Skúsených policajtov vymieňajú za lojálnych

Bývalý šéf elitného policajného útvaru bojujúceho proti mafii Úradu boja s organizovanou kriminalitou Ivan Ševčík po nástupe nového vedenia v polícii skončil.

27.12.2010 09:06
Ivan Ševčík, polícia Foto:
Nové vedenie polície si neprávom pripisuje zásluhy, tvrdí Ivan Ševčík.
debata (94)

V rámci rozsiahlych personálnych výmen aj na ďalších postoch odišlo viacero skúsených kriminalistov. Ševčík hovorí o pomeroch v polícii, ktorú označil za spolitizovanú.

Možno v súvislosti s rozsiahlymi personálnymi výmenami na Úrade boja s organizovanou kriminalitou hovoriť o vojne v polícii?

Vojna policajtov je vedená len zo strany vrcholových predstaviteľov polície. Ľudia, ktorých prevalcovala arogancia moci, sa vo väčšine prípadov potichu vytrácajú z Policajného zboru, a to aj z dôvodu, že odmietajú pracovať pod jeho spolitizovaným a nekompetentným vedením. Mnohým ľuďom ublížili. Medializujú ich prácu v negatívnom zmysle, občanom podsúvajú nepravdivé a kriminalizujúce informácie o bývalom vedení úradu. Nové vedenie si neprávom pripisuje zásluhy, policajti sú bezdôvodne odvolávaní či pracovne šikanovaní. Pritom sa v tlači objavujú informácie o plagiátorstve popredných funkcionárov Policajného zboru či o sprenevere peňazí určených na osobitné účely. Policajti sú dotknutí a znechutení tvrdou aroganciou moci. Nové vedenie polície nesiaha len na riadiacich pracovníkov, ale aj na radových špičkových policajtov. „Robotníci“, ktorí sa podieľali na objasňovaní obzvlášť závažných zločinov, v súčasnej dobe nie sú dobrí ani na obvodné oddelenie. Tí, čo sú ešte v služobnom pomere, čakajú, kedy príde rad aj na nich. Boli totiž onálepkovaní ako ševčíkovci, a to je na „vyhadzov“. Pri takomto zaobchádzaní majú byť policajti spokojní? Viete, aké je zložité nájsť a vychovať dobrého policajta – kriminalistu? Viete, aké je pre nich ťažké vybudovať si informačnú sieť, získať dôveru ľudí? Teraz, keď je to všetko vybudované, týchto ľudí vyhodia a nahradia lojálnymi, ktorí nemajú ani vlastný názor, ani skúsenosti. A to minister vnútra Lipšic sľúbil, že novovymenované vedenie bude na strane slušných ľudí. Nič tomu však nenasvedčuje.

Akú ponuku vám dal policajný prezident Jaroslav Spišiak pri odvolaní z vedúcej funkcie?

Pán Spišiak ma na druhý deň po svojom nástupe navštívil, aby mi oznámil, že so mnou nepočíta a hneď nariadil na mojom úrade kontrolu. Za jeden deň vo funkcii a po štyroch rokoch v civile zhodnotil moju činnosť ako nevyhovujúcu. Na stretnutí mi povedal, aby som si sám našiel uplatnenie. Rokovali sme o pozícii krajského riaditeľa, s čím súhlasil. Neskôr mi oznámil, že to nebude možné, lebo sú voči mne nejaké výhrady. Povedal mi aj, čie výhrady to sú. Tu mi jasne dokázal, že personálnu politiku nerobí on sám, ako to predkladal médiám. Pri mojom odvolávaní Spišiak povedal, že môžem robiť len ako vyšetrovateľ. Veľmi rýchlo zabudol, že si svoju policajnú kariéru a imidž vybudoval hlavne na našich výsledkoch, keď v médiách prezentoval našu prácu. A aby sa nikto nemohol pomýliť, pán Lipšic vo svojom rozkaze o mojom odvolaní určil presne miesto aj číslo funkcie, kde mám na okres nastúpiť. A to na holú triedu bez osobného ohodnotenia a bez príplatkov. Môj výsluhový dôchodok bol vyšší ako ponúkaný plat. Preto som si dal žiadosť do civilu a od septembra som vo výsluhovom dôchodku.

Aký dôvod uviedol policajný prezident na to, že vás odvoláva?

Neuviedol dôvod. Povedal len toľko, že so mnou nepočíta. Dokonca mi povedal, že o mne nič zlé nepočul, žiadne kauzy, prešľapy a podobne.

Na tlačovej besede uviedol, že vás zobral na Úrad boja s organizovanou kriminalitou aj napriek negatívnym ukazovateľom, ktoré smerovali na vašu osobu v tej dobe. O čo šlo?

