Slovensko je pobúrené maďarskou ústavou

Slovensko odmieta akékoľvek zasahovanie do svojho právneho systému, suverenity a práv občanov. Na prijatie novej maďarskej ústavy v pondelok razantne zareagovali predstavitelia takmer všetkých politických strán aj rezort zahraničných vecí.

19.04.2011 09:13
Viktor Orbán Foto:
Maďarský premiér Viktor Orbán
debata (23)

Šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda do Budapešti odkázal, že nebude akceptovať žiadne zákony, ktoré by zasahovali do slovenského ústavného systému. Narážal tak predovšetkým na volebné právo pre zahraničných Maďarov, ktoré ústava predpokladá a spresní ho zákon.

Maďarská ústava môže vyvolať aj zmenu slovenskej. Navrhuje ju líder opozičného Smeru Robert Fico. Okrem volebného práva poukázal na pasáž, ktorá hovorí o práve maďarskej menšiny v zahraničí na autonómiu. „Ak z pohľadu Maďarska ide o absolútny útok z pohľadu územnej celistvosti, budeme musieť v našej ústave niečo povedať o územnej celistvosti Slovenskej republiky viac, než tam teraz je,“ vyhlásil Fico.

Bývalý veľvyslanec v Maďarsku Štefan Markuš vidí maďarskú ústavu ako časovanú bombu, ktorá raz vybuchne a prinesie veľké problémy. Markuš doteraz miernil obavy z Viktora Orbána, teraz však priznáva, že ho maďarský premiér prekvapil. Aj ústavou podľa neho potvrdil, že sníva o Veľkom Maďarsku a nestojí ani o Európu. Do ústavy dal ako menu forint, čím sa dištancoval od európskej menovej únie a užšej integrácie Európy. „Európa by už nemala mlčať… Tento problém by mal patriť prinajmenšom do Európskeho parlamentu,“ myslí si Markuš.

Dzurinda v súvislosti s novou ústavou telefonoval maďarskému kolegovi Jánosovi Mártonyimu už minulý týždeň pred druhým čítaním. Problematické sú podľa neho najmä odseky o uplatňovaní kolektívnych práv, vytváraní kolektívnych samospráv a pôsobenie Maďarska aj cez vlastné hranice. „Na Slovensku o kolektívnych právach nemôže byť ani reči, aj európska legislatíva hovorí o individuálnych právach,“ tvrdí Dzurinda. Dodal, že slovenská diplomacia je už v kontakte s komisárom OBSE Knutom Vollebaekom, ktorý už vo veci koná.

Politológ László Öllös predpovedá veľké problémy najmä dovnútra Maďarska. „Viaceré ustanovenia budú konkretizované ústavnými zákonmi, vtedy sa stane úplnou ústavou,“ pripomenul.

Slovenský parlament bude o nebezpečenstvách, vyplývajúcich z novej maďarskej ústavy, hovoriť na májovej schôdzi. SNS navrhne vlastnú verziu vyhlásenia, v ktorom má Slovensko deklarovať znepokojenie z vývoja v Maďarsku. Dzurinda nariadil zorganizovať stretnutie so všetkými europoslancami a zahraničným výborom na ministerstve zahraničných vecí, v Bratislave sa pripravuje aj stretnutie s Mártonyim.

Vážne obavy z ústavy našich susedov má KDH. V minulom parlamente hlasovalo za protizákon Smeru, ktorý odoberá slovenské občianstvo pre maďarské. Druhé občianstvo bez reálnej väzby na krajinu naďalej odmieta, pripomenul predseda KDH Ján Figeľ. SaS konštatovala, že trvá na nadviazaní druhého občianstva na trvalý pobyt.

Práve druhé, maďarské občianstvo, dá Maďarom z okolitých krajín právo voliť a byť volení v maďarských voľbách. To považuje Markuš za najvážnejšiu hrozbu. Tvrdí, že medzinárodné právo také niečo nepozná. „Je absurdné, aby bol občan Slovenska ústavným činiteľom Maďarska.“

Podľa bezpečnostného analytika a dlhoročného diplomata Rastislava Káčera je reakcia Slovenska adekvátna. Vyjadrenia slovenského ministerstva zahraničných vecí označil za dostatočne razantné a primerane slušné.

23 debata chyba