Škodlivý dym z vodných fajok zahalil čajovne

Poťahovanie z jednej vodnej fajky sa vyrovná desiatim vyfajčeným cigaretám. Potvrdzujú to zahraničné štúdie, ktoré sa zaoberajú škodlivosťou tabakových výrobkov. Vodné fajky sa pritom rozšírili aj v slovenských čajovniach. Fajčia ich najmä mladí ľudia.

10.08.2009 14:48
fajka Foto:
Mladí pod osemnásť rokov pri objednaní vodnej fajky v čajovni neuspejú. Na predaj tabaku do vodnej faky sa vzťahujú rovnaké obmedzenia ako na cigarety.
debata

Mnohí užívatelia šiše, ako vodnú fajku volajú fajčiari, si jej vplyv na zdravie vôbec neuvedomujú. „Voda ako filter a nižšia teplota horenia ako pri klasických cigaretách nepredstavujú dostatočný argument na tvrdenie, že fajčenie vodnej fajky je zdravšie a menej návykové,“ hovorí Róbert Ochaba zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Fajčenie vodnej fajky, rovnako ako cigariet, zvyšuje riziko výskytu rakoviny pľúc, môže spôsobovať srdcovo-cievne alebo dýchacie problémy či ochorenia ústnej dutiny. Hrozia aj infekcie, ktoré sa môžu prenášať použitým náustkom na fajke.

Podľa štúdie Spolkového inštitútu pre posudzovanie rizika je vodná fajka naplnená 5 až 10 gramami tabaku, cigareta ho obsahuje asi 0,7 gramov. Z cigarety si fajčiar potiahne asi osem ráz, z vodnej fajky sto- až dvestokrát.

„Desať potiahnutí z cigarety predstavuje objemovo jednu štvrtinu veľkej fľaše dymu. Na vodnú fajku treba asi sto potiahnutí, čo je 25 veľkých fliaš,“ porovnáva kardiológ Gabriel Kamenský. Nižšia teplota pri spaľovaní tabaku vodnej fajky v porovnaní s cigaretami neznamená, že dym obsahuje menej škodlivých látok.

Jedna šiša obsahuje takmer 3 miligramy nikotínu a 802 miligramov dechtu. V cigarete sa nachádza 36-krát menej dechtu a takmer o polovicu menej nikotínu.

Mladí pod osemnásť rokov pri objednaní vodnej fajky v čajovni neuspejú. Na predaj tabaku do vodnej fajky sa vzťahujú rovnaké obmedzenia ako na cigarety. Ich používanie upravuje zákon na ochranu nefajčiarov.

Zo štúdií vyplýva, že vodné fajky sú obľúbené najmä medzi mladšími ľuďmi. „Spotreba vodných fajok narastá najmä u študentov. Obchodníci ich lákajú na množstvo príchutí, ktoré sú pre nich lákavé,“ vysvetľuje Kamenský. Skúsenosti s fajčením však majú aj čoraz mladšie ročníky. Na Slovensku sa podrobný prieskum zatiaľ nerobil. Napríklad v Estónsku si však už vodnú fajku vyskúšalo 28 percent dievčat a o percento viac pätnásťročných chlapcov.

Dôvodov, prečo si mladí vodnú fajku obľúbili, je mnoho. Niektorí hovoria, že majú radi jej chuť a vôňu, berú ju ako socializačný prvok, pomáha im uvoľniť napätie a niektorí sú stále presvedčení, že je menej škodlivá ako cigarety.

Vodná fajka

pochádza z Indie, odkiaľ sa rozšírila do východných kultúr a v posledných rokoch aj do Európy

je zložená z vázy s vodou, kde sa dym filtruje, tela, ktoré spája všetky časti, hadice na rozvedenie dymu a korunky s tabakom a uhlíkom

pri potiahnutí sa teplý vzduch zohriaty okolo tlejúceho uhlíka presunie k tabaku, ktorý podpáli. Tabak začne husto dymiť, prejde cez kovové telo do vázy, kde sa prefiltruje a ochladí, cez vázu sa vráti pomocou kovového tela do priestoru s hadicami a tam už prejde do pľúc ľudí.

Pravidelní fajčiari vodnej fajky

– ju neberú ako fajčenie, ale ako socializáciu alebo prostriedok na uvoľnenie napätia
- často nevedia, že vplyv nikotínu z vodnej fajky nie je veľmi odlišný od ostatných tabakových výrobkov
- nedarí sa im prestať s fajčením, aj keby chceli
- nevnímajú, že môže byť vstupnou bránou k cigaretám

debata chyba