cchinvali, odkiaľ vraj úplne vytlačila gruzínske jednotky. Napätie v Južnom Osetsku eskaluje od piatku, keď gruzínske ozbrojené sily podnikli ofenzívu na hlavné mesto samozvanej republiky.

Ruský minister zahraničných vecí Sargej Lavrov napriek týmto krokom vyhlásil, že Moskva si neželá vojnu s Gruzínskom a usiluje sa iba o návrat do stavu pred začiatkom gruzínskej ofenzívy. Gruzínsko zároveň obvinil, že porušilo mierovú dohodu, v ktorej sa pred rokom a pol zaviazalo, že v spore o Južné Osetsko nepristúpi k použitiu sily. Nočné útoky gruzínskej armády na juhoosetskú metropolu Cchinvali si podľa najnovších údajov vyžiadali 20 mŕtvych a 150 zranených.

BR OSN je v otázke konfliktu nejednotná

Bezpečnostná rada OSN v sobotu ukončila kolo neformálnych rozhovorov na tému bojov medzi Ruskom a Gruzínskom v separatistickom gruzínskom regióne Južné Osetsko bez konkrétnych výsledkov, informovali diplomati. „Prišli sme k záveru, že bude veľmi ťažké, pokiaľ nie nemožné, nájsť spoločný základ pre vyhlásenie,“ povedal pre novinárov belgický vyslanec pri OSN Jan Grauls.

Bezpečnostná rada OSN v piatok odložila diskusiu o sformulovaní výzvy na okamžité prímerie v gruzínskom separatistickom regióne Južné Osetsko s odôvodnením, že „niektorí členovia potrebujú viac času,“ povedal vtedy novinárom Grauls. Rokovania, ktoré pokračovali v sobotu, však rovnako želané výsledky nepriniesli. Situáciou v Gruzínsku sa bude zaoberať aj mimoriadny summit Európskej únie, ktorý by sa mal konať budúci týždeň.

Izrael odporučil zmraziť dodávky zbraní do Gruzínska

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí odporučilo zmraziť predaj izraelských zbraní Gruzínsku. Izrael sa obáva reakcie Ruska, pokiaľ by predaj pokračoval, napísal denník Haarec s odvolaním sa na ministerské zdroje.

Ministerstvo zahraničia sa podľa denníka, že Moskva predá protivzdušné zbrane Iránu a Sýrii v prípade, že Izrael bude pokračovať v dodávkach zbraní Gruzínsku.

„Izrael musí byť veľmi obozretný. Rusi vyvážajú množstvo zbraní do Sýrie a Iránu a nie je nutné im dávať zámienku, aby týmto krajinám dodávali sofistikovaný materiál,“ citoval Haarec anonymné ministerské zdroje.

Zranená Gruzínka prosí o pomoc po útoku ruských...
Gruzínka plače nad mŕtvou priateľkou po útoku...
+20Gruzínsky vojak v tanku v meste Gori.
Externé odkazy
debata chyba