Smer pustí podnikateľov k školám

Aj keď súkromným peniazom premiér Róbert Fico (Smer) neverí, pri vysokých školách mu neprekážajú. Ministerstvo školstva navrhuje, aby verejné univerzity mohli vstupovať do akciových spoločností. Smer je za. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) ide meniť len rok starú podobu vysokoškolského zákona.

20.10.2008 08:23
Univerzita Foto:
Ilustračné foto
debata

Vysoké školy by mohli spolu s veľkými firmami vytvárať akciovky, do ktorých by vkladali verejný majetok. Minister si od toho sľubuje pre vysoké školy peniaze na výskum.

Na celej veci by mohli získať veľké školy prírodovedného, ale najmä technického zamerania, ako je Žilinská univerzita, na ktorej Mikolaj pôsobí. "Mohli by sme podnikať so Siemensom aj s inými zahraničnými firmami, robiť na väčších projektoch,“ povedal rektor Ján Bujňák. Vývoj nových technológií by bol podľa Bujňáka výhodný pre obe strany. Súkromné firmy sa totiž cez spoluprácu so školami skôr dostanú k eurofondom.

Zmenu podporuje aj rektor najväčšej Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér. „Viem si to predstaviť na prírodovedeckej alebo lekárskej fakulte,“ konštatoval Gahér.

Exminister školstva a poslanec KDH Martin Fronc tento krok považuje za riskantný. "Touto cestou by som nešiel. Ak akciovka zbankrotuje, môže to vysokú školu položiť,“ konštatoval Fronc. Podľa neho nestačí ani poistka, ktorú navrhuje Mikolaj. V prípade krachu by sa univerzite vrátil majetok, nehnuteľnosti, ktoré by vložila do podnikania.

Fronc ďalej pripomenul, že verejné vysoké školy hospodária s peniazmi od štátu. „Tu by bola možnosť použiť tieto finančné prostriedky určené najmä na vzdelávanie iným spôsobom,“ dodal.

Práve tento argument používal Smer, keď bol proti zmene nemocníc na akciové spoločnosti. Premiér Fico považoval za neprijateľné, aby sa verejný majetok dostal do rúk súkromníkov. Pri vysokých školách to Smeru neprekáža. „Neviem, prečo by sme to nemali podporiť, pustiť do škôl súkromný kapitál,“ uviedol vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer). Podľa neho sa tým zlepší financovanie verejného školstva.

Minister Mikolaj tvrdí, že sa inšpiroval jednou z najprestížnejších škôl v USA – Harvardovou univerzitou. „Tam je to tiež o súkromných peniazoch,“ dodal.

Podľa Renáty Králikovej z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorá sa zaoberá školstvom, sa Harvardova univerzita s našimi verejnými školami nedá porovnávať. „Je to súkromná škola, v súkromných rukách, ktorá má neobmedzené školné,“ povedala. Verejné vysoké školy na Slovensku zriaďuje parlament, sú platené zo štátnej kasy a regulované štátom.

Ak Mikolajov návrh prejde, školy budú môcť vo väčšom rozsahu podnikať už v budúcom akademickom roku. Zmenu vysokoškolského zákona ešte musí schváliť vláda a parlament. Pôjde už o druhý zásadný zásah do vysokého školstva po tom, čo vlani Mikolaj zaviedol školné pre externistov.

debata chyba