Neviem, nie som si vedomý žiadnej kauzy, žiadneho porušenia služobných predpisov. Nezlyhal som ani morálne, ani profesionálne. Naopak, v tom čase som bol mimoriadne povýšený na plukovníka. Vediem riadny rodinný život, svojej robote som sa, obrazne povedané, venoval na 120 percent. Ak by niečo na mňa mal, bolo predsa jeho povinnosťou ako policajného funkcionára dať to na inšpekciu ministerstva vnútra na prešetrenie. Aké dôvody ho viedli k tomu, že ma, podľa jeho slov ako osobu s negatívnymi ukazovateľmi, poveril takou vážnou kauzou, mi nie je jasné.

Jaroslav Spišiak tvrdí, že z Úradu boja s organizovanou kriminalitou odvolal funkcionárov, lebo boli individualisti a úrad potrebuje pracovať ako tím.

Niečím musí ospravedlniť svoje konanie. Za môjho vedenia sa na úrade vytvorili silné kolektívy, ktoré viedli ľudia rešpektovaní u podriadených a s profesionálnymi kvalitami. Kolektív musí niekto viesť. Jeho vedúci musí mať niečo za sebou. Dnešné vedenie polície tam asi potrebuje viac lojalitu ako silnú osobnosť. Predstavte si, že do funkcie vedúceho vyšetrovania dáte človeka, ktorý urobil spis len na skrátenom vyšetrovaní. Čo vo vlastnej praxi zadokumentoval? Výtržníctvo? Zanedbanie povinnej výživy? Kauzy na Úrade boja s organizovanou kriminalitou sú veľmi ťažké, náročné na dokazovanie, máte v nich proti sebe špičkových právnikov, advokátov. Som presvedčený, že odvolaní funkcionári neboli individualisti, ale ľudia, ktorí niečo dokázali, a hlavne z vlastnej skúsenosti mohli podriadenému pomôcť. O tom to je. Nepotrebujem riaditeľa, ktorý bude viesť dochádzku, napíše nejakú správu, a pritom v živote nevidel živého páchateľa. Spišiak nedávno povedal, že úrad má v znaku vlkov, že vlci lovia vo svorke, a preto chce silné kolektívy. Chcem mu odkázať, že každú svorku vedie vodca, ktorý je najsilnejší, najschopnejší, ktorý si získal rešpekt svorky. A takým úrad bol. Dokázali sme to celami naplnenými páchateľmi závažnej trestnej činnosti.

Ako to bolo so zásahmi vedenia, či už ministerstva, alebo Policajného zboru, do vyšetrovania?

Jediné zasahovanie do vyšetrovania bolo v čase, keď som bol vyšetrovateľ Policajného zboru, a to od nadriadených, aby sme obviňovali, aby mohli byť tlačovky. Pred nástupom do funkcie sme si s ministrom Kaliňákom stanovili pravidlá. Vážim si, že som mu mohol pri rôznych stretnutiach oponovať a on môj názor rešpektoval.

V akom stave boli kauzy Mikuláša Černáka, keď ste ich prevzali?

Začali sme na zelenej lúke. Hľadali sme a sťahovali spisy. Niekde boli len pátracie zväzky. Napríklad pri vražde Oláha, Šíposa, Potáscha, Filipa sme nemali nič, len poznatky a chuť robiť. Ostatné spisy vraždy Slivenského, Lenharta, Štefana, Karcela sme museli riadne naštudovať a následne analyzovať. V tom čase bolo proti Černákovi vznesené len obvinenie za vraždu Klešča. Všetko ostatné je výsledok našej práce.

Ako to bolo s Karolom Mellom, ktorý polícii dlhé roky unikal? Podľa vedenia polície sa ho podarilo teraz chytiť v Poľsku práve vďaka personálnym zmenám na úrade, ktorý ste viedli.

Toto tvrdohlavé a opakované tvrdenie je ďalšou perlou, ktorú vypustili z úst páni Lipšic a Spišiak. Buď sa nevyznajú v organizačnej štruktúre, alebo účelovo zavádzajú verejnosť, aby si obhájili personálne čistky. Aj radoví policajti nad tým len krútia hlavou. Mello bol zadržaný vďaka excelentnej, mravčej a vysoko profesionálnej činnosti odboru cieľového pátrania Prezídia Policajného zboru, ktorý má vo svojej náplni práce pátrať po osobách. Úrad boja s organizovanou kriminalitou je zameraný na inú činnosť. Pátranie po osobách na okresoch a krajoch vykonávajú poverení policajti a v konečnom dôsledku všetci policajti pri výkone svojej činnosti. Aj my sme vykonávali určité úkony pri preverovaní poznatkov o tejto osobe. Musíme si uvedomiť, že dnes môžeme cestovať bez kontroly do všetkých štátov Európskej únie. Činnosť policajta však štátnou hranicou ohraničená je. A pri pátraní v zahraničí je závislý od činnosti zahraničných kolegov.

Čo robíte teraz?

Užívam si neplánovaný dôchodok, rodinu, oddychujem, stretávam sa s bývalými kolegami, dnes už tiež dôchodcami a zabávam sa na výrokoch „elity“ Policajného zboru.

94 debata chyba