Sociálnu poisťovňu zaplavujú matky s deťmi

V pobočkách Sociálnej poisťovne je v posledných dňoch rušno. Matky s deťmi či otcovia zisťujú, či za nich štát platí príspevky na dôchodok. "Áno, zaznamenávame záujem rodičov o tieto informácie. Súčasne využívame všetky formy a prostriedky na informovanie klientov poistencov štátu o ich povinnostiach, ak chcú, aby poistné na dôchodkové poistenie a starobné dôchodkové sporenie za nich platil štát," uviedla Lýdia Výborná, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

29.01.2008 07:39
Rodina, dieťa, matka Foto:
Ilustračné foto
debata

Aj z výpisov zo súkromných dôchodkových účtov za minulý rok, ktoré v týchto dňoch prichádzajú sporiteľom v druhom pilieri, niektorí rodičia zistili, že odvody za nich štát neplatí. Čas strávený na materskej či rodičovskej dovolenke sa im pritom taktiež nepočíta do dôchodkového veku.

Problém sa týka ľudí, ktorí sa rodičmi či opatrovateľmi stali po auguste 2006. Odvtedy totiž musia Sociálnu poisťovňu požiadať, aby odvody za nich platila. Do konca minulého roka stačilo vyplniť registračný list a do 15 dní od narodenia dieťaťa pred pracovníčkou pobočky podpísať čestné vyhlásenie, že sa rodič stará o dieťa. Od januára musia čerstvé matky spolu s tým oznámiť Sociálnej poisťovni, že chcú byť zúčastnené na starobnom dôchodkovom sporení.

„Pýtala som sa v Sociálnej poisťovni štyrikrát, či mám všetky potrebné papiere vyplnené. Aj zvlášť na dôchodok. Povedali mi, že všetko mám a na príspevky od štátu na penziu som pritom prihlásená nebola,“ povedala mamička 4,5-mesačného syna z Bratislavy. Do bratislavskej pobočky Sociálnej poisťovne preto priniesla sťažnosť.

Ani včasné a správne vyplnenie všetkých potrebných tlačív matke na materskej nezaručí, že nepríde o časť odvodov na dôchodok. Prvých šesť až osem týždňov materskej – teda do narodenia dieťaťa – totiž za ňu nik príspevky do poisťovne neplatí. Ani štát, ani zamestnávateľ. Nastávajúca mamička na materskej je v rovnakom postavení, ako keby bola práceneschopná. Počas maródky síce zamestnanec o obdobie dôchodkového sporenia nepríde, tá sa počíta aj za tieto dni, ale odvody sa neplatia.

Papierovačky, ktoré zaviedla ešte bývalá vláda, mali zjednodušiť systém. „Bolo to o tom, že materskú dnes riešia mamičky individuálne. Jedna sa rozhodne popri tom ďalej zamestnať, druhá podniká, tretia chce zostať normálne doma. Preto sme zaviedli ohlasovaciu povinnosť, ktorá by to mohla sprehľadniť,“ uviedla exministerka práce Iveta Radičová. Podľa nej sa však týka len tých matiek, ktoré nesplnili podmienku byť pred pôrodom aspoň 270 dní nemocensky poistené. „Tie, ktoré podmienku splnili, idú normálne na materskú a žiadne ďalšie ohlasovanie sa ich netýka,“ tvrdí.

S týmto vysvetlením však nesúhlasí odborník na dane a odvody Jozef Mihál a aj Sociálna poisťovňa postupuje inak. „Zákon od augusta 2006 jasne hovorí, že ak matka chce, aby za ňu platil štát odvody, musí sa prihlásiť,“ hovorí Mihál. Podľa neho však poisťovňa môže byrokraciu zmierniť. Napríklad tým, že dovolí, aby matky papiere posielali poštou bez notárskeho overenia a nemuseli ich nosiť do pobočky osobne. „Chce to len trochu ústretovosti. Nik nekontroluje poisťovňu, či robí veci tak, ako má a ako je to pre občanov najlepšie,“ uzatvára Mihál.

Koľkých matiek, otcov či opatrovateľov sa problém týka, Sociálna poisťovňa nevedela uviesť. „Informácie máme len o dôchodkovo prihlásených poistencoch štátu. Tých bolo ku koncu novembra minulého roka 175 013,“ informovala Výborná. Ide o ľudí, ktorí sa o dôchodkové príspevky ešte hlásiť nemuseli, aj o tých, ktorí od augusta 2006 museli vyplniť potrebné formuláre.

debata chyba