Seniori tŕpnu, čo urobia poslanci

Na najbližšiu schôdzu parlamentu, poslednú v tomto volebnom období, tentoraz s napätím čakajú aj seniori žijúcich v domovoch sociálnych služieb. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský ju zvolal na 31. januára a poslanci na nej budú opäť hlasovať o prezidentom vrátenej novele zákona o sociálnych službách. Jej kritici tvrdia, že je retroaktívna a pre seniorov bude znamenať, že za pobyt v domovoch budú platiť o desiatky eur viac.

26.01.2012 17:00
seniori, domov dôchodcov, dôchodky, penzie Foto:
Seniori v domovoch budú musieť ešte viac siahnuť na svoje dôchodky. Na snímke dôchodcovia z domova v Dolných Salibách. Ján Hnilica (zľava), Štefan Majo a Otakar Galáž.
debata (3)

Po novom by totiž mali prispievať sumou vo výške polovice nákladov na jedného klienta, čo by v mnohých zariadeniach bolo viac, ako je priemerný dôchodok.

Samosprávy, pod ktoré domovy sociálnych služieb väčšinou patria, zatiaľ vyčkávajú. V prípade, že poslanci zákon prijmú, razantné zdražovanie čaká klientov zariadení, ktoré spadajú pod Trnavský samosprávny kraj. Doteraz platili priemerne 198 eur mesačne, podľa nového zákona by to malo byť približne 356 eur, čo je o 158 eur viac. Vyše stopercentné zvýšenie sa dotkne klientov domovov sociálnych služieb v Bratislavskom samosprávnom kraji. Mesačné platby by tu stúpli z pôvodných 227 na 504 eur, čo predstavuje nárast o 277 eur.

K výraznejšiemu zvýšeniu dôjde zrejme aj v Prešovskom kraji, kde klienti platia v zariadeniach pre seniorov jedny z najnižších cien na Slovensku – 190 eur. Po novom to bude 350 eur, teda zvýšenie o 160 eur.

V Nitrianskom kraji platia klienti priemerne 152 eur, podľa nového zákona by mali platiť o 102 eur viac. Nový cenový návrh by mali poslanci prerokovať v priebehu 1. štvrťroka. Ceny v Banskej Bystrici sa pohybujú na úrovni 215 eur, poplatok by stúpol o 90 eur.

Najmenej by narástli ceny v zariadeniach spadajúcich pod žilinskú župu. Zo súčasných 220 eur by vzrástli na 280 eur. V Trenčianskom samosprávnom kraji by ceny v niektorých zariadeniach nezvyšovali vôbec. „V našom kraji sme úhrady prispôsobili nákladom už v auguste 2011,“ uviedol hovorca Peter Toman. Ďalšie zvyšovanie neplánujú.

Zvyšovanie cien bez ohľadu na prijatie či neprijatie zákona avizuje Košický samosprávny kraj. Ak sa rozhodne, že klienti musia prispievať na náklady 50 percentami, bude to znamenať zvýšenie poplatkov o 90 eur mesačne. Teraz platia priemerne 216 eur. O zmene cien budú župní poslanci hlasovať v apríli.

Podľa samospráv je zvýšenie cien nevyhnutné, no stále len dočasné riešenie. „Nie je to zlý model. Naozaj by sa mala spoluzodpovednosť za starých ľudí preniesť aj na najbližšiu rodinu. Stávajú sa prípady, keď sa domovy dôchodcov zneužívajú a všetci na to doplácajú. Štát by však mal hľadať aj ďalšie možnosti čo s dôchodcami,“ myslí si hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič.

Nový zákon môže ohroziť aj ambulantné pobyty pre dospelých, teda najmä rôzne denné stacionáre. Tvrdí to Peter Hajnala, hovorca banskobystrickej župy. „V týchto zariadeniach je priemerná úhrada 35 až 40 eur na mesiac, ale výdavky sú 560 až 600 eur,“ varuje Peter Hajnala. Zvýšenie cien na 50 percent nákladov môže tieto zariadenia zlikvidovať.

Existuje však aj iná cesta ako zvyšovanie poplatkov, tvrdí Anna Kancirová, riaditeľka Centra sociálnych služieb AVE v Dubnici nad Váhom. „Je načase zamyslieť sa aj nad tým, či by sa do legislatívy nezaviedol inštitút nízkoštandardných služieb. Tak, aby človek mal zabezpečené základné ľudské práva, základné životné potreby. Aby mal strechu nad hlavou a nebol hladný. A tiež základný hygienický štandard a základnú ošetrovateľskú starostlivosť. To, čo poskytujeme, je nad rámec verejných financií,“ naznačila.

Deti seniorom nepomôžu, samy to majú ťažké

Otakar Galáž má 73 rokov, jeho dôchodok je približne 300 eur a už dnes ho minie takmer celý na mesačný poplatok v domove dôchodcov v Dolných Salibách. Netuší, ako zvládne ďalšie zvyšovanie cien. Ak prejde nový zákon, bude musieť platiť asi o 30 eur viac.

Rodina roztrúsená kade-tade mu vraj nepomôže. „Veď nemajú z čoho. Jeden syn je v Česku, druhý v Senici, majú dosť svojich starostí a problémy s prácou,“ hovorí a jeho priatelia – ďalší klienti domova – mu dávajú za pravdu. Takmer každý z nich je na tom podobne. Štát najnovšie chce, aby sa deti o nich starali viac, no samy sa pre krízu a čoraz vyššiu nezamestnanosť majú problém postarať o seba.

Starý pán Galáž má ešte dom. Zvažuje, že ho predá, aby mal na poplatky. Sám ho postavil, no po rokoch v ňom zostal úplne sám. Variť si nedokáže, aj preto šiel do domova.

Jeho priateľ, osemdesiatnik Štefan Majo, je na tom takmer navlas rovnako. Aj jemu zostal prázdny dom, pred časom ho schvátila mozgová príhoda, ťažko chodí, a tak musel ísť do domova. Dostáva tiež asi 300 eur a nad možnosťou, že by z predaja domu mal na vyššie poplatky, pokrúti hlavou. „Dom chcem dať vnukovi, má 18 rokov.“ Radšej by jemu pomohol postaviť sa na vlastné nohy v neľahkých časoch.

A do tretice Ján Hnilica. Zo všetkých chlapov je najstarší, o rok bude mať 90 a má z nich najvyšší dôchodok – 330 eur plus 40 eur ako vdovec. „V domove nám už pred rokom zvyšovali ceny o 30 eur. Teraz sa platí asi 270 eur. Ak zvýšia o ďalších 30 eur, ešte to zvládnem. Ale čo mi zostane? Nie je to dôstojné. Nech nám politici najprv zvýšia dôchodky, aby mali z čoho uberať…“

(aba)

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba