Štrajk na Titaniku, Gréci sa vzpierajú zmene kurzu

Stáli vlaky i autobusy, nevzlietli lietadlá, nevyplávali lode. Zavreté zostali úrady, školy aj banky. Grécko ochromil prvý generálny štrajk od minulej jesene, keď prišla k moci nová socialistická vláda. Kabinet Jorgosa Papandrea začiatkom februára ohlásil úsporné opatrenia, ktoré majú po uši zadlženú krajinu zachrániť pred bankrotom. Európskym partnerom, znepokojeným oslabením eura, sa to máli. Pre gréckych odborárov je to však viac, ako sú ochotní tolerovať.

24.02.2010 19:59
Grécko, generálny štrajk Foto:
Milióny štrajkovali, desaťtisíce demonštrovali a niekoľko desiatok ľavicových radikálov sa v Aténach pobilo s policajtmi. Grécko v stredu ochromili protesty proti uťahovaniu opaskov.
debata

Štrajk, do ktorého sa zapojili dve najväčšie odborové ústredne združujúce polovicu z piatich miliónov gréckych pracujúcich, bol pre Papandreovu vládu skúškou sily. Na základe nej čoskoro bude musieť zvážiť, či sa v uťahovaní opaskov dá ísť o dierku ďalej.

Do protikrízového balíčka sa zatiaľ zmestilo zmrazenie miezd vo verejnom sektore, zvýšenie dane z príjmu i spotrebnej dane z palív, tabaku a alkoholu, ako aj posun veku odchodu do dôchodku zo 61 na 63 rokov. Tento plán ráta so znížením rozpočtového deficitu do roku 2013 z vlaňajších takmer 13 percent pod európsky limit troch percent hrubého domáceho produktu. Medzistupňom má byť tohtoročných 8,7 percenta. Viacerí analytici však varujú, že na splnenie tohto cieľa súčasný Papandreov balíček nestačí.

„Snažíme sa zmeniť kurz Titaniku, ale nemôžeme to urobiť za deň,“ obhajoval nedávno tempo zmien na schôdzke s európskymi partnermi grécky minister financií Jorgos Papakonstantinu. Kolegovia mu však veľa času nedali. Už o tri týždne chce únia skontrolovať, ako grécke protikrízové opatrenia zaberajú. Ak nebudú spokojní, navrhnú radikálnejšiu kúru, predpokladajúcu zvýšenie dane z pridanej hodnoty a ďalšie škrty.

Desaťtisíce Grékov vyšlo do ulíc Foto: SITA, AP
Grécko, generálny štrajk Desaťtisíce Grékov vyšlo do ulíc

Splátkový kalendár Grécka, ktoré uplynulé roky míňalo vysoko nad svoje možnosti, je neúprosný. Tento rok si Atény na umorenie dlhov potrebujú požičať 53 miliárd eur vrátane dvadsiatich miliárd splatných v apríli až máji. Pri poklese dôveryhodnosti dlžníka pritom úroky hrozivo stúpajú.

Papandreu dúfa, že stredajší generálny štrajk bol len vypustením pary a že sociálne protesty sa nebudú vyostrovať. Svoj optimizmus opiera o čerstvý prieskum verejnej mienky. Podľa neho takmer 58 percent Grékov verí, že vládne protikrízové opatrenia „idú správnym smerom“. A dokonca až tri štvrtiny opýtaných si myslia, že odbory by mali až do skončenia krízy preukázať zdržanlivosť.

Desaťtisíce demonštrantov, ktorí v stredu pocho­dovali Aténami s heslom Nech za krízu platia bohatí, však obete prinášať nechcú. „Grécky ľud dobre vie, že rozpočtová situácia štátu je v strašnom stave, ale tie opatrenia nie sú spravodlivé,“ vyhlásil odborový predák Jannis Panagopoulos a dodal: "Trváme na spravodlivom rozdelení bremena tak, aby zamestnanci a dôchodcovia neplatili cenu za krízu, ktorú nevyvolali.“

debata chyba