Obama odmieta byť chromou kačkou

Bola to jeho posledná správa o Amerike. Prezident Barack Obama vystúpil v Kongrese, aby mu povedal, ako sa darí USA. Predniesol svoju ôsmu Správu o stave únie. Tento tradičný prezidentský prejav si už nikdy nezopakuje. O rok sa Obamovi končí jeho druhé volebné obdobie a po tretí raz už nemôže kandidovať.

Obama State of Union
Prezident Barack Obama počas prejavu v Kongrese, ktorému predstavil Správu o stave únie.
Autor: ,

Plány do budúcnosti

Šéf Bieleho domu však chce ešte všeličo stihnúť a má dokonca aj plány do budúcnosti "Keďže sme v predvolebnom období, chápem, že očakávania, čo tento rok dosiahneme, sú nízke,“ priznal Obama v prejave pred oboma komorami Kongresu, teda Snemovňou reprezentantov a Senátom. "Nechcem však hovoriť len o tomto roku. Chcem sa sústrediť na ďalších päť rokov, na ďalších 10 rokov a ešte ďalej. Chcem sa sústrediť na budúcnosť,“ uviedol Obama.

Americkým prezidentom sa v končiacom volebnom hovorí, že sú chromé či nemohúce kačky. Teda, že už nemajú moc nič vykonať. Obama však podľa odborníkov chcel svojím prejavom ukázať, že to tak byť nemusí. V prejave myslel aj na to, aby ho na budúci rok nahradil v Bielom dome jeho demokratický spolustraník.

"Obama chce v predvolebnej sezóne zostať relevantným hráčom a nebyť chromou kačkou,“ reagoval pre Pravdu politológ David McCuan zo Sonomskej štátnej univerzity. "Zároveň kladie základy pre voľbu ďalšieho demokrata. Je to zložitá úloha,“ myslí si McCuan.

"Prezident nepovedal nič príliš konkrétne. Bola to jeho preventívna obrana, aby to v budúcnosti nevyzeralo tak, že zlyhal pri dosahovaní podstatných cieľov. Pretože aj vo svojom poslednom roku v úrade, v roku chromej kačky, bude čeliť Kongresu, ktorý ovládajú republikáni,“ pripomenul pre Pravdu Eric Ostermeier, expert na americkú politiku z Minnesotskej univerzity.

Aj preto chcel Obama zamerať pozornosť Ameriky na to, čo príde. "Hovorme o budúcnosti. Verím, že existujú štyri veľké otázky, na ktoré si ako krajina budeme musieť odpovedať. Bez ohľadu na to, kto bude ďalším prezidentom alebo kto bude kontrolovať Kongres,“ vyhlásil vládca Bieleho domu. "Prvou je, aby každý dostal v novej ekonomike férovú možnosť príležitostí a bezpečnosti. Druhou je, ako zabezpečíme, aby technológie pracovali pre nás a nie proti nám, najmä čo sa týka riešenia pálčivých problémov, ako sú klimatické zmeny. Treťou je, ako udržíme Ameriku bezpečnou a ako bude viesť svet bez toho, aby sa stala jeho policajtom. A nakoniec, ako dosiahneme, aby naša politika odrážala to, čo je v nás najlepšie, nie to najhoršie,“ povedal Obama.

Prvé tri položené otázky odrážajú aj prezidentov odkaz. Obama hovoril o príjmovej nerovnosti a zvyšovaní platov zamestnancov. Klimatické zmeny sú pevnou súčasťou jeho politiky. Ešte v roku 2008 založil svoju prvú prezidentskú kampaň na tom, že skončí vojnu v Iraku. Hoci sa USA angažujú v mnohých konfliktoch, Obama nikdy nemal ambíciu, aby bola Amerika svetovým policajtom.

Čítajte viac:

Nebuďme vystrašení

Posledná otázka už azda najviac hovorí o tom, ako si súčasný prezident predstavuje Spojené štáty. "Toto je jeho ústredný bod. Jasné a jednoznačné odmietnutie trumpizmu,“ uviedol pre Pravdu Nicholas Easton, politológ z Kolumbijskej štátnej univerzity s odkazom na kontroverzného republikána Donalda Trumpa. "Obama vyzval, aby sme boli v budúcnosti jednotní. Jedným z najsilnejších momentov bolo, keď priznal, že asi najviac ľutuje, že sa počas jeho vlády zvýšila politická nevraživosť,“ pripomenul Easton.

