Počet obetí tsunami neustále stúpa

Počet obetí prílivových vĺn tsunami v Indonézii dosiahol už 94 081. Thajsko potvrdilo smrť už viac ako 5 000 osôb, pričom takmer polovica z nich sú zahraniční turisti. Celkový počet potvrdených obetí zemetrasenia a následných prílivových vĺn v celom regióne Indického oceánu dosiahol tak už 144 187. Veľká Británia chce do polovice januára dosiahnuť dohodu o odpise časti dlhu ázijských štátov postihnutých tsunami.

08.01.2005 16:44
debata

Výroky po katastrofe

Tsunami sem priniesli neskutočné spustošenie. Autá sú na stromoch, domy zničené. Všetko funguje podľa princípu pomôž si sám.
Roland Buerk, turista na Srí Lanke

Bolo nádherné počasie, nebo bez mrakov, nič nás nevarovalo… a zrazu bola v meste morská voda. Miestami sme ju mali až po prsia.
Bustámí, z indonézskych ostrovov

Volala mi kamarátka, je na dovolenke s manželom a s deťmi na ostrove Puket. Ich hotel je zničený, oni stoja na kopci a s hrôzou čakajú na ďalšie vlny.
Viktória zo Švédska

Náš hotel aj letisko sú zničené. Nemáme sa ako dostať z ostrova Langkawi, veľa ľudí je nezvestných. Stále je cítiť následné otrasy, smerujeme do hôr.
Jeremy a Lisa, britskí turisti v Malajzii

Obávam sa, že veľa cudzincov zmizlo v mori a s nimi aj mnoho mojich ľudí.
Chan Marongtechar, majiteľ dvoch turistických stredísk na thajskom ostrove Pchi Pchi.

Vlna priniesla do hotelovej haly auto, ktoré sa v prúde prevrátilo. Voda mi vystúpila až po prsia, za ruku som držal kamaráta, který nevie plávať.
Boree Carlsson, švédsky zamestnanec hotela na ostrove Puket


Distribúciu pomoci postihnutým krajinám často znemožňujú aj davy hladných ľudí. V indonézskej provincii Aceh vrtuľník nemohol pristáť pre množstvo ľudí zúfalo túžiacich po dodávkach potravín. Všetko sa potom zhadzuje z vrtuľníkov na zem: trvanlivé pečivo, energetické nápoje, instantné pokrmy.

Medzi najhoršie zasiahnutými v Acehu je rybárske mestečko Meulaboh, kde žilo pôvodne 40-tisíc obyvateľov. Najmenej polovica mesta sa ocitla v troskách a podľa reportéra AP medzi zrúceninami naťahovalo ruku za jedlom ani nie sto zúbožených ľudí.

Pomoc sa ľuďom priváža na lodiach, v lietadlách, kamiónoch, autách, helikoptérach i na vozoch ťahaných volmi.

„Medzinárodná pomoc je teraz neuveriteľne rozsiahla, prichádza na letisko a do regionálnych skladísk na Srí Lanke,“ uviedol vysoký predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie David Nabarro. V Indonézii bude ale trvať niekoľko týždňov, než sa bude dať dostať do všetkých izolovaných oblastí provincie Aceh, ktorá je najviac zasiahnutá, priznal Michael Elmquist z OSN.

Ľudí začínajú trápiť hnačkové ochorenia. „Distribuujeme minerálne soli a lieky proti hnačkám a stále zlepšujeme zásobovanie vodou a hygienické podmienky vôbec,“ uviedol Nabarro. Najväčšou hrozbou je cholera, malária a týfus, znepokojenie vyvoláva aj možné šírenie horúčky dengue a infekcií dýchacích ciest.

Prepravu humanitárnej pomoci k samotným trpiacim ale sťažuje nedostatok pohonných hmôt. V oblasti prší, takže cesty sú rozmáčané a mosty zničené.

V juhovýchodnej Ázii zostáva 39 nezvestných Čechov, hlavne v Thajsku a na Srí Lanke. Česi zozbierali za týždeň už 22 miliónov Kč finančnej pomoci pre živlom postihnutú oblasť, z toho polovicu zaslali na rôzne kontá prostredníctvom SMS-správ. Telo mŕtvej 24-ročnej Češky, ktorá zahynula v Thajsku, už dopravil vládny špeciál do vlasti. Osud šiestich Čechov, ktorí zmizli pri katastrofe, zostáva naďalej nejasný.

Špecializovaná pomoc smeruje aj k budúcim rodičkám. V postihnutých oblastiach je totiž okolo 150-tisíc tehotných žien. Hrozia im komplikácie, vrátane tráum. Potrebujú lekársku starostlivosť a špeciálnu výživu, upozornila agentúra OSN pre populáciu UNFPA. „V budúcich troch mesiacoch porodí viac ako 50-tisíc tehotných žien,“ uvádza sa v komuniké UNFPA. Živel sa nevyhol zdravotníckym zariadeniam a ich často len skromným zásobám, takže nádej, že porodia v čistom a bezpečnom prostredí, je veľmi ohrozená. V niektorých tradičných dedinách fungovali pôrodné babice, ale aj tie sú buď medzi poškodenými alebo zostali bez potrebného vybavenia. UNFPA preto vypravila špecializované zásielky obsahujúce mydlo, plastové vybavenie pre nutnosť spať na zemi, čisté ostré nástroje na prestrihovanie pupočnej šnúry, vlákna pre jej zaviazanie a aj základné oblečenie pre bábätká.

