Briti asi potvrdia vírus na Dunaji

Vírus vtáčej chrípky postupuje už aj cez Slovensko. Odborníci očakávajú, že britské laboratórium v piatok potvrdí pri vzorkách uhynutých vtákov prítomnosť obávaného kmeňa H5N1.

22.02.2006 00:00
debata

 Ako štrnásty štát vyhlásil mimoriadne opatrenia, ktoré by mali zabrániť šíreniu vírusu. Ten v tejto chvíli najviac ohrozuje voľne žijúce vtáctvo, v nebezpečenstve môžu byť aj vidiecke chovy hydiny.

Zatiaľ boli pozitívne dve vzorky voľne žijúcich vtákov, ktoré analyzovalo národné referenčné laboratórium vo Zvolene. „Zatiaľ nie je jasné, či potápač biely a sokol sťahovavý boli nakazené vysokonebezpečným vírusom H5N1. Bez ohľadu na to Slovensko prijalo opatrenia, akoby už v krajine bola vtáčia chrípka,“ vyhlásil minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Prvú z podozrivých vzoriek potápača bieleho našli v areáli bratislavského Slovnaftu, druhú – sokola sťahovavého – v blízkosti starého koryta Dunaja pri Gabčíkove. Pre odborníkov je prekvapením najmä nález nákazy u dravého sokola. Doteraz sa v Európe vírus objavoval medzi kačicami, husami, sliepkami. Ak sa vírus potvrdí u dravca, bude to podľa šéfa veterinárnej služby Jozefa Bíreša znamenať istý prielom vo vývoji a prispôsobivosti vírusu vtáčej chrípky.

Podľa Simona je mimoriadne dôležité, že vtáčia chrípka je zatiaľ len medzi voľne žijúcim vtáctvom. „Nejde o nijakú masovú nákazu ako na ostrove Rujana v Nemecku,“ upozornil minister. Zdôraznil, že veterinárna služba prijala všetky nevyhnutné opatrenia. V blízkosti najužšieho trojkilometrového okruhu ani v desaťkilometrovom pozorovacom pásme okolo nálezu uhynutých vtákov sa nenachádza nijaký priemyselný veľkochov hydiny.

Minister nariadil nanovo sčítať všetky domáce chovy v okolí Slovnaftu a Gabčíkova. Až do odvolania platí v postihnutých územiach zákaz premiestňovania hydiny a vtáctva, ako aj lov pernatej zveri. V oblasti hliadkujú policajti a kontrolujú, či sa z územia nevyváža živá hydina alebo napríklad aj trus. Minister upozornil na to, že treba obmedziť prístup cudzích osôb k prídomovým chovom a používať dezinfekčné prostriedky.

Výrobcovia hydiny zatiaľ nezaregistrovali pokles v spotrebe hydinového mäsa. Jeho výroba je podľa ministra a šéfa veterinárnej služby Bíreša pod ustavičnou kontrolou. Slovenská hydina je bezpečná, tvrdí Simon. „Dodržiavame všetky nevyhnutné bezpečnostné opatrenia, hydine v halách kontakt s vtáctvom nehrozí,“ dodal šéf Hydiny Súlovce Marián Čakajda.

„Zatiaľ je to veterinárny problém,“ tvrdí Karol Farkašovský z ministerstva zdravotníctva. Preto neprijímajú nijaké mimoriadne opatrenia. Dnes však zasadá pandemická komisia a jej členovia – ministri aj zástupcovia ďalších ústredných inštitúcii majú posúdiť najnovšiu situáciu.

„Naďalej sa postupuje podľa protipandemického plánu,“ zdôraznil Farkašovský. Minulý týždeň uvoľnila vláda takmer 360 miliónov korún na opatrenia pre prípad vtáčej chrípky. Pôjde nielen o nákup antivirotík a ochranných pomôcok, ale aj o ďalšie preventívne opatrenia. Ministerstvo pripravilo objednávky na zabezpečenie dodávok týchto liekov do roku 2007 tak, aby pokryli šesť percent populácie. Pôjde o rizikové skupiny ľudí, najmä o veterinárov, chovateľov, zdravotníkov, deti, chronicky chorých a starých ľudí.

Aj podľa virológov a hygienikov má v súčasnom štádiu nákazy hlavné slovo veterinárna služba. „Situácia si vyžaduje predovšetkým dôsledne oddeliť chovy hydiny od voľne žijúceho vtáctva,“ zdôraznil František Kostolanský z Virologického ústavu SAV. Všetko sa môže zmeniť k horšiemu, ak sa nepodarí izolovať ohniská nákazy. Ďalšou podmienkou je dôkladný monitoring sťahovavého vtáctva. Zapája sa doň čoraz viac dobrovoľníkov. Podľa informácie z ministerstva pôdohospodárstva len včera mali na jej infolinke vyše 60 volaní od občanov.

debata chyba