Pri Slavkove sa opäť bojovalo

Nadšenci si pripomínajú bitku troch cisárov. Odohrala sa pred dvesto rokmi – 2. decembra 1805. Napoleon v nej vďaka svojim strategickým schopnostiam rozdrvil početnejšie šíky rakúskeho cisára Františka I. a ruského cára Alexandra I. V bitke padlo 20-tisíc mužov.

03.12.2005 15:39
debata

Na slavkovkom bojisku sa to už pred poludním hemžilo vojakmi. Všetko bolo pripravené na moment, kedy vypukne historicky najväčšia rekonštrukcia bitky troch cisárov, do ktorej sa zapojilo okolo 4-tisíc členov vojenských historických klubov z 23 krajín. Čulý ruch bol predpoludním aj na diaľnici, ktorej časť sa zmenila na obrovské parkovisko. Vodiči na nej museli počítať s jazdou v kolónach.

V štyridsaťhek­tárovom areáli pod vrchom Santon, ktorý kvôli rekonštrukcii vznikol, začal už ráno historický jarmok. Tvorí ho sto stánkov s výrobkami tradičných ľudových remesiel. Na bojisku sú v špeciálnych stanoch tiež dve obrovské reštaurácie.
Už ráno sa na bojisko začali sťahovať aj vojaci. Spojenci – Rusi a Rakúšania mali nocľah v Tvarožnej, Francúzi pod vrchom Žuráň. Väčšina jednotiek čakala už na mieste na pokyny deväťčlenného štábu „generálov“, ktoré celú operáciu riadia.

Medzi 30-tisíc divákmi, ktorí sa prišli na slavkovské bojisko pozrieť na rekonštrukciu bitky troch cisárov, bol i námestník primátora korzického mesta Ajaccio Charles Napoleon. S cisárom Napoleonom ho nespája len meno, ale i gény. Je totiž jedným z potomkov Napoleonovho brata Jéroma.

„Rekonštrukcia každému pripomenula vojnu tak, aby si uvedomil, aký je dôležitý mier v Európe,“ povedal Charles Napoleon.

Priznal sa, že ho bojové ukážky pri Tvarožnej uchvátili. Podobných spomienkových akcií sa koná síce viac, obvykle na ne ale nechodí. Rekonštrukciu bitky pri Slavkove, v ktorej presne pred dvesto rokmi Napoleon porazil šíky svojich protivníkov, si ale nenechal ujsť. V Tvarožnej dokonca stretol aj svojich spoluobčanov.

Výročie bitky je pre obyvateľov Ajaccia veľkou udalosťou. Mesto je totiž rodiskom cisára Napoleona. Tamojší obyvatelia rekonštrukciu bitky sledovali v priamom prenose. Ako Napoleon potvrdil, ne centrálnom námestí nainštalovali veľkoplošnú obrazovku, prostredníctvom ktorej mohli diváci sledovať priamy prenos z bitky prenášaný satelitným kanálom Českej televízie ČT24.

„Napoleon je pre mňa históriou. Žijem pre prítomnosť. Pri sledovaní bitky sa ale nemôžem ubrániť emóciám. Toto vojnové pole bolo pre moju rodinu veľmi dôležité,“ doplnil Charles Napoleon. Cisárovi, ktorému nepriatelia škodoradostne hovorievali „malý Korzičan“, sa svojou postavou príliš nepodobá.

Bitka pri Slavkove sa odohrala 2. decembra 1805. Zúčastnilo sa jej 200-tisíc vojakov. Desať percent z nich našlo na bojisku smrť.

debata chyba