Thaci: Žiadny z darov nepôjde zlým smerom

Európska únia podporí Kosovo pomocou vo výške pol miliardy eur. Na začiatok darcovskej konferencie pre Kosovo, ktoré sa koná v Bruseli, to oznámil eurokomisár pre rozšírenie Olli Rehn. Očakáva sa, že štáty a medzinárodné organizácie na konferencii novému štátu pre roky 2009 až 2011 prisľúbia celkom miliardu eur.

11.07.2008 16:55
Thaci Foto: ,
Kosovský premiér Hashim Thaci
debata

Šéfka americkej rozvojovej pomoci Henrietta Foreová vo štvrtok povedala, že USA sa zaväzujú poskytnúť Kosovu v prepočte asi štvrť miliardy eur.

Kosovo, bývalá srbská provincia, vo februári tohto roka jednostranne vyhlásilo nezávislosť na Srbsku.

Rehn uviedol, že Kosovo je európskou záležitosťou a dar EÚ tomu podľa neho zodpovedá. Peniaze majú zlepšiť životné podmienky všetkých Kosovčanov bez ohľadu na ich etnický pôvod. Zhruba 90 percent obyvateľov Kosova tvoria Albánci, žije v ňom však aj početná menšina Srbov. Pomoc má smerovať do školstva, na rozvoj demokratických inštitúcií, na vytváranie dobrých podmienok pre podnikanie a na budovanie infraštruktúry.

Peniaze majú pomôcť zaplniť „dieru“ v kosovskom rozpočte, ktorá sa v období 2009 až 2011 odhaduje na 1,4 miliardy eur.

Eurokomisár však upozornil, že Európska únia bude starostlivo sledovať, ako sa bude nakladať s „každým eurom“. „Je na ľuďoch a inštitúciách v Kosove, či splnia očakávania, ktoré do nich darcovia vkladajú,“ povedal Rehn. Kosovský premiér Hashim Thaci uistil, že jeho vláda vyslovila „nulovú toleranciu“ korupcii a organizovanému zločinu. "Žiadny z darov nepôjde zlým smerom,"sľúbil Tha­ci.

Kosovo patrí k najchudobnejším štátom v Európe. Ako uvádza nedávno zverejnená správa Svetovej banky, z približne dvoch miliónov obyvateľov Kosova asi 37 percent žije pod hranicou chudoby, teda za menej ako 1,5 eura na deň. Kosovo, ktoré sa stále ešte stále musí vysporiadať s následkami ozbrojeného konfliktu koncom 90. rokov, je už viac ako deväť rokov pod správou OSN. Krajina zatiaľ nie je v mnohých aspektoch samostatná.

„Úspech Kosova zna­mená úspech pre bezpečnosť a stabilitu celého regiónu,“ uviedol Thaci, ktorý zároveň oznámil, že Kosovo už požiadalo o členstvo v Svetovej banke a v Medzinárodnom menovom fonde.

Podľa Rehna v období 1999 až 2007 Kosovo získalo pomoc na obnovu vo výške 3,5 miliardy eur, z toho dve tretiny pochádzali od Európskej únie.

Darcovskej konferencie sa zúčastnilo 36 štátov, okrem členov EÚ sú to napríklad Japonsko a USA. Ďalej na ňu prišli zástupcovia rady finančných inštitúcií i NATO.

Očakáva sa, že členské štáty „dvadsaťsedmičky“ poskytnú Kosovu ešte svoju vlastnú pomoc nad rámec čiastky zo zdrojov EÚ. K záväzkom sa pridala aj Česká republika, ktorá prisľúbila, že Kosovu okrem sumy zo zdrojov únie pomôže štyrmi miliónmi eur (asi 94 miliónov českých korún).

debata chyba