Pravicu povedie Smer a HZDS

Regióny budú najbližšie štyri roky zrejme na vojnovej nohe. Pravicové parlamenty dostali županov, ktorých presadzoval Smer a HZDS. Kým v prvom kole volieb pred dvoma týždňami oslavovali úspech pravicové strany, teraz je to Robert Fico a Vladimír Mečiar. Podelili si kreslá všetkých ôsmich županov. Oficiálne výsledky volieb do VÚC

12.12.2005 08:00
debata

Politici spojení so Smerom sa postavia na čelo piatich samosprávnych krajov. Mečiarovo HZDS, ktoré v prvom kole utrpelo porážku, stratilo až dve tretiny poslancov, teraz získalo tri kreslá predsedov samosprávnych krajov. Pred štyrmi rokmi však malo šesť županov. Vládna koalícia prehrala, kandidáti KDH a SDKÚ sa nepresadili ani v jednom kraji.

O týchto výsledkoch rozhodli voliči, ktorí sa dali pomaly rátať na prstoch jednej ruky. Do sobotňajšieho druhého kola ich prišlo ešte menej ako pred dvoma týždňami, vyše 470-tisíc, čo je vôbec najnižšia volebná účasť. V prvom kole volilo viac ako 770-tisíc ľudí zo 4,2 milióna voličov.

Práve pre nízku účasť ľudí odborníci výsledky hodnotia opatrne. „Zrejme je to reakcia na víťazstvo vládnych strán v prvom kole,“ povedal sociológ Pavel Haulík. Väčšinu kresiel v regionálnych parlamentoch získala pred dvoma týždňami vládna pravica z veľkej politiky. Najviac KDH, ktoré má 87 poslancov. Spolu má KDH, SDKÚ a SMK 207 poslancov z celkového počtu 412 kresiel. V sobotu pri voľbe županov sa však karta obrátila. „Raz niekto musí vyhrať a raz prehrať,“ povedal šéf KDH Pavol Hrušovský.

V Bratislavskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji, ktoré ovládajú pravicoví poslanci, sa do kresiel županov posadia politici spojení so Smerom. Z nich ako nezávislý v Bratislave kandidoval Vladimír Bajan. Aj v Trnavskom kraji má prevahu pravica, županom je však poslanec HZDS Tibor Mikuš, ktorého neskôr podporil Smer. Zo 40-členného parlamentu je až 30 politikov z SMK, KDH, SDKÚ a DS. Mikuš tam má len troch svojich straníckych kolegov. V podobne výraznej menšine oproti pravici je v Prešovskom kraji Peter Chudík (Smer, HZD, SNS).

Očakáva sa, že medzi županmi a pravicovými parlamentmi dôjde skôr či neskôr ku konfliktom a politiku v regiónoch bude sprevádzať napätie. Zvolení predsedovia krajov však zatiaľ tvrdia, že spoluprácu si vedia predstaviť. „Ak bude na prvom mieste rozvoj kraja, problémy nebudú, ak sa bude rozhodovať stranícky, tak áno,“ uviedol Chudík. Takú skúsenosť z minulého obdobia má Nitriansky kraj. Bugárovou SMK ovládaný parlament viedol Milan Belica z HZDS. Navzájom si blokovali rozhodnutia, ktoré potom končili na prokuratúre či súdoch.

Belica aj teraz v najsledovanejšom Nitrianskom kraji vyhral. Prevahu však už nemá SMK, ale veľká slovenská koalícia KDH, Smer, SDKÚ, HZDS, SNS. Bugárova strana, ktorá neobstála v prvom kole, stiahla svojho kandidáta na župana Lászlóa Szigetiho. Pre maďarských voličov sa tak voľby skončili prakticky už v prvom kole. Belicovi, ktorý porazil Dzurindovho kandidáta Jána Grešša, dal v druhom kole podporu aj Smer a KDH. SMK teraz vyčkáva, že sa slovenská koalícia rozpadne, čím sa jej klub stane opäť najsilnejší.

V Banskobystrickom kraji, kde v prvom kole vyhral Smer, bude župan jeho vlastný poslanec v NR SR Milan Murgaš. V Trenčianskom kraji sa stal županom Pavol Sedláček z HZDS, parlament však ovláda koalícia Smer, KDH, SNS, HZD, SF. Sedláček porazil poslanca Smeru Miroslava Chovanca. Tibor Mikuš a Pavol Sedláček sú jediní politici, ktorí sa do kresla dostali z druhého miesta.

KDH neuspelo s Rudolfom Bauerom v Košickom, s Jozefom Kloknerom v Trnavskom a Dušanom Hruškom v Prešovskom kraji. Dalo však podporu Milanovi Belicovi, Vladimírovi Bajanovi a Milanovi Murgašovi. Ako porazený skončil Dzurinda. Značka jeho strany bola oficiálne pri piatich kandidátoch na županov, neuspel ani jeden. Bugárova SMK zasa podporila Murgaša a Trebuľu.

Politici včera opäť hľadali príčiny nízkej účasti. „Je to výsledok znechutenia ľudí z politiky,“ vyhlásil Robert Fico. Hrušovský pripísal zodpovednosť politikom na všetkých úrovniach, ktorí neurobili dosť pri informovaní ľudí. Stanovisko predsedu HZDS Vladimíra Mečiara nie je vôbec známe. Ten sa k celým regionálnym voľbám ešte ani raz nevyjadril.

debata chyba