Spojenci začali v Líbyi tajnú vojnu

Plukovník Muamar Kaddáfí pokračuje v prenasledovaní vzbúrencov smerom na východ. Podľa odborníkov mu pritom pomáha zmena taktiky, ktorú prevzal od povstalcov. Namiesto ťažkých tankov a delostrelectva, ktoré sú ľahkou korisťou spojeneckých lietadiel, "presedlal" svoju armádu na malé pikapy vyzbrojené guľometmi, mínometmi alebo protilietadlovými zbraňami. A to je aj dôvod, prečo podľa viacerých zdrojov spojenci už začali v Líbyi tzv. tajnú vojnu.

01.04.2011 08:23
Briga Foto:
Vzbúrenci utekajú do úkrytu počas delostreleckej streľby v blízkosti mesta Briga vo východnej Líbyi.
debata (79)

„Zatiaľ ako by chcel Kaddáfí svetu dokázať pravdivosť tvrdenia viacerých analytikov, podľa ktorých má schopnosť zmeniť krízu na príležitosť. Vie hrať so slabými kartami, ale pritom s nimi uhrať nemalé zisky,“ konštatuje internetový portál Mignews.

Podľa BBC nová taktika vládnych jednotiek vyvoláva rovnaký strach povstalcov ako v prípade útočiacich Kaddáfího tankov a delostrelectva. Podľa spojeneckých veliteľov by situáciu zlepšilo, ak by sa honba na vzbúrencov aspoň na čas zastavila v jednom mieste, čím by sa „vykryštalizovali“ pozície oboch bojujúcich strán. V súčasnosti je totiž všetko v pohybe a západní piloti len ťažko môžu rozoznať, kto je „náš“ a kto „nepriateľ“.

Mŕtvy Kaddáfí, dobrý Kaddáfí?

Skutočnosť, že napriek opätovnému bombardovaniu pozícií vládnych jednotiek v oblasti miest Rás Lanúf, Briga i Adžedábíja a postupu síl lojálnych Tripolisu na východ smerom k Bengázi, spojenci začali v Líbyi tajnú vojnu.

Potvrdila to aj agentúra Reuters odvolávajúca sa na predstaviteľov vlády vo Washingtone. Agentúru informovali, že prezident USA Barack Obama vydal rozkaz uskutočniť tajné operácie agentmi CIA. Nie je pritom vraj vylúčené, že súčasťou ich úloh je aj fyzická likvidácia plukovníka Kaddáfího. V tejto súvislosti denník New York Times informoval o vyslaní do Líbye agenta CIA, ktorý má zistiť viac o situácii a pobyte Kaddáfího. Spolupracuje vraj pritom s britskými agentmi z MI6.

Potvrdzovalo by to, že Kaddáfí odmieta ponuku časti západných spojencov skončiť operáciu v prípade, že sa vzdá líderstva a emigruje do niektorej z afrických krajín, ako to navrhuje napríklad Taliansko. „Je to, ako by mu ponúkali vopred neprijateľnú možnosť. Kaddáfí nechce stratiť tvár revolucionára a tak mu pravdepodobne radšej vyhovuje mučenícka smrť,“ myslí si anonymný zdroj na portáli Newsru. Nemalá časť pozorovateľov v tejto súvislosti upozorňuje, že líbyjská vláda je kabinetom jedného muža a že aj útek exministra zahraničných vecí Músu Kúsa do Londýna pre Kaddáfího nie je „smrteľnou ranou“. Napokon aj hovorca vlády v Tripolise vo štvrtok ubezpečoval novinárov, že Kaddáfí so synmi zostávajú v hlavnom meste a že tam chcú zostať „až do konca“.

Agenti CIA v akcii

„Tajné operácie zahŕňajú množstvo úloh vrátane propagandy, tajné financovanie, volebnú manipuláciu, vyzbrojovanie a výcvik povstalcov, ako aj vyprovokovanie štátneho prevratu,“ upozorňuje Harry Thomas, spravodajca Hlasu Ameriky a odborník na prácu tajných služieb. Začiatok tajnej vojny potvrdili ešte 25. marca pre televíziu Fox News aj americký plukovník vo výslužbe David Hand, ako aj podplukovník vojenskej rozviedky Tony Scheffer.

Podľa novín New York Times odvolávajúcich sa na vysokých predstaviteľov vo Washingtone nebude úloha CIA taká veľká ako v Afganistane. Teda agenti nebudú veliť povstalcom. Niektorých agentov prevelili do Líbye z kancelárie v Dubaji. Súčasný stav v radoch opozície charakterizoval šéf spravodajských služieb James Clapper. „Ako by to bolo narýchlo poskladané basketbalové mužstvo,“ vyhlásil nelichotivo.

Čo je tajná vojna?
Predovšetkým Briti a Francúzi od začiatku uprednostňujú v Líbyi tzv. tajnú vojnu. Teda účasť špeciálnych jednotiek operujúcich po boku povstalcov. Znamená to zároveň nečakať na skončenie rozporov vnútri NATO a priame angažovanie sa v podpore vzbúrencov v oblasti dodávok zbraní, spravodajskej informácie aj taktického výcviku. Francúzsky premiér François Fillon síce svojho času vylúčil použitie ,,okupačných síl", čo však vraj nebráni vyslaniu ,,poradcov" či špeciálnych jednotiek. Ich úlohou je „rozhýbať“ ofenzívu vzbúrencov a kontrolovať kľúčové ropného terminály v Rás Lanúfe a Marsá al Bréga. Postup pozemných jednotiek by sprevádzala priama letecká podpora (tzv. close air support), ktorá by mala za úlohu zároveň aj fyzickú likvidáciu Muammara Kaddáfího. Scenár, ktorý od samého začiatku intervencie sa usilovalo presadiť aj v praxi Francúzsko, odmietal Washington, ktorý nechcel otvoriť po Iraku a Afganistane ďalší front v moslimskej krajine. Prípadné použitie plánu „tajnej vojny“ môže spôsobiť významnú eskaláciu napätia medzi Európou a moslimským svetom.

© Autorské práva vyhradené

79 debata chyba