S počasím pre most poradili aj Briti

Vhodné poveternostné podmienky pre otáčania piateho bratislavského mosta cez Dunaj pomáhali Slovenskému hydrometeorologickému ústavu (SHMÚ) určiť aj meteorológovia z Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (IWAC) v britskom Readingu.

17.09.2004 15:53
debata

Centrum poskytlo ústavu výstupné materiály, pomocou ktorých mohli predpovedať dvakrát denne smer, priemernú rýchlosť a nárazy vetra, teplotu vzduchu a zrážky na desať dní dopredu. „SHMÚ dokáže tieto faktory predpovedať z vlastných zdrojov s presnosťou na dva až tri dni,“ uviedol Martin Benko zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu. Podľa neho je „skutočnou raritou, že nám Európske centrum poskytlo tieto operatívne dáta úplne zdarma a zostáva nám len dúfať, že sa čoskoro aj Slovensko stane jeho členom. Výrazne by to prispelo k skvalitneniu aj našich ostatných predpovedí počasia na obdobie troch až desiatich dní.“

Okrem týchto predpovedí sleduje stála služba SHMÚ aj skutočný vývoj počasia v blízkosti staveniska, kde zmeny vetra merajú pomocou digitálnych prístrojov. Údaje z týchto meraní sa bezdrôtovo prenášajú priamo do predpovedného centra, kde sa ďalej vyhodnocujú. V prípade, že by boli dosiahnuté kritické hodnoty rýchlosti vetra, ktoré neboli očakávané, meteorológovia mostárov okamžite upovedomia o hroziacom riziku.

Most v piatok presúvajú z dunajského brehu na súlodie štyroch lodí, v sobotu by ho mali technici otočiť na pilier v koryte rieky 40 metrov od petržalského brehu. Počas naplavovania a otáčania mosta cez Dunaj nemôže rýchlosť vetra presiahnuť 10 metrov za sekundu a prietok vody v rieke 2500 metrov kubických za sekundu.

debata chyba