Aj Slováci pátrajú po mimozemšťanoch

Viac ako 6 600 Slovákov sa už zapojilo do hľadania mimozemských civilizácií. Slovensko sa tak dostalo na slušné 38. miesto medzi 224 štátmi, ktoré pomocou dobrovoľníkov a ich počítačov skúmajú záhadné signály z vesmíru. Pravdu o tom informoval Alexander Borsík, oficiálny zástupca medzinárodného projektu SETI@home pre Slovensko.

14.09.2004 00:00
debata

„Väčšina účastníkov projektu verí, že Zem nemôže byť v kozme jedinou planétou, obývanou inteligentnými bytosťami, sami sa však chceme o tom presvedčiť,“ hovorí 22-ročný Borsík, ktorý je povolaním programátor. Projekt rozbehli vedci na univerzite v Berkeley (USA) v máji 1999 a Borsík sa doň zapojil o dva mesiace neskôr.

Projekt funguje vďaka údajom z obrovského teleskopu v portorickom Arecibu, ktorý denne zachytí okolo 35 miliárd bajtov informácií z vesmíru. Toľko nedokáže spracovať nijaký superpočítač, preto nasnímané signály sa  rozdeľujú do „balíčkov“ po 107 sekúnd záznamu v každom. Tie si môžu záujemcovia  stiahnuť do svojich počítačov spolu s analyzujúcim programom. Výsledok rozboru údajov odosielajú pri najbližšom pripojení na internet do Berkeley.

„Sú medzi nami takí, ktorí za uplynulých päť rokov spracovali iba jednu výpočtovú jednotku, ďalší sa však môžu pochváliť stovkami, ba tisíckami analyzovaných jednotiek,“ dodáva Borsík. Nielen tisíce Slovákov, ale vyše päť miliónov prevažné mladých ľudí na celom svete získava prostredníctvom SETI@home  prvé praktické skúsenosti s vedeckým bádaním.

Za päť rokov zachytili účastníci projektu okolo 150 nevysvetli­teľných rádiových signálov z vesmíru, o ktorých sa dalo súdiť, že by ich mohla vyslať aj mimozemská civilizácia.  Podrobnejšie skúmanie však ani v jednom z týchto prípadov nepotvrdilo umelý pôvod. Najnovšie sa vedci z Berkeley zaoberajú záhadným signálom, ktorý teleskop v Arecibu opakované zaznamenal začiatkom septembra. „Zatiaľ nepoznáme podrobnosti, čakáme na zverejnenie protokolu centra SETI@home,“ hovorí Borsík.

Zdalo by sa, že najviac pochopenia pre tento projekt budú mať astronómovia, ale nie je to tak. Kým Igor Kapišinský ho v našom rozhovore označil za zaujímavý a užitočný, Anton Hajdúk má pochybnosti a nevylučuje ani jeho zbytočnosť. „Pátranie po signáloch inteligentných bytostí z vesmíru môže mať aj nečakane iný prínos,“ namieta Borsík. A upozorňuje na objav pulzarov, rotujúcich neutrónových hviezd v roku 1967. Na jeho začiatku boli tiež neznáme signály z kozmu.

debata chyba