Detský fond OSN (UNICEF) usudzuje, že najmenej tretinu mŕtvych tvoria deti a tisíce ďalších prišli o všetko – o rodinu, o svoj doterajší svet susedov, kamarátov, domova, školy. UNICEF preto zriaďuje detské centrá v zberných táboroch, pretože tieto deti budú potrebovať nielen hmotnú pomoc, aj pomoc psychológa. Snaží sa tiež umietsniť deti v širších rodinách.

 

V Indonézii sa cholera neobjavila. Indonézsky minister zdravotníctva Nimal Siripal de Silva poprel správy, že v krajine vypukla táto choroba.

V Indonézii, najpostihnutejšej krajine v regióne, zomrelo 94 081 ľu­dí; odhaduje sa však, že toto číslo dosiahne až stotisíc.

Počet mŕtvych stúpol aj na Srí Lanke - na 29 957 mŕtvyc­h. Zranených je ďalších 12 482 ľudí. Zvýšil sa aj počet nezvestných – z 4872 na 13 976. Ak by boli všetci mŕtvi, počet obetí bude vyš 40-tisíc. Zrejme najdramatickejšie ilustroval živel svoju silu, keď zmietol vlak na linke z mesta Gálla do Kolomba a usmrtil najmenej 802 ľudí. Novinári v utorok našli osem vagónov s poodtŕhanými kolesami, ležiacich v bahne uprostred palmového hája. Vlak mal príznačné meno Samudradéví, Kráľovná mora. V jednom sirotinci prišlo o život všetkých 135 ľudí.

V Indii zomrelo 14 962 ľu­dí. V štáte Tamilnádu obete už prestali počítať a rovno ich pochovávajú do spoločných hrobov. Na indických ostrovoch Andamany a Nikobary sa zatiaľ vie o 7000 obetiach. Mnoho ľudí tu prežíva len vďaka kokosovým orechom. V stredu ráno vydesili obyvateľov ďalšie otrasy pôdy v sile presahujúcej päť stupňov Richterovej škály. „Každý piaty obyvateľ je buď mŕtvy, zranený alebo nezvestný,“ povedal šéf miestnej polície S. B. Déol. Jeden ostrov, Trinket, bol pri katastrofe rozdelený na dve časti. „Mapa niektorých ostrovov sa zmenila. Tam, kde bol jeden ostrov, sú teraz dva. Na jednom mieste rastie uprostred mora strom,“ povedal Déol.

V Thajsku živel usmrtil viac ako 5000 ľudí, z toho 2407 cudzincov. K tomu je zranených vyše 10-tisíc ľudí a nezvestných 6541.

 
Krajina: počet obetí

INDONÉZIA: 80 248

SRÍ LANKA: 29 774

INDIA: 14 488

ANDAMANY a NIKOBARY: 7000

THAJSKO: 4993

východná Afrika: 137

MALAJZIA: 72
MALEDIVY: 74 
BARMA: 59
BANGLADÉŠ: 2


 

Tsunami dorazili aj na pobrežie Afriky – viac tu

Medzi v Thajsku hospitalizovanými zahraničnými turistami je aj Gerdh Vallová, 44-ročná Švédka. Plače a za ruku drží svojho malého synčeka. „Môj manžel a 14-ročná dcérka sú nezvestní odvtedy, čo ich z druhého podlažia nášho hotela v Pchi Pchi zmietla voda,“ hovorí, oblečená ešte v plavkách. „Moja priateľka Lena stratila manžela a dvoch synov vo veku osem a pätnásť rokov,“ dodáva. Iná mladá Švédka sa pýta, či niekto nevidel jej otca, ktorý sa zranil, keď sa snažil pomôcť jednej z obetí. Jeden Nemec sa chce od zdravotnej sestry dozvedieť, ako je na tom jeho žena.

Podľa riaditeľa nemocnice  Petera Davisona ošetrili lekári v prvých hodinách po katastrofe okolo štyristo ľudí. Čakajú ďalších. Väčšinou ide o zlomeniny, amputácie končatín a strhnutú kožu.
Ľudia v oblasti čakajú ďalšie vlny. Objavujú sa fámy, šíria sa falošné poplachy. Ak začne utekať jeden človek, utekajú zrazu všetci naokolo.

 

Zemetrasenie patrilo medzi najsilnejšie v histórii

Americká geologická služba uviedla, že zemetrasenie neďaleko Sumatry, ktoré vyvolalo ničivé prílivové vlny tsunami v Ázii, malo magnitúdo 8,9, čím sa zaradilo medzi päť najsilnejších zemetrasení od roku 1900. Podľa amerických geofyzikov bolo najsilnejším zemetrasením od roku 1964.

Popredný nemecký seizmológ Rainer Kind kritizoval nedostatočný varovný systém v oblasti Indického oceánu. Podľa jeho názoru malo prísť varovanie pred vlnami, čo by zachránilo množstvo životov (viac v článku Seizmológ: Pred vlnou mali varovať****).

 
debata chyba