Súd s Chodorkovským je test pre Medvedeva

Krátke vlasy má sivšie. Tentoraz ho nedržia za mrežami ako nebezpečného zločinca, ale v "akváriu" z nepriestrelného skla. A advokáti veria, že nový proces má otvorenejší koniec ako ten prvý, ktorý podľa nich vyniesol rozsudok na politickú objednávku. Michail Chodorkovskij (45), niekdajší najbohatší Rus a súčasný najznámejší väzeň krajiny, opäť sedí na lavici obžalovaných.

03.03.2009 20:54
Chodorkovskij Foto:
Najznámejšiemu ruskému väzňovi Michailovi Chodorkovskému sa možno pobyt za mrežami predĺži.
debata

„Garantujem, že to nebude nezaujímavé predstavenie,“ odkázal cez svojich právnikov na internetovej stránke khodorkovsky.ru. Keď ho včera v Moskve v putách privádzali do budovy súdu, stihol iba zvolať: „Hanba!“

Zakladateľ ropnej spoločnosti Yukos, medzičasom zlikvidovanej štátom, čelí so svojím spoločníkom Platonom Lebedevom obvineniam z machinácií a daňových únikov. Ak budú usvedčení, hrozí im ďalších dvadsaťdva a pol roka väzenia. Z predchádzajúceho osemročného trestu im pritom ešte zostáva odsedieť si tretinu. Chodorkovskij tvrdí, že pyká nie za pochybné obchody, aké robili desiatky dodnes nepotrestaných ruských veľkopodnikateľov, ale za svoju politickú angažovanosť, ktorou dráždil Kremeľ.

Nový proces sa považuje za skúšku nového šéfa Kremľa. „Ak Dmitrij Medvedev splní sľub, že ozdraví súdnictvo, tak nezávislý súd v tejto kauze nikoho odsúdiť nemôže,“ povedal pre Pravdu Chodorkovského advokát Jurij Šmidt. „Keď nepríde priamy politický príkaz z hora, aký prišiel pri prvej kauze, potom máme veľké predpoklady na úspech,“ dodal pre Pravdu.

Šmidt považuje nové obvinenie Chodorkovského za absurdné a neživotaschopné. „Vraj sa neoprávnene obohatil o 33 miliárd dolárov! Ako možno ukradnúť všetku ropu, ktorú vyťažila spoločnosť za šesť rokov? A z čoho sa potom vyplácali dividendy a mzdy pre stotisíc zamestnancov, z čoho sa modernizovala infraštruktúra, robil prieskum nových nálezísk?“ pýta sa.

Po zatknutí Chodorkovského na jeseň 2003 bol Medvedev jediným vysokopostaveným politikom, ktorý sa odvážil oponovať vtedajšiemu šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi. „Je to nebezpečná vec. Dôsledky nedomyslených krokov sa ihneď odzrkadlia na ekonomike, vyvolajú nepokoj v politickom živote,“ varoval vtedajší vicepremiér, ktorý v minulosti prednášal právo na univerzite.

„Je to Putinova kauza, nový prezident ju iba zdedil,“ hovorí pre Pravdu analytička moskovského Carnegieho centra Maša Lipmanová. „Nový proces sa však už bude spájať s menom Medvedeva,“ dodáva. „Bude to odteraz súčasť jeho politickej batožiny.“

Rozdiel medzi Putinom a Medvedevom Chodorkovskij zatiaľ pocítil len na doprave. Kým do trestaneckého tábora na Sibír ho viezli šesť dní vlakom vo vozni bez okien, do Moskvy minulý týždeň priletel pohodlne lietadlom.

debata chyba