Teplo bude do konca mesiaca

Teploty sa priblížili skoro k pätnástim stupňom, od soboty prekonávajú rekordy na mnohých meteorologických staniciach. Sneh sa prudko topí, cez víkend pršalo aj na Štrbskom Plese.

22.01.2008 10:00
Teplé počasie Foto: ,
Ilustračné foto
debata

„Oteplilo sa presne v rovnakom čase ako vlani. Vtedy zasiahla Slovensko vlna tepla, teploty prekonávali rekordy. Tento rok je ešte teplejšie. Zaujímavé je, že teploty prekonávali rekordy tri dni za sebou. Tak teplo ako v predchádzajúcich dňoch by za normálnych okolností bolo na juhozápade Slovenska na konci marca alebo na konci októbra.“ hovorí klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu Pavel Faško.

Niektoré lyžiarske strediská prerušili prevádzku. Vleky zastavili v Podbanskom, Zuberci, na Martinských holiach, v Oravskej Lesnej, obmedzené podmienky sú na Pezinskej Babe. V strediskách, kde sa lyžuje, vidieť všade blatisté tmavé kopce, len na zjazdovkách je biely pás umelého snehu.

Prírodný sneh je už len na chladných miestach vo vyššej nadmorskej výške. Topí sa všade, okrem Chopku a Lomnického štítu, kde počas víkendových zrážok trochu snehu pribudlo. V susedných Čechách hlásia prírodný sneh iba štyri meteorologické stanice.

Faško hovorí, že aj počas ďalších zím sa bude bežne stávať, že napadne rekordne veľa snehu, ako sa to stalo v novembri. No v januári sa môže roztopiť. Teraz sa topí presne v období, ktoré by podľa dlhodobých štatistík malo byť najchladnejším v roku. „Zvláštne je, že predchádzajúce týždne neboli až také teplé. Zem nebola prehriata, skôr naopak, zemský povrch bol vychladený,“ hovorí Faško.

Do konca januára sa niekoľkokrát ochladí, ale len nakrátko. Zima by sa mohla vrátiť začiatkom februára, ale stále nie je isté, či chladný vzduch zasiahne naplno aj Slovensko. „Predpovedné modely sa zatiaľ nezhodovali na sto percent v tom, kam bude prúdiť studený vzduch, jeho smerovanie počítali rôzne,“ hovorí Faško.

Vlani po teplom januári nasledovalo sedem ďalších nadnormálne teplých mesiacov. Studenší bol až september, ktorý odštartoval štvormesačné chladnejšie obdobie. Teploty pod normálom však boli od septembra do konca decembra len v strede Európy, severná pologuľa ako celok bola nadnormálne teplá.

Bude teplejšia celá zima?

Teplejší bude aj február

Teploty znova prekonávajú dlhodobé rekordy. O počasí hovorí klimatológ Milan Lapin.

Všetko tomu nasvedčuje. Január bude určite teplotne nadpriemerný. Zdá sa, že aj február bude teplejší. Aj keď studený vzduch nie je ďaleko, najbližšie je na Urale a ešte viac na Sibíri. Keby sa otočilo prúdenie, prenikol by veľmi studený vzduch aj k nám a chvíľu by sa udržal.

Dva dni cesty. Zatiaľ sa nezdá, že by sa prúdenie malo otočiť. Dlhodobejšie americké aj európske výhľady nenaznačujú, že by niektorý z nasledujúcich mesiacov mohol byť na Slovensku teplotne podnormálny.

Studený vzduch má väčšiu hustotu, je ťažší. Správa sa ako voda, drží sa predovšetkým v prízemnej vrstve. Keď sa otočí prúdenie, tečie po zemskom povrchu. Teplý vzduch prúdi prevažne vo výške, studený pri zemi. Bazén studeného vzduchu je aj nad Severným ľadovým oceánom. Lenže ten je teraz pokrytý menšou plochou ľadu ako zvyčajne, je tam veľká plocha otvoreného oceánu. Preto je bazén studeného vzduchu teraz menší a slabší.

Podnikatelia si musia rozmyslieť, v akej nadmorskej výške budú investovať. Klimatológovia odporúčajú najmenej 900 metrov nad morom. Pod touto hranicou by sa to oplatilo azda len v mrazových kotlinách na severovýchode. Inak sa náklady ťažko vrátia. Aj v existujúcich strediskách postavených v nižšej nadmorskej výške musia počítať so slabšou využiteľnosťou a lepšie to už nebude. Strediská nad tisíc metrov sa najbližších päťdesiat rokov určite budú dať udržať.

debata chyba