Skrytá kritika Trumpa, ktorý Obamov prejav nazval mimoriadne nudným, vychádza z toho, že miliardár vedie v popularite medzi republikánskymi kandidátmi na prezidenta. Zároveň je známy takmer nekončiacou sa sériou kontroverzných výrokov. Trump odmieta prijať moslimských utečencov a väčšinu migrantov z Mexika označil za zločincov. Moslimovia tiež podľa neho v USA masovo oslavovali teroristické útoky z 11. septembra 2001, hoci o tom neexistujú žiadne dôkazy.

"Budeme reagovať na zmeny našich čias so strachom, stiahneme sa ako krajina do seba, obrátime sa ako ľudia proti iným ľuďom? Alebo sa postavíme budúcnosti so sebadôverou v to, kto sme, v to, za čím stojíme, v to, aké úžasné veci môžeme dokázať spolu?“ vyhlásil Obama

Podľa experta na politickú komunikáciu Allana Loudena chcel prezident prehlušiť negatívne Trumpove odkazy. "Aj keď sa jednotlivci môžu cítiť ohrození, nikto neohrozuje existenciu krajiny. Hoci ekonomické príležitosti nie sú pre všetkých rovnaké, hospodárstvo je najsilnejšie na svete. Aj keď si vyrábame nepriateľov, svet sa pri hľadaní lídra obracia na Washington, nie na Moskvu či Peking. Je v našej moci, aby sme sa cítili menej vystrašení. Takýto mal Obamov prejav presah,“ povedal pre Pravdu odborník z univerzity vo Wake Forest v Severnej Karolíne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

počítač, informačné technológie, vírus, hacker,

Hackeri napadli mobily amerických demokratov

27.09.2016 22:08

Zahraničné hackeri pravdepodobne napadli mobilné telefóny niektorých predstaviteľov americkej Demokratickej strany. Je o tom presvedčeá FBI.

žena, práca, kancelária

V Poľsku sa chystá štrajk žien pre potraty

27.09.2016 19:09

Zatiaľ viac ako 30 000 Poliek prisľúbilo, že sa budúci pondleok zapojí do "výstražného štrajku žien" na protest proti chystanému sprísneniu protipotratového zákona.

Grécko, migranti

Amnesty International kritizuje prístup Maďarska k migrantom

27.09.2016 15:43

Prístup Maďarska k migrantom ostro kritizovala organizácia Amnesty International. Tvrdí, že tisíce žiadateľov o azyl maďarské úrady vystavujú násilnému tyraniu.

počítač, informačné technológie, vírus, hacker,

Hackeri napadli mobily amerických demokratov

27.09.2016 22:08

Zahraničné hackeri pravdepodobne napadli mobilné telefóny niektorých predstaviteľov americkej Demokratickej strany. Je o tom presvedčeá FBI.

zhromaždenie, chceme lepšiu krajinu

Chceme lepšiu krajinu: Na Námestí SNP protestovali aj známe osobnosti

27.09.2016 20:20

Okolo 500 ľudí sa zišlo v utorok večer na bratislavskom Námesti SNP s heslom "Chceme lepšiu krajinu!". Medzi osobnosťami, ktoré vystúpili na pódiu, nechýbali Milan Kňažko či Richard Stanke.

žena, práca, kancelária

V Poľsku sa chystá štrajk žien pre potraty

27.09.2016 19:09

Zatiaľ viac ako 30 000 Poliek prisľúbilo, že sa budúci pondleok zapojí do "výstražného štrajku žien" na protest proti chystanému sprísneniu protipotratového zákona.

Miroslav Lajčák

Výber generálneho tajomníka OSN vrcholí, Lajčák si verí

27.09.2016 18:12

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vstupuje do záverečnej fázy voľby generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov spokojný.