Skoršie penzie Tomanová sťaží

Odchod do predčasného dôchodku bude pre občanov s nízkymi zárobkami opäť ťažší. Od budúceho roka sa do skoršej penzie dostanú len tí, ktorých dôchodok bude vyšší ako 6 960 korún. Dnes je spodná hranica pre priznanie skoršej penzie 6 156 korún. Zmenu spôsobí prudký nárast životného minima, ktorý ministerstvo práce navrhuje od januára budúceho roku. Návrh zákona je v súčasnosti v pripomienkovom konaní.

28.05.2008 05:16
Dôchodca Foto:
Ilustračné foto
debata

„Schválenie úpravy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu v sume 5 800 Sk od 1. januára 2009 by mohlo budúci rok viesť k úspore výdavkov na predčasné starobné dôchodky,“ uviedol rezort Viery Tomanovej v návrhu zákona.

„Časť žiadateľov o takýto dôchodok nesplní podmienku pre jeho priznanie, pretože nedosiahne požadovanú hranicu dôchodku – sumu vyššiu ako 1,2-násobok životného minima. Podobný trend možno predpokladať aj v rokoch 2010 a 2011,“ dodalo ministerstvo.

Sociálna poisťovňa vlani zamietla 2 214 žiadostí o priznanie predčasných starobných dôchodkov z dôvodu nedosiahnutia 1,2-násobku životného minima. V priemere to bolo 185 prípadov mesačne.

Podľa hovorkyne poisťovne Lýdie Výbornej však zamietnutie žiadostí v budúcom roku nemusí znamenať nijakú úsporu. „V prepočtoch výdavkov na predčasný dôchodok v rámci rozpočtu Sociálnej poisťovne je už zahrnutý predpoklad o zamietaní určitej časti žiadostí aj z dôvodu rastu sumy životného minima,“ vysvetlila.

Zástupcovia dôchodcov na Slovensku s návrhom problém nemajú, privítali by dokonca ešte prísnejšie podmienky pre skorší odchod do penzie.

„Kto stále pracuje, o predčasný dôchodok by vôbec nemal žiadať. Keď už niekto poberá dôchodok a potom si nájde prácu, to je iné. Ale je veľa ľudí, ktorí vôbec neprestali pracovať, a napriek tomu poberajú aj predčasný dôchodok. To je nesprávne, Sociálna poisťovňa tým stráca,“ reagoval predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Kamil Vajnorský.

Bývalá ministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ) vníma zmenu ako prirodzený postup. „Ministerstvo vracia stav tam, kde bol pred dvoma rokmi. V roku 2006 sa výrazne zvýšila minimálna mzda – o desať percent, ale životné minimum vzrástlo len o tri percentá. Navrhovanou zmenou sa dosiahne to, že životné minimum bude opäť tvoriť dve tretiny z minimálnej mzdy. Tak ako to bolo kedysi,“ skonštatovala.

Nárast životného minima zo súčasných 5 130 Sk na 5 800 korún v budúcom roku bude mať vplyv aj na dane. Až 90 percent občanov, ktorí platia dane z príjmu, ušetrí. Vyššie životné minimum totiž posunie nezdaniteľnú časť príjmu.

Najviac si polepšia daňovníci s príjmom od 55– do 87-tisíc korún mesačne. Naopak, zmena sa nedotkne ľudí s nízkym príjmom – zhruba do 9,5-tisíc korún, ale ani daňovníkov s príliš vysokým príjmom – nad 95-tisíc.

Ešte nikdy sa životné minimum nezvýšilo tak výrazne, ako o tom od januára uvažuje ministerstvo práce. V minulosti sa zvyšovalo najviac o 200 až 300 korún, tento raz poskočí o 670 korún. Zmeniť by sa mala nielen hodnota životného minima, ale aj spôsob jeho ďalšieho zvyšovania.

debata chyba