Sulík nepúšťa Fica k riadeniu schôdzí

Hoci je Robert Fico podpredsedom parlamentu, možnosť riadiť jeho schôdze nemá. Za rok fungovania parlamentu v novom zložení predsedal schôdzi raz.

01.08.2011 12:00
Fico, Sulík Foto:
Šéf parlamentu Richard Sulík nechal doteraz viesť podpredsedu Národnej rady Roberta Fica schôdzu iba raz.
debata (34)

Šéf Národnej rady Richard Sulík to zdôvodňuje náročnosťou vzťahov medzi koalíciou a opozíciou. Preto považuje „za lepšie, ak schôdze vedú koaliční podpredsedovia“. Sulík tvrdí, že Fico s tým problém nemal a rovnako ani nemal problém s tým, keď ho o vedenie schôdze požiadal. To však bolo len raz vlani.

Fico nevie, prečo ako podpredseda parlamentu neriadi schôdze. „Nezaraďujú ma do rozvrhu riadenia schôdzí. Len raz ma nechali riadiť schôdzu, asi dve hodiny. Možno sa boja, že by som využil svoje skúsenosti z parlamentného života a niečo im počas ich neprítomnosti vyviedol,“ povedal Pravde.

Vzťahy medzi Sulíkom a Ficom sú chladné a odmerané. Fico si v rokovacej sále odmieta sadnúť vedľa Sulíka na miesta, kde sedávajú aj ostatní podpredsedovia. Napriek tomu si nemyslí, že by práve toto malo nejaký vplyv na to, že neriadi schôdze. „To s tým nemá nič spoločné. Poznáte môj názor, pán Sulík zlyhal. To, že zlyhal politicky, ma netrápi, to je jeho problém, ale nedokážem sa povzniesť nad to, že zlyhal ľudsky. Všímajte si, ako si od neho odsadajú aj iní podpredsedovia parlamentu. Keď je nejaká situácia, keď mu to nejde, čo sa mimochodom stáva často, tak Hrušovský sa stiahne na jednu stranu, Bugár odíde do klubu a Hort sa radšej stratí vo svojich kanceláriách,“ hodnotí Fico.

Poukázal tiež na medializované hodnotenia iných podpredsedov, ktorí sa sťažovali, že sa nezvolávajú žiadne porady vedenia parlamentu. „Podpredsedovia Národnej rady sa reálne nezúčastňujú na jej riadení, pokiaľ hovorím o vnútornom živote ako takom. Takýto štýl práce nastolil predseda parlamentu, je to jeho plná zodpovednosť.“

Sulík si nemyslí, že jeho spolupráca so zvyšnými podpredsedami parlamentu viazne. Naopak, hodnotí ju ako veľmi dobrú. „Za ten rok od volieb sme vytvorili kvalitný tím,“ hovorí. Na otázku, či sa uskutočňujú porady vedenia snemovne s podpredsedami, odpovedal: „Stretávame sa často, či už všetci alebo individuálne, vždy, keď má niekto z nás snahu diskutovať na nejakú tému.“

Politický analytik Ján Baránek absenciu Fica pri riadení schôdzí vysvetľuje akousi sebaobranou v prípade problémov, ktoré sa objavujú vnútri vládneho zoskupenia. „Tam sa otvára veľký priestor pre opozičného podpredsedu parlamentu využiť príležitosti, keď sú nezhody medzi koaličnými poslancami. Viem si predstaviť, že Fico by to využil,“ mieni analytik.

História vzájomných konfliktov medzi Sulíkom a Ficom sa ťahá od počiatku fungovania súčasného parlamentu. Takmer na každej schôdzi sa udeje situácia, keď Smer dáva Sulíkovi pocítiť, že funkciu zvláda s ťažkosťami.

Vo februári prešiel do protiútoku aj Sulík, ktorý navrhoval odvolanie Fica z funkcie podpredsedu parlamentu. Dôvodom malo byť prijatie dvoch zákonov za bývalej vlády o zákaze zisku zdravotných poisťovní a vyvlastňovaní, ktoré Ústavný súd označil za protiústavné. Sulík však nenašiel pre tento svoj zámer podporu v koalícii ani u premiérky Ivety Radičovej.

© Autorské práva vyhradené

34 debata chyba