Srbsko: Misia EÚ v Kosove je nelegálna

Srbsko podalo oficiálny protest proti rozhodnutiu Európskej únie vyslať misiu do srbskej provincie Kosovo, ktorá by mala v najbližších hodinách vyhlásiť nezávislosť. Podpredseda vlády Božidar Djelič podal protest do rúk slovinského veľvyslanca v Belehrade Miroslava Luciho, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ. "Srbská vláda považuje toto rozhodnutie, ktoré nie je pod záštitou Bezpečnostnej rady OSN, za nelegálne," píše sa vo vyhlásení.

16.02.2008 14:52 , aktualizované: 21:10
Kosovo oslavuje samostatnosť Foto:
Chlapec so zástavou EÚ na ulici lemovanej albánskymi zástavami v meste Kačanik.
debata

„Vláda Srbska je výslovne proti príchodu misie EÚ bez jasného zákonného základu, ktorý môže poskytnúť len Bezpečnostná rada OSN,“ píše sa vo vyhlásení Djeličovho úradu.

EÚ posiela do Kosova policajtov a sudcov

Členské štáty EÚ súhlasili, že do provincie vyšlú takzvanú misiu Eulex, ktorá má po očakávanom vyhlásení nezávislosti Kosova nahradiť súčasnú správu OSN. Má v nej pôsobiť okolo 2000 policajtov, sudcov, prokurátorov, colníkov a súdnych úradníkov.

V Kosove už oslavujú samostatnosť

Kosovský premiér Hašim Thaci potvrdil, že provincia vyhlási v nedeľu nezávislosť na Srbsku. V tento deň sa „naplní vôľa občanov Kosova“, vyhlásil v sobotu Thaci v kosovskej metropole Priština. „Zajtra nastane deň pokoja, porozumenia a budovania štátu,“ povedal Thaci po stretnutí s náboženskými lídrami.

Americký vojak stojí pri múre, na ktorom... Foto: AP, SITA
Kosovo sa pripravuje na nezávislosť Americký vojak stojí pri múre, na ktorom kosovskí Albánci

Americký vojak stojí pri múre, na ktorom kosovskí Albánci
ďakujú USA za podporu  Foto: SITA/AP

Slávnostné torty sú už v Kosove ozdobené, fľaše vína s názvom Nezávislosť sa chladia. Po stovkách rokov vlády Srbska, po vojne, v ktorej zahynulo 10 000 ľudí a po desaťročí správy OSN sa maličké Kosovo – prevažne moslimské, ale výrazne prozápadne orientované – pripravuje na nedeľný historický krok vyhlásenia nezávislosti od Srbska.

V noci na sobotu už prepukli v juhosrbskej provincii spontánne pouličné oslavy, pretože sa blíži zrodenie nového štátu etnickej albánskej väčšiny.

„Nezávislosť je snom všetkých ľudí Kosova a som veľmi šťastný, tak ako každý,“ uviedol 20-ročný mladík v eufórii.

V malej srbskej menšine Kosova však narastá napätie. Mnohí prisahali, že nikdy neuznajú stratu regiónu, ktorý pokladajú za srdce domoviny svojich predkov. Odtrhnutie Kosova vnímajú, akoby to bola amputácia.

„Vyzývam všetkých Srbov, aby odmietli Kosovo, tento štát -monštrum. Urobím všetko pre to, aby som zabránil jeho zrodu,“ povedal Marko Jakšič, radikálny vodca kosovských Srbov.

Srbi: Ak uznáte Kosovo, odvoláme diplomatov

Tanec a zvuk bubnov sa ozývali celou Prištinou, zaplavenou červeno-čiernymi albánskymi vlajkami s dvojhlavým orlom, ale boli v ostrom protiklade s pochmúrnou náladou a smútkom v etnicky rozdelenom severnom meste Kosovská Mitrovica, ktoré je baštou Srbov a možným ohniskom násilia.

„Sme Srbi a toto bude vždy Srbsko,“ vyhlásil vzdorovito 18-ročný mladík a ukázal na most, ktorý rozdeľuje mesto na dve časti. „Sme pripravení brániť naše územie za každú cenu, aj za cenu našich životov,“ dodal.

Srbi vyšli v Belehrade do ulíc proti... Foto: Reuters
Kosovo sa pripravuje ne nezávislosť Srbi vyšli v Belehrade do ulíc proti nezávislosti Kosova

Srbi vyšli v Belehrade do ulíc proti nezávislosti Kosova

Hoci Kosovo oficiálne zostalo súčasťou Srbska, od roku 1999 sa nachádzalo pod správou OSN. V ten rok nálety Spojených štátov ukončili brutálne čistky etnických albánskych separatistov, ktoré mal na svedomí dnes už nebohý juhoslovanský líder Slobodan Miloševič.

Až 90 percent z dvoch miliónov obyvateľov v Kosove sú Albánci – väčšinou umiernení alebo islam nepraktizujúci moslimovia, ktorí nevidia dôvod na to, aby zostali súčasťou kresťanského pravoslávneho Srbska.

Premiér Hashim Thaci, bývalý líder dnes už rozpustenej Kosovskej oslobodeneckej armády (UCK), má podľa očakávania v nedeľu popoludní zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentu, ktorý bude hlasovať o vyhlásení nezávislosti a predstaví aj novú vlajku a štátny znak.

Kosovskí Albánci oslavujú v meste Kačanik južne...
Príprava na vyhlásenie samostatnosti v jednej z...
+5Albánec pred červeno-čiernou  vlajkou s...
debata chyba