Sudcom klesnú platy viac ako politikom

Sudcovia, ktorí boli zvyknutí na každoročné zvyšovanie platov, sa musia pripraviť na to, že ich zárobky klesnú. Dokonca viac ako politikom.

14.12.2010 09:34
súd, spravodlivosť, sudcovia Foto:
Sudcom podľa novely prijatej začiatkom decembra síce vzrastú základné platy o päť percent, ale tie sa odvíjajú od platu poslancov, ktorý pôjde o 15 percent dole.
debata (14)

Podľa pôvodných predstáv vlády sa mali platy všetkých ústavných činiteľov pre krízu znížiť jednotne o 10 percent. Realita bude iná. Sudcom podľa poslaneckej novely prijatej začiatkom decembra síce vzrastú základné platy o päť percent, ale tie sa odvíjajú od platu poslancov, ktorý pôjde v budúcom roku o 15 percent dole.

Politici mali posledné dva roky (2009 a 2010) platy zmrazené, sudcovia nie. Výsledkom tejto rovnice podľa prepočtu Pravdy je, že kým poslancom základné platy klesnú o tri percentá, sudcom sa znížia o osem percent.

Základný plat sudcu by tak na budúci rok mohol byť 2 047 eur, plat poslancov 1 950 eur. Poslanci majú k tomu ešte paušálne náhrady, príspevok na poslanecké kancelárie a asistenta. Sudcovia zase funkčné a iné príplatky, paušálne náhrady, a najmä 13. a 14. plat.

Ministerstvo spravodlivosti pripúšťa, že „medziročne to môže znamenať zmenu priemerného platu sudcu“, nevidí v tom však problém. „Aj po zmene právnej úpravy platí, že plat sudcu sa odvíja od platu poslanca. Na tomto princípe sa nič nezmenilo," uviedol rezort na otázku, či by protikrízové opatrenie mohlo byť v rozpore s ústavou.

Ústavný súd sa k platovým pomerom sudcov vyjadroval už viackrát, vždy dal za pravdu sudcom. Práve na to upozorňuje Súdna rada na čele so Štefanom Harabinom, ktorá argument vlády o globálnej kríze a potrebe šetriť neakceptuje. Aj v nedeľu zopakovala, že zníženie platov sudcov považuje za zásah do nezávislosti súdnictva.

Rada pripomína, že slovenský, ale aj ústavné súdy Českej a Poľskej republiky v minulosti rozhodli, že zásah do platov sudcov nesmie byť svojvoľný a musí byť vyvážený a odôvodnený výnimočnými okolnosťami.

Na ťahu je teraz prezident Ivan Gašparovič, ktorý môže novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov vetovať. Pravde sa včera nepodarilo získať jeho stanovisko. K nepodpísaniu zákona ho nabáda Rada prokurátorov, ktorých sa opatrenie tiež týka.

„Nadviazanie zníženia platu sudcov, a tým i prokurátorov na deficitný mechanizmus štátneho rozpočtu je populistickým krokom, v rámci ktorého sa sudcovia a prokurátori stávajú rukojemníkmi čisto politických rozhodnutí parlamentu,“ uviedol v liste prezidentovi predseda rady Ľudovít Kopernický. Naráža na to, že platy ústavných činiteľov majú od budúceho roka závisieť od hospodárenia štátu.

O päť percent sa znížia platy sudcov v Českej republike. Úpravu zárobkov odhlasovala minulý piatok Poslanecká snemovňa. Sudcov a štátnych zástupcov postihnú úsporné opatrenia len na budúci rok. Ostatní ústavní činitelia budú mať u našich západných susedov platy znížené do roku 2014.

2010 – 2 009 eur
2011 – 1 950 eur (-3 %)

2010 – 2234 eur
2011 – 2 047 eur (-8 %)

2006 – +9,26 %
2007 – +8,48 %
2008 – +7,46 %
2009 – +8,0 %

14 debata chyba