Školy vrátili asi tisíc sporných učebníc

Školy vyučujúce v maďarskom jazyku vrátili ministerstvu školstva asi tisíc učebníc vlastivedy so spornými geografickými názvami v slovenčine. Ďalšie stovky kníh ostali nepoužité v skladoch, potvrdil Zväz maďarských pedagógov.

03.11.2008 09:42
Učebnice Foto: ,
Učebnice sú zlé, sťažujú sa učitelia
debata

Minister školstva Ján Mikolaj napriek tomu stále tvrdí, že učebnice chybné nie sú. Hoci sa výrazná časť z nich vôbec nepoužíva, nepovažuje ich vydanie za plytvanie verejnými peniazmi.

„Z učebníc sa podľa dostupných informácií učí len na asi piatich či šiestich školách,“ zhrnul výsledky prieskumu z väčšiny škôl, kde boli knihy rozposlané, šéf zväzu László Pék. 

Predstavitelia maďarskej menšiny proti učebniciam vlastivedy a podobne vydaným knihám dejepisu protestovali od začiatku ich distribúcie. Slovenské názvy v maďarských vetách sú podľa nich v rozpore s gramatikou a pre žiakov sú vraj nezrozumiteľné. Zástupcovia menšiny odmietajú aj Mikolajov najnovší návrh, aby za každým slovenskými pomenovaním bolo uvádzané maďarské. Lepšia je doterajšia prax, keď je názov najprv uvedený v maďarčine a potom v slovenčine, tvrdili poslanci Strany maďarskej koalície. Tento spôsob písania názvov sa snažia udržať aj úpravou školského zákona.

Minister Mikolaj sa pri obhajobe zmien v tlačení geografických názvov odvolával na zákon o geodézii a kartografii. Poslanci doň vlani doplnili aj vetu, podľa ktorej sú oficiálne názvy povinní používať vydavatelia kartografických diel či odborných publikácií. Medzi odborné publikácie patria podľa dôvodovej správy k zákonu aj učebnice.

Poslanci SMK však minulý týždeň v rozprave parlamentu namietali, že znenie zákona nezakazuje, aby sa v učebniciach pre deti maďarskej národnosti uvádzali najprv pomenovania v maďarčine. Spochybňovali navyše, či učebnice patria medzi odborné publikácie. „Je mi trošku úsmevné, keď sa spomína zákon o geodézii a kartografii. Ja by som spochybnila, že učebnice pre desaťročné deti by boli odborná literatúra,“ vyhlásila poslankyňa Ágnes Biró.

Predstavitelia škôl s vyučovacím jazykom maďarským už skôr vyhlásili, že vydávať učebnice, ktoré sa nepoužívajú, je plytvanie verejnými peniazmi. Na tlač kníh vlastivedy ministerstvo poskytlo asi 600-tisíc korún.

Mikolaj na otázky, kto ponesie zodpovednosť za vytlačenie učebníc, ktoré školy nechcú, priamo neodpovedal. „Toto absolútne ignorujem a nepovažujem to za korektné,“ povedal o vracaní kníh minister minulý týždeň. Tento rok pritom už čelil aj kritike za to, že sa jeho ministerstvo snažilo do škôl rozposlať šlabikáre, ktoré kvalitou údajne zaostávali za inými vydaniami.

debata chyba