Študentov v Trenčíne poslali uctiť si prezidenta Gašparoviča

Zabezpečiť plnú aulu na prednášku prezidenta Ivana Gašparoviča. Takú úlohu dostali profesori Trenčianskej univerzity necelý mesiac pred prezidentskými voľbami. Študenti prišli a počúvali. Aj o tom, aké sú kvality súčasného prezidenta.

28.02.2009 06:11
Gašparovič, univerzita Foto: ,
Prezident Ivan Gašparovič pred študentmi Trenčianskej univerzity.
debata

„Žiadam všetkých pedagogických zamestnancov, ktorí majú dnes pedagogický proces, aby zabezpečili prítomnosť svojich študentov na zajtrajšej prednáške prezidenta Ivana Gašparoviča,“ napísal kolegom tajomník fakulty sociálno-ekonomických vzťahov Karol Krajčo.

Prečo takto postupoval, sa včera Pravde zistiť nepodarilo. Krajčo telefón na univerzite nedvíhal.

Aj keď Gašparovič odpovedal najmä na otázky o kríze a Európskej únii, voľbám sa nevyhol. „Je pred voľbami. Aký by bol váš prínos pre spoločnosť?“ opýtala sa ku koncu prednášky jedna zo študentiek.

„Moje prednosti sú v tom, že som bol pri vzniku Slovenskej republiky. Som jeden z tvorcov ústavy a bol som pri prijatí do Rady Európy,“ vyhlásil Gašparovič.

Študenti tvrdia, že počúvať prezidenta ich nikto nenútil. „Beriem to ako spestrenie, sčasti ako jeho predvolebnú kampaň,“ naznačila poslucháčka Lenka Kostárová. „Zmenil som naňho svoj názor. Z kladného na záporný. Vôbec nevie odpovedať na otázky, ale to je štýl všetkých politikov,“ uviedol študent Zdenko Popik.

Za študentmi chodia aj ďalší prezidentskí kandidáti. Že to robia pre voľby, sa snažia zakryť. Kandidát HZDS Milan Melník napríklad lákal v Martine budúcich medikov na prednášku o možnostiach vedeckej práce doma a v zahraničí.

„Jedno viem, prednáška na avizované témy to nebola,“ napísal na svojom blogu jeden zo zúčastnených študentov. Obsahom prednášky boli podľa neho výlučne Melníkove úspechy vo vede. Včera večer mal zase v Bratislave prednášať o misii slovenského školstva vo vzdelávaní rozvojových krajín.

Väčšina opýtaných študentov tvrdila, že na... Foto: Pravda, Andrej Barát
študenti, Trenčianska univerzita Väčšina opýtaných študentov tvrdila, že na prezidentovu prednášku v Trenčíne prišla dobrovoľne. Predvolebnú kampaň na akademickej pôde rovnako väčšina odmietla.

Tento-text-nahrad-textom-ktory-bude-pokracovat-pod-fotografiou Kampaň neobchádza ani stredné školy. Na novozámockom gymnáziu napríklad v utorok diskutovala so študentmi Zuzana Martináková. „Načo to chcete vedieť?“ ohradil sa voči záujmu Pravdy riaditeľ školy Milan Holota.

Tvrdil, že Martináková so študentmi nehovorila o voľbách hlavy štátu, ale o posunutí vekovej hranice voličov. Pripustil, že v rámci prezidentských volieb bola jedinou kandidátkou, ktorá školu navštívila.

Kandidátka opozície Iveta Radičová mala zase napríklad včera na programe návštevu cirkevného gymnázia v Ružomberku.

Akademická pôda by sa nemala zneužívať na politické účely, podľa odborníčky na školstvo Renáty Králikovej však politika nemusí zostávať za bránami škôl. Ak sa však škola rozhodne poskytnúť priestor, mala by ho dať všetkým kandidátom. „A mala by to byť diskusia, nie propaganda,“ zdôraznila analytička Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

debata chyba