SDKÚ: Nech Fico neviní opozíciu. Jeho vláda plytvá miliardami

Predseda vlády Robert Fico by podľa šéfa strany SDKÚ Mikuláša Dzurindu mal prestať ideologicky obviňovať opozíciu a radšej sa seriózne začať venovať riešeniu dopadov hospodárskej krízy. Ako na stredajšej tlačovej konferencii dodal, to, že opatrenia súčasnej vlády sú skôr populistické a neúčinné, dokazujú aj prognózy hospodárskeho rastu Európskej komisie a ďalších inštitúcií.

13.05.2009 13:12
Dzurinda Foto:
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda
debata

Podľa podpredsedu SDKÚ Ivana Mikloša navyše súčasná vládna koalícia plytvá miliardami zo štátnej kasy. Podľa zoznamu, ktorý najsilnejšia opozičná strana v stredu zverejnila, štát kvôli opatreniam súčasnej vlády už prišiel alebo príde na predražených tendroch a štátnych zákazkách o takmer 80 miliárd korún (2,656 mld. eur).

Dôkazom neefektivity vlády pri riešení dopadov krízy je podľa SDKÚ napríklad aj hospodársky rast, ktorý z 10,4-percentného tempa v roku 2007 padne podľa prognózy Európskej komisie v tomto roku až na záporných 2,6 percenta. Mikloš pripúšťa, že tieto čísla sú do značnej miery ovplyvnené aj krízou, upozorňuje však, že ešte aj bez zahrnutia dopadov krízy počítala samotná vláda so spomalením hospodárskeho ras­tu.

Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš bude vo štvrtom hosťom v redakcii Pravda.sk. Na otázky čitateľov v online diskusii začne odpovedať o 11.00 h.

Ďalším dôkazom, že nie za všetko môže hospodárska kríza je podľa neho fakt, že kým v predchádzajúcich rokoch bolo Slovensko na špici, čo sa týka prílevu zahraničných investícií spomedzi krajín Visegrádskej štvorky, v minulom roku, keď ešte kríza jednoznačne neprepukla, bolo naopak na chvoste. Môže za to podľa neho napríklad zmena Zákonníka práce, zvýšenie minimálnej mzdy a ďalšie kroky, ktoré zhoršujú podnikateľské prostredie. Slovensko túto politiku podľa Mikloša pocíti najmä po skončení krízy, keď krajina nebude pripravená na lákanie nových investícií, keďže ostatné štáty sa snažia práve v čase krízy podnikateľské prostredie zlepšovať. 

Navyše kabinet podľa Mikloša oberá štátnu kasu v čase krízy o miliardy na predražených tendroch a štátnych zákazkách. Ako príklad uviedol tender na elektronické mýto, v ktorom vylúčením lacnejších ponúk štát prišiel o 6,7 mld. Sk (222,4 mil. eur) a navyše o ďalších 4,5 mld. Sk (149,4 mil. eur) kvôli odvolávaniu neúspešných uchádzačov a naťahovaní celého tendra a teda aj samotnej realizácie mýtneho systému. Ďalej sem zaradil aj hospodárenie železníc, ktoré vláda opäť sanuje finančnou výpomocou za vyše 7 mld. Sk (232,4 mil. eur), pričom návratnosť týchto peňazí je otázna. Ďalšie plytvanie alebo hroziace budúce výdavky zo štátnej kasy kvôli rôznym kauzám a tendrom podľa Mikloša plynú napríklad z kauzy Tipos, dotácie pre sociálne podniky a podobne. Celkovo predstavil Mikloš zoznam 33 prípadov plytvania v celkovej výške takmer 80 mld. Sk (2,656 mld. eur). 

SDKÚ pritom na tieto prípady chce reagovať predložením viacerých návrhov noviel, aby sa štátne zákazky a narábanie s verejnými zdrojmi ztransparentnilo. Podľa poslankyne strany Lucie Žitňanskej bude chcieť SDKÚ presadiť napríklad účinnosť zmlúv, ktoré sa týkajú verejných financií, až po ich zverejnení na internete, povinné elektronické aukcie na nákup tovarov a služieb, reguláciu cien nákupov v štátnej správe, napríklad čo sa týka maximálnych cien automobilov či nábytku úradníkov a podobne. Strana chce tieto návrhy predložiť na júnovej parlamentnej schôdzi.

debata chyba