Nechceme odrobinky a ohryzky, odkázali nespokojní učitelia

Tri predvianočné oriešky od Popolušky a list nespokojných učiteľov priniesli pedagógovia z Gymnázia Púchov a viacerých slovenských škôl na úrad vlády, k prezidentovi a do parlamentu. Necelá stovka sa ich zišla pred Úradom vlády, kde vyjadrili nesúhlas s ponúkanými piatimi percentami a nespokojnosť s rokovaniami vedenia odborov a vlády.

10.12.2012 08:33 , aktualizované: 16:00
protest, gymnázium Púchov Foto:
Protest učiteľov a študentov z púchovského gymnázia pred budovou Úradu vlády.
debata (133)

„Prišli sme vám povedať, že vašich bohumilých päť percent nechceme. Nechceme odrobinky a ohryzky, ktoré nám hádžete pod stôl. To je pod našu dôstojnosť,“ povedal Ivan Gajdoš z púchovského gymnázia.

Približne 20-minútové stretnutie sprevádzané hustým snežením učitelia odštartovali aj ukončili piesňou Gaudeamus Igitur. „Váži si táto spoločnosť učiteľa? Nevníma ho skôr ako ponižovaného učitelíka?“ spýtal sa Gajdoš, ktorý prečítal list pre najvyšších ústavných činiteľov. Politikov sa pýtajú, či chcú naše školstvo pochovať.

Pedagógovia a študenti z púchovského gymnázia... Foto: SITA
protest, gymnázium Púchov Pedagógovia a študenti z púchovského gymnázia protestom vyzývajú všetkých učiteľov na celom Slovensku, aby nerezignovali a nedali sa pomýliť planými prísľubmi.

„Správali ste sa k nám a stále sa správate ako macocha k Popoluške,“ dodal. Preto priniesli symbolické tri oriešky. „Tá Popoluška dostala aspoň tri oriešky, my často figu borovú,“ dodal Gajdoš. Podľa neho vyhovárať sa na krízu je smiešne, pravé meno je chamtivosť.

Učitelia z Púchova, Ilavy, Myjavy, Dubnice nad Váhom a Trenčína prišli pred úrad vlády vyzbrojení transparentmi – Spoločnosť je stále hluchá, hlavná kríza – kríza ducha, Pán minister Čaplovič, neurobil pre nás nič či Komenský by sa v hrobe obracal.

Protestujúci zamestnanci školstva nie sú spokojní s rokovaním vedenia školských odborov s kabinetom. Slavomír Frimel z Púchova vyhlásil, že sa cítia oklamaní a podvedení vedením odborov. Podľa Gajdoša to predseda školských odborov Pavel Ondek „veľmi pekne poondekoval“.

Pedagógovia a študenti z Púchova neveria sľubom... Foto: SITA
protest, gymnázium Púchov Pedagógovia a študenti z Púchova neveria sľubom ministerstva školstva.

Vedenie odborov už podľa Gajdoša neurobí nič. „Mám taký dojem, že oni už úplne ustúpili zo svojich pozícií,“ dodal. Ich gymnázium je ochotné ostrý štrajk zopakovať.

Učiteľov podporujú aj študenti. Zástupca púchovských študentov Roman Špaček prečítal podporný list, ktorý podpísalo 350 študentov.

Kažimír opäť zopakoval: Platy porastú o viac ako 10 percent

Ministerstvo financií v pondelok zopakovalo, že vláda štvrtkovými rozhodnutiami vytvorila v roku 2013 v štátnom rozpočte predpoklady na zvýšenie hrubých miezd učiteľov o viac ako 10 percent. Priemerná mzda učiteľa na základe údajov za tri kvartály tohto roka by mala byť 840 eur.

„Definitívne a na stotinu presne budeme vedieť údaje o dosiahnutej priemernej mzde za rok 2012 potvrdiť v januári, a preto chceme poprosiť odborárov a učiteľov, aby boli dovtedy trpezliví,“ uviedol poradca ministra financií Radko Kuruc.

Reagoval tak na pondelňajšie kroky nespokojných učiteľov, ktorí priniesli na úrad vlády a ministerstvo financií učebnicu matematiky a kalkulačku, aby im nabudúce vyšli rovnaké čísla. Premiér Robert Fico totiž najskôr hovoril, že učitelia si prilepšia o 50 až 60 eur, minister Peter Kažimír na druhý deň informoval, že oproti tomuto roku ich priemerný plat porastie o 94 eur.

Vláda podľa školských odborárov zavádza verejnosť

Zvýšenie platov o päť percent a nariadenie vlády, podľa ktorého pôjde do platov celých sto percent mzdového normatívu, podľa školských odborárov určite nezaručuje zvýšenie platov zamestnancov školstva o 11,2 percenta.

Zvýšenie platov o päť percent a nariadenie vlády, podľa ktorého pôjde do platov celých sto percent mzdového normatívu, podľa školských odborárov určite nezaručuje zvýšenie platov zamestnancov školstva o 11,2 percenta. Preto odbory s takýmto riešením zásadne nesúhlasia a považujú ho za zavádzajúce voči verejnosti.

„Buď sa niekto mýli a nevie zrátať čísla alebo je to politický zámer diskreditovať Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a štrajkujúcich pred verejnosťou – veď my im dávame 11,2% a im je to stále málo!“ píšu odborári v reakcii na vyhlásenia ministra financií Petra Kažimíra. Podľa neho platy učiteľov na budúci rok stúpnu o 11,2 percenta zo súčasných 840 na 934 euro.

Púchovskí učitelia a študenti pred budovou... Foto: SITA
protest, gymnázium Púchov Púchovskí učitelia a študenti pred budovou Úradu vlády.

Odborový zväz preto v svojom stanovisku vyzýva vládu a ministra školstva Dušana Čaploviča na konštruktívny dialóg, ktorý stanoví víziu nášho školstva na obdobie vládnutia tejto vlády. Chcú, aby sa zvýšil prídel z HDP do školstva tak, aby sme sa čo najskôr vyrovnali vyspelým štátom Európskej únie a zabezpečili vhodné materiálne a technické vybavenie škôl ako aj kvalitné vzdelávanie našich detí a mládeže, ktoré je zárukou rozvoja nášho štátu.

Školskí odborári tak reagujú na rozhodnutie vlády, ktorá im minulý týždeň odsúhlasila päťpercentné zvýšenie platov, hoci žiadali viac. Taktiež nezaručila, že v rokoch 2014 až 2016 bude každý rok zvýšený prídel pre školstvo o 0,3 percenta HDP.

Odborári pripomínajú, že aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj poukázala na to, že Slovensko vo všetkých hodnotiacich kritériách, týkajúcich sa školstva, je na poslednom mieste krajín OECD. Túto organizáciu na problémy slovenského školstva upozornila Európska odborová centrála ETUCE (Európsky odborový výbor pre vzdelávanie) so sídlom v Bruseli na podnet OZPŠaV ako členského zväzu ETUCE.

133 debata chyba