Fico nechce v strane exministrov SDĽ

Šéf Smeru Róbert Fico nechce mať v strane bývalých ministrov a parlamentných funkcionárov SDĽ. Povedal to na zjazde SDĽ, ktorý rozhoduje o zániku strany a jej splynutí so Smerom. "Nemôžeme bojovať proti pravicovej vláde v spolupráci s tými ľuďmi, ktorí s Mikulášom Dzurindom spolupracovali, podporovali ho," povedal Fico.

04.12.2004 16:13
debata

O zlúčení Strany demokratickej ľavice (SDĽ) so stranou jej bývalého člena Roberta Fica Smer rozhodujú v Banskej Bystrici delegáti jej 10. zjazdu. Ak návrh dohody schvália, SDĽ zanikne na konci tohto roka. "Cieľom tohto zlúčenia je vytvorenie jednej silnej politickej alternatívy voči súčasnému pravicovému zoskupeniu, alternatívy, ktorá bude znamenať reformy, ale sociálne únosné,“ povedal na brífingu počas zjazdu predseda SDĽ Ľubomír Petrák.

Na zjazde ako hosť vystúpil aj predseda strany Smer Robert Fico. Otvorene požiadal bývalých ministrov a vysokých parlamentných funkcionárov SDĽ vo vládnej koalícii v rokoch 1998 až 2002, aby sa na procese integrácie nezúčastnili a svojou prítomnosťou ho nediskreditovali. "Nemôžeme bojovať proti pravicovej vláde v spolupráci s tými ľuďmi, ktorí s Mikulášom Dzurindom spolupracovali, podporovali ho. Osobitne som zdôraznil najmä postoj SDĽ k privatizácii SPP, krach Devín banky a prípravu na privatizáciu slovenských bánk,“ povedal Fico. Ako dodal, integrovaný subjekt nemôže byť úspešný s ľuďmi, ktorí spôsobili pád ľavice.

Podľa Petráka každý člen SDĽ jednoznačne vníma politickú zodpovednosť bývalého vedenia. "Situácia, v ktorej sa dnes nachádzame, je stavom, do ktorého SDĽ dostali predovšetkým oni,“ dodal. Netrúfol si však odhadnúť, ako Ficova výzva ovplyvní diskusiu. Podľa Petráka je základnou hodnotou, ktorú SDĽ prinesie do Smeru, nie jej majetok – 34,7 milióna korún, ale ľudský potenciál.

Podľa Fica nejde pri integrácii ani o nárast preferencií, ale strategickým cieľom je silná moderná medzinárodne akceptovaná ľavicová strana. Nevylučuje ani prechodný pokles preferencií Smeru. Pohltením SDĽ bude podľa neho zlučovanie ľavice na Slovensku ukončené, iné štandardné ľavicové strany tu podľa neho neexistujú. "Rokovali sme o integrácii so subjektmi, ktoré mali svoje štruktúry, pôsobili v regiónoch a mali svoje medzinárodné zastúpenie. Sú to len tri strany, v poradí dôležitosti SDĽ, sociálna demokracia a Sociálnodemokra­tická alternatíva. Nič iné nevidím na Slovensku,“ dodal Fico.

Proces integrácie SDĽ a Smeru na zjazde osobnou účasťou podporil aj zástupca generálneho tajomníka Strany európskych socialistov (SES/PES) Yonnec Polet. "Dúfam, že to je prvý pozitívny krok k tomu, aby ľavicové sily vyhrali voľby na Slovensku v roku 2006,“ vyjadril sa Polet pre médiá.

Podľa návrhu dohody o zlúčení by mali predsedníctvo strany Smer doplniť z SDĽ jej súčasný predseda Petrák, ústredný tajomník Ján Richter a podpredseda Vladimír Maňka.

debata chyba