Bush Dzurindu neprekvapil

Tri mesiace pred slovenskými voľbami sa premiér Mikuláš Dzurinda vracia z veľmi dôležitej cesty do USA bez výrazného prekvapenia od najvplyvnejšieho politika sveta.

14.03.2006 00:00 , aktualizované: 10:13
debata

Slovník Bieleho domu o Slovensku zostal totiž kópiou chvály a sľubov z vlaňajšej návštevy amerického prezidenta v Bratislave. Dzurinda si v pondelok od Georgea Busha vypočul podobné vety, aké hovoril vo februári 2005.

„Svojho priateľa som veľmi pozorne počúval a môžem ubezpečiť ľudí na Slovensku, že spoločne pracujeme na tom, aby vízová politika lepšie fungovala,“ komentoval Bush debatu s Dzurindom o dlhodobo neúspešnej snahe Slovenska o zmäkčenie alebo zrušenie vízovej povinnosti. Podobne nekonkrétny bol prezident USA vlani v Bratislave, keď iba prisľúbil, že urobí všetko preto, aby sa celá vec posunula dopredu, ale jedným dychom dodal, že „ťažko povedať, ako rýchlo úrady budú postupovať“. V otázke víz šéf Bieleho domu môže využiť iba svoj vplyv na amerických zákonodarcov, pretože o tejto záležitosti rozhoduje Kongres USA.

Z internetovej stránky Bieleho domu podľa prepisu slov oboch štátnikov po ich stretnutí vyplýva, že o vízach hovoril pred médiami iba Bush, pričom citoval to, čo mu Dzurinda povedal na túto tému. Premiér od Spojených štátov očakáva pokrok v problematike víz. Dzurinda vyhlásil, že „si musíme vymieňať nielen tovar a politické názory, ale verím, že musíme ľudí aj zbližovať“, keď spomenul víza. „Na druhej strane by sme však mali byť trpezliví a realistickí,“ zdôraznil premiér.

Dzurinda, ktorý si podobne ako pred rokom vypočul pochvalu za pomoc Slovenska v Iraku a Afganistane, dôrazne obhajoval zahraničnú politiku USA. „Ak Amerika nastolí problém, neviďme v nich hneď jastrabov,“ vyhlásil, keď hovoril o tom, že to, čo sa dnes deje v Iraku, je možno viac otázkou „bazálnej bezpečnosti Európy ako bezpečnosti Spojených štátov“. Dzurinda podotkol, že Spojeným štátom sa často nasadzuje „nepatričná maska“, ale podľa premiéra Američania vždy boli v prvom rade za mierové riešenia problémov.

Samotné hodnotenie schôdzky v Bielom dome začal Dzurinda po Bushovom želaní, aby sa so zlomenou nohou čo najskôr uzdraviť, pokusom o vtipnú odpoveď: „Moja noha je zlomená, ale moje srdce je šťastné. Moje srdce je šťastné, lebo sme priatelia a silní spojenci, Amerika a Slovensko, Amerika a Európska únia. Som veľmi šťastný, že som tu, pretože sme dobrí priatelia,“ vyhlásil slovenský premiér, ktorý na záver Busha ubezpečil o tom, že má rovnaké názory ako on a dodal, že Slovensko chce naďalej pokračovať v spolupráci s Američanmi pri šírení demokracie a slobody vo svete.

debata chyba