Mnohí vojaci robia pre armádu aj v civile

Zhruba štvrtina vojakov, ktorí odídu z armády, zostáva naďalej pracovať v rezorte obrany ako civilní zamestnanci.

27.03.2006 00:00 , aktualizované: 00:15
debata

Za približne rovnakú prácu im štát teda platí dvakrát, pretože k mzde dostávajú ešte aj výsluhový dôchodok, ktorý je u vyšších dôstojníkov často aj okolo 20-tisíc korún. Pri odchode z armády navyše ešte dostávajú aj odchodné, ktoré siaha k státisícom. Časť poslancov takýto postup považuje za nespravodlivý, úpravu, ktorá by to zmenila, však už do volieb nikto nepredloží.

„Malo by to fungovať tak, že kto naďalej pracuje na svojom mieste, nemal by dostávať výsluhový dôchodok. Odbúrala by sa duplicita. Inak je to nespravodlivé voči ostatným,“ uviedol podpredseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Jozef Šimko (KDH). Na zmenu, ktorá by sa mala dotknúť okrem vojakov aj policajtov, však momentálne nie je politická vôľa. Poslanci nedávno zamietli novelu zákona, podľa ktorej by sa mal výsluhový dôchodok vyplácať policajtom až po dosiahnutí 50 rokov.

Najviac bývalých vojakov, predovšetkým plukovníkov a podplukovníkov, zostalo pracovať na ministerstve obrany, ktoré sa má podľa schválenej reformy scivilňovať. Práve to, že sa v posledných rokoch mnohé vojenské funkcie stali civilnými, je podľa armády dôvod, že dôstojníci na svojich miestach zostali ako civilní zamestnanci. Ministerstvo tvrdí, že poznali problematiku. „Nemali by sme ich prijímať? Investovali sme predsa do nich nemalé peniaze, vedia jazyky, je dobré, že dokážeme využiť ich skúsenosti,“ obhajuje postup šéf vojenského personálneho manažmentu Jaroslav Kuča.

„Treba zvážiť, kde to je výhodné a potrebné. Určite by sa z toho nemala stať záchranná sieť a takí ľudia by mali zostať len na určitý čas,“ upozornil bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Jozef Blizman. Aj podľa neho však bolo zotrvanie niektorých ľudí v čase reformy armády na postoch nevyhnutné. „V určitých prípadoch to má opodstatnenie. Nie je totiž jednoduché nahradiť zo dňa na deň niektorých špecialistov, napríklad keď sa menili vojenské správy,“ poznamenal. Ľudia by tam podľa neho mali zostať nanajvýš päť-šesť rokov, kým sa nezaučia noví.

Blizman z armády odišiel, ďalší bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Peter Novotňák, naopak, aj po odchode z postu v rezorte zostal. Odišiel robiť zástupcu riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Pravda pred časom informovala aj o ďalšom prípade, keď na generálnom štábe zostal po odchode z armády vtedajší právny poradca náčelníka Generálneho štábu Ján Túroci.

Kuča pripomenul, že v budúcnosti by sa už také prípady mali vyskytovať len ojedinele, pretože reforma je takmer dokončená. „Organizačná štruktúra sa stabilizovala, znížili sa počty vysokých hodností, keď z 520 plukovníkov zostalo 125 a z 1 500 podplu­kovníkov 333,“ uviedol. Dodal, že väčšina miest na ministerstve obrany už je civilná.

debata chyba