Štát dá milióny na drahé súkromné školy

Niekoľkomiliónové dotácie majú od štátu dostať súkromné školy, ktoré ročne od študentov vyberajú desaťtisícové poplatky. Vyplýva to z návrhu ministra Martina Fronca, ktorý chce vôbec po prvý raz finančne podporiť súkromné vysoké školstvo.

24.11.2005 00:01
debata

Príspevok tak pôjde na Vysokú školu manažmentu v Trenčíne, kde sa ročne platí do 75-tisíc korún a Bratislavskú vysokú školu práva s ročným školným 53-tisíc korún.

Pôvodne sa podpora nemala týkať škôl, ktoré poskytujú drahšie štúdium. Podmienky na jej získanie mali byť prísnejšie. „Zistili sme, že dotáciu by tak dostala len jedna škola,“ povedal Peter Mederly z ministerstva školstva.

Vyše 16,5 milióna korún sa tak rezort rozhodol rozdeliť medzi všetkých šesť súkromných škôl. Podľa Mederlyho však v prípade trenčianskej a bratislavskej právnickej školy nepôjde o veľkú sumu. Jedna má dostať asi 2,2 milióna korún a ďalšia takmer milión. Najviac, 10, 4 milióna korún, je určených pre Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Ročné školné je tam takmer 14-tisíc korún.

Rektori verejných vysokých škôl nesúhlasia s tým, že súkromné majú dostať milióny. Aj keď zo zákona je to možné, doteraz sa tak nestalo. Podľa rektora Univerzity Komenského Františka Gahéra to nie je spravodlivé, keďže súkromné môžu od poslucháčov vyberať poplatky, kým verejné nie. „Súkromné toľko neinvestujú ani do vedy a výskumu,“ dodal Gahér. Pripomenul tiež, že na vznik súkromnej vysokej školy stačí len súhlas vlády, verejnú musí odhlasovať parlament.

Rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Daniel Kluvanec si síce myslí, že štát by mal podporovať aj rozvoj súkromných škôl, spôsob, akým sa idú deliť prostriedky však podľa neho nie je transparentný. „Súkromné vysoké školy majú od študentov a ďalších organizácií financie, ktoré sú mimo kontroly,“ konštatoval Kluvanec.

Ministerstvo chce súkromným školám poslať mimoriadne dotácie v decembri. Dovtedy sa k tomu majú vyjadriť reprezentácie vysokých škôl vrátane rektorskej konferencie. Fronc sa už pre SITA vyjadril, že aj v prípade, ak akademická obec nebude súhlasiť, predloží to vláde. Na rozdelení peňazí sa už totiž dohodol s ministrom financií Ivanom Miklošom. Prostriedky má Fronc z 300 miliónovej rezervy, ktorá bola pôvodne určená na spoplatnenie vysokoškolského štúdia, to však v parlamente neprešlo.

debata chyba