Smer už vie, čo partneri chcú. Dostane to aj do programu?

Sociálni partneri, ku ktorým sa pridružili aj vedci či zástupcovia cirkví, už predložili Smeru svoje požiadavky, ktoré by chceli dostať do programového vyhlásenia novej vlády. Najviac požiadaviek predostreli podľa očakávania zamestnávatelia a odborári.

15.04.2012 17:00
Fico Foto:
Prizvaním sociálnych partnerov do prípravy programového vyhlásenia nového kabinetu sa budúci premiér Robert Fico snaží o sociálny zmier aj otupenie politickej opozície v parlamente.
debata (7)

Premiér Robert Fico má konečné znenie vyhlásenia predstaviť do 2. mája. Dovtedy sa musia k návrhom vyjadriť všetky rezorty a pokúsiť sa o ich zapracovanie do programového vyhlásenia. Šéf Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík predpokladá, že ministri medzi sebou vybojujú najväčší boj pri hľadaní konsenzu, ktoré z požiadaviek zamestnávateľov a odborárov zapracovať. Vyhlásenie má totiž vychádzať z programového zamerania, s ktorým išiel Smer do volieb, ale minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa netají tým, že ako doterajší prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení má bližšie k zamestnávateľom.

„S pracovnoprávnou oblasťou asi bude problém, keďže pán minister sám vyšiel z podnikateľského prostredia, a teda je samozrejmé, že v prvých hodinách sa snaží zavďačiť za dôveru, ktorú mu dali zamestnávateľské kruhy,“ hovorí Gazdík. Ako dodáva, pri otázkach týkajúcich sa avizovanej zmeny Zákonníka práce si veľké ilúzie nerobí.

„Tu asi so zamestnávateľmi nikdy nenájdeme súhru a bude to skôr na rozhodnutí sociálnodemokra­tickej vlády, ktorá má iné hodnoty ako mala pravicová neoliberálna vláda. Očakávame však vecnú diskusiu, pri ktorej budeme musieť hľadať určité kompromisy,“ pokračuje.

Odborári do svojich návrhov rozpracovaných na štyroch stranách zahrnuli body k všetkým oblastiam verejného života, od finančnej politiky až po zmeny v justícii či zdravotníctve. „Nepovedal by som ale, že naše návrhy sú príliš konkrétne, pretože keď hovoríme o dofinancovaní zdravotníctva a chceli by sme byť konkrétni, tak by sme uviedli, že sa chceme dostať na úroveň piatich percent na poistencov štátu,“ hovorí Gazdík, podľa ktorého by sa ku konkrétnejším predstavám chceli dostať až v rámci nasledujúcich bilaterálnych rokovaní s podpredseda­mi vlády.

Podobne sú na tom aj zamestnávatelia, ktorých požiadavky sú podobne rozsiahle. „Podnikateľské prostredie sa v priebehu ostatných šiestich rokov z rôznych príčin postupne zhoršovalo a stále sa zhoršuje, kľúčovou úlohou je teda zastavenie tohto trendu,“ obhajuje predložené návrhy prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.

Naopak, predstavitelia cirkví ponúkli Ficovej vláde len neurčité požiadavky. „Pre nás je dôležitá úcta voči životu, ochrana nedele, aby sme si uvedomili, že najväčším bohatstvom štátu sú jeho obyvatelia a z toho vyplývajú aj záväzky štátu voči občanom,“ vysvetľuje hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik s tým, že katolícka cirkev má záujem viesť dialóg aj v sociálnej oblasti. „Ide najmä o starostlivosť o tých, ktorí sú znevýhodnení v spoločnosti, o charitatívnu starostlivosť či sociálne zariadenia,“ dodáva.

Desiatky požiadaviek predložila aj Jednota dôchodcov na Slovensku či Združenie miest a obcí Slovenska, ktorého predseda Jozef Dvonč tvrdí, že kľúčové bude posilnenie miestnej územnej samosprávy aj so zriadením postu splnomocnenca vlády pre územnú samosprávu so silnými kompetenciami.

Nakoľko sú predložené návrhy splniteľné a aká časť z nich by sa mohla dostať do vládneho programu, hovorca Smeru Erik Tomáš neuviedol.

Politológ Pavol Marchevský síce hovorí, že prizvanie sociálnych partnerov malo zatiaľ dobrý ohlas, ale zároveň dodáva: „Bol by som triezvejší v tom, aký vplyv budú mať organizácie na zostavovanie programového vyhlásenia a skôr by som počkal na konkrétne výsledky.“

7 debata chyba