Sľuby o pomoci nezamestnaným vláda neplní

Tisíce prepustených úradníkov štátnej a verejnej správy či zamestnancov štátnych firiem zatiaľ márne čakajú na pomoc, ktorú sa im v súvislosti s hľadaním nového pracovného uplatnenia zaviazala poskytnúť vláda. Ohlásené rekvalifikačné kurzy stoja, sľuby o už pripravených konkrétnych pracovných miestach sa nenaplnili.

27.06.2011 16:48
Šarišský hrad Foto:
Jedným z mála projektov pre nezamestnaných je obnova historických hradov. Na snímke rekonštruujú Šarišský hrad.
debata (11)

V hromadnom prepúšťaní pritom pokračujú napríklad všetky tri železničné spoločnosti, ktoré chcú postupne dokopy prepustiť 5 120 zamestnancov. Ku koncu mája si podľa štatistík výpoveď prevzalo či podalo presne 1 247 ľudí. No už k 1. júlu sa chystá ďalšia vlna prepúšťania, tentoraz až okolo 2 100 ľudí. Zvyšok príde na rad na budúci rok. Mnoho prepustených síce odíde do riadneho či predčasného dôchodku, no ostatným zostane po septembri, keď im výpovedná doba uplynie, zväčša len úrad práce.

Rovnako sa na ulicu len za minulý mesiac dostalo asi 600 bývalých zamestnancov štátnych a verejných inštitúcií. A takisto ich ešte pribudne, najmä keď sa po schválení Zákonníka práce zruší súbeh výpovednej lehoty a odstupného a prepúšťanie tak zlacnie. V tomto roku by zo štátnej správy malo odísť zruba 20-tisíc úradníkov, z toho napríklad len zo Sociálnej poisťovne 600.

Na podporu, poradenstvo, cielené vzdelávanie a následné umiestňovanie hromadne prepúšťaných na trhu práce plánovala vláda pripraviť komplexný národný program za sedem miliónov eur. Ministerstvo práce im už vo februári sľúbilo rozbehnúť programy rekvalifikácie, no doteraz sa tak nestalo. Minister práce Jozef Mihál na tlačovke tvrdil, že pre železničiarov, ktorí budú musieť odísť, už má aj desiatky konkrétnych pracovných príležitostí.

„Momentálne intenzívne pripravujeme podmienky verejného obstarávania, pretože nie je jednoduché ich správne nastaviť. Termín výberového konania na obstarávateľa týchto služieb bude známy do dvoch týždňov. A spustenie projektu je naplánované tak, aby podchytil najväčší nápor hromadného prepúšťania, ktoré má nastať od septembra do novembra tohto roku,“ uviedla minulý týždeň Daniela Šulcová z tlačového odboru ministerstva. Vzhľadom na termíny, v akých sa na Slovensku vyhodnocujú tendre, však výsledok sotva možno očakávať skôr, ako sa pracovníci vo výpovedi ocitnú na dlažbe.

„Podviedli nás. Všetky sľuby, ktoré sme počuli od pani premiérky či ministrov práce a dopravy, boli len prázdne slová. Neurobili nič,“ skonštatoval predák odborového zväzu železničiarov František Petroci. Pripomenul, že rezort dopravy hovoril pôvodne o samostatnom sociálnom programe s benefitmi pre prepustených. Rezort práce zase o rekvalifikáciách, na ktorých by mali získať nové pracovné zručnosti, aby sa vedeli uplatniť aj mimo železníc. Termíny plnenia záväzkov sa však podľa neho stále odsúvajú, čo železničiarov zneisťuje a vyvoláva v nich nedôveru. Odborár dodal, že pred niekoľkými dňami už listom vyzval vládnych predstaviteľov, aby začali konať. „Vážne by mali, pretože vzniká napätie, ktoré môže vyústiť až do štrajku či iných nátlakových akcií,“ zdôraznil.

Premiérka Iveta Radičová pri príležitosti uplynutia roku od parlamentných volieb prezentovala štart „15 projektov zamestnanosti, zameraných predovšetkým na mladých absolventov škôl či dlhodobo nezamestnaných“, ale podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti „aktívnu politiku zamestnanosti nerobí vláda optimálne“. „Presnejšie, ťažko by som si spomenul, či vôbec za uplynulý rok v tomto smere čosi urobila. Azda len okrem zvýšenia byrokracie a zrušenia niektorých nie zlých nástrojov,“ mieni Páleník. Podľa neho tak viaznu aj ďalšie programy pripravené pre iné ohrozené skupiny obyvateľstva.

Jedným z projektov, o ktorých premiérka hovorila, je aj projekt obnovy historických hradov, ktorý sa v pilotnej fáze začal minulý mesiac na zrúcaninách hradov Spiš a Uhrovec. No ako už Pravda informovala, prácu na ich úprave, aj to len na pol roka, dostalo dokopy iba 50 nezamestnaných. Navyše nešlo o nijakých ľudí bez pracovných návykov, ale z výberových konaní tam prijali najzručnejších remeselníkov či dokonca pracovníkov s vysokoškolským diplomom. Ďalší vývoj projektu je pritom zatiaľ neurčitý. „S jeho rozšírením na iné hrady počítame na budúci rok. Záujemcovia o úpravu konkrétneho hradu sa môžu prihlásiť, podmienkou je, aby sa už oň staralo niektoré občianske združenie,“ uviedla hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová.

Pri realizácii projektu zameraného na protipovodňové úpravy si zase podľa Páleníka stále „prehadzujú zodpovednosť“ za organizáciu pracovných činností správcovia tokov a predstavitelia samospráv.

Analytik vyzdvihol akurát program zamestnávania profesionálnych rodičov, ktorých by malo do roka pribudnúť približne 300. „To je dobrý projekt, žiaľ, určený len pre veľmi špecifickú skupinu ľudí. A my teraz nehľadáme prácu pre desiatky ani pre stovky, ale pre niekoľko stotisíc občanov. Od takých, ktorí ju stratili náhle až po takých, ktorí už ani nechápu, čo je to pracovať,“ hodnotí Páleník.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba