Zubné ambulancie zažívajú nápor

V ordináciách zubných lekárov po celom Slovensku je v týchto dňoch nával. Ľudia musia do konca roka absolvovať preventívnu zubnú prehliadku, pokiaľ nechcú prísť v budúcom roku o príspevok zdravotnej poisťovne a platiť za ošetrenie chrupu plnú cenu. Môže za to zmena zákonov prijatých v rámci reformy zdravotníctva.

08.12.2005 11:03
debata

Liečba jedného zubu môže stáť aj tisíc korún, v komplikovanejšom prípade to môže byť niekoľkonásobne viac. V súčasnosti majú vďaka príspevkom do fondu zdravotného poistenia ľudia nárok na úhradu asi štyridsať percent z ceny ošetrení. Deti do osemnástich rokov musia podľa zákona ísť na preventívnu prehliadku dvakrát za rok, dospelí raz.

„Stomatológovia predĺžili ordinačné hodiny, niektorí pracujú aj v sobotu. Napriek tomu si ale myslím, že zubári nedokážu uspokojiť všetkých záujemcov. Už sme zaznamenali prípady, že sa ľudia do ordinácie doslova dobíjali,“ povedal hovorca Slovenskej komory zubných lekárov Ján Vančo.

Podľa Márie Kalmanovej z regionálnej komory zubných lekárov v Banskej Bystrici sa väčšina zubných lekárov snaží vyhovieť záujemcom i za cenu zníženia počtu bežných ošetrení. „Môže sa ale stáť, že pacientovu žiadosť o preventívnu prehliadku jeho lekár odmietne. Koniec roka je už veľmi blízko,“ upozornila Kalmanová.

Najväčší nápor zažívajú ordinácie vo väčších mestách – v Bratislave, v Košiciach, ale tiež v Žiline, kde niektoré ambulancie zaznamenali nárast počtu pacientov až o sto percent.

Už v prvom polroku sa podľa Vanča záujem o preventívne prehliadky zvýšil oproti tomuto obdobiu v minulom roku o 25 percent. „V posledných týždňoch je to v medziročnom porovnaní už o 35 percent ľudí viac, ale každým dňom to číslo narastá,“ poznamenal Vančo.

„Upozorňovali sme ministerstvo, že v súčasnom znení je zákon príliš vágny a takmer nerealizovateľný. Naše varovanie ale zostalo bez odozvy,“ povedal Vančo. Problém, podľa neho, spôsobuje tiež nedostatok peňazí v systéme zdravotných poisťovní.

„Objem finančných prostriedkov je daný. Na stomatológiu sú ročne vyčlenené asi dve miliardy korún. Pokiaľ by mali zubári robiť každý rok preventívne prehliadky všetkým ľuďom, stálo by to 1,5 miliardy korún. Navyše by zubári robili takmer výlučne len preventívne prehliadky. Na ďalšie ošetrenie by im nezostal čas,“ upozornil Vančo s tým, že budúci rok bude situácia ešte horšia.

Podľa niektorých zubných lekárov sa začali obyvatelia Slovenska v poslednom čase viac starať o svoj chrup a vraj sa snažia aj viac investovať do prevencie, než doplácať za často bolestivé zákroky. Celkovo sa však Slováci v starostlivosti o svoje zuby nemajú príliš čím chváliť.

Podľa údajov Slovenskej komory zubných lekárov totiž o svoj chrup dôsledne dbá a na preventívne prehliadky pravidelne chodí len asi dvadsať percent z piatich miliónov Slovákov. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie je dokonca Slovensko v rebríčku krajín so zdravotnou úrovňou v oblasti chrupu až na predposlednom mieste v Európe, horšie je na tom už len Albánsko.

debata chyba