Staré kríže v Štiavnici sú kúskami umenia

Liatinovú náhrobnú dosku, najstaršiu v strednej Európe, opatruje Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici. Vyrobená bola v roku 1598, len krátko nato, ako tento spôsob obrábania kovov vôbec vymysleli. Doska slúžila pravdepodobne ako dvere do krypty.

20.11.2009 10:39
kríž, banské múzeum, Banská Štiavnica Foto:
Božena Výbochová ukazuje zbierku liatinových krížov v Slovenskom banskom múzeu v Banskej Štiavnici.
debata

Aj vystavené staré kríže z cintorínov sú skutočnými umeleckými dielami. Dlhé roky mlčky strážili večné sny najmä majetnejších štiavnických mešťanov. V múzeu ich podľa slov lektorky Boženy Výbochovej majú do štyridsať. Ján Pivarč, správca Starého zámku, kde ich možno vidieť, dopĺňa, že sa tam neocitli len tak. Išlo aj o ich záchranu.

„Od správcu miestnych cintorínov sme už pred niekoľkými rokmi dostali echo, že viaceré hroby s týmito krížmi sú dávno neudržiavané a nefunkčné. V snahe kríže zachrániť sme ich priniesli k nám, a tak vznikla zaujímavá expozícia,“ vysvetľuje Pivarč.

Dnes vyleštené kríže z liatiny uchránili Štiavničania nielen pred zubom času, ale aj pred zlodejmi. „Dvakrát sa nám už stalo, že kríže k nám neputovali z cintorínov, ale z kovošrotu,“ poznamenáva správca múzea. Najstaršie z vystavených kusov stáli na cintorínoch už v pätnástom storočí, najmladšie k nim pribudli na konci osemnásteho storočia.

debata chyba