Trenčín zo starej slávy nevyžije

Trenčín ťažko vyžije zo starej slávy, majestátny hrad ani chránené historické jadro pod ním ho nezachránia. Potrebuje nové investície a premyslený program.

08.11.2010 07:41
Trenčín Foto:
Trenčín.
debata

Na primátora po voľbách čaká neľahká úloha pri odstraňovaní nášľapných mín a kráterov z minulosti. Jedným z nich je opustené stavenisko uprostred mesta.

Komunálne voľby 2010.
Komunálne voľby 2010 Komunálne voľby 2010.

V miestach, kde sa historické jadro stretá s moderným centrom, mala vyrásť nákupná galéria a pod ňou viacpodlažné parkovisko. Nález starého múru, ktorý vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku, stavbu zastavil. A tak už dva roky na pešej zóne zarastá burinou veľká oplotená plocha, ktorá dostala názov Cellerova jama. Trenčania vtipkujú, že po voľbách z nej možno bude rybníček alebo žabinec (čím narážajú na priezviská dvoch Cellerových protikandidátov).

Spornou je aj otázka výstavby Auparku. Odpor proti vybudovaniu nákupného a zábavného centra v strede mesta, kde je dnes malý parčík, bol taký silný, že mesto sa rozhodlo na túto tému usporiadať referendum. Akurát, že v deň, keď primátor Branislav Celler oznámil jeho konanie, podpísal aj zmluvu na predaj pozemkov pre Aupark.

Voľby v Trenčíne

*** O kreslo** trenčianskeho primátora sa uchádza 6 ľudí, traja straníci, traja nezávislí. Pred štyrmi rokmi bolo 5 uchádzačov, všetko nominanti politických strán.
*** Mestský parlament** má 25 kresiel, pobije sa o ne 184 ľudí, z toho 62 nezávislí.
*** Vznikli len dve** koalície: SDKÚ-Most-Híd a KDH-HZDS. Samostatne postavilo kandidátov 9 strán.
*** Pred štyrmi** rokmi sa na voľbách v Trenčíne zúčastnilo 32,4 percenta voličov.


Spomedzi všetkých krajských miest je Trenčín podľa Transparency International Slovensko najhorší, čo sa týka poskytovania informácií a rozsahu protikorupčných mechanizmov. Príkladom môže byť vlaňajšia zmena na mestskom úrade. Dovtedy voľne prístupné chodby s kanceláriami nechalo mesto uzatvoriť elektronicky zamykanými dverami, ktoré mohli otvoriť len zamestnanci a funkcionári mesta čipovou kartou alebo odtlačkom prsta. Za nezákonné spracovávanie biometrických údajov dostalo mesto pokutu 3 000 eur od Úradu na ochranu osobných údajov. Dnes systém otvárania dverí funguje už len na kartu.

Trenčania sú rozdelení nielen v otázke Auparku, ale aj v názore na nové smerovanie železničnej trate. Časť chcela, aby sa pri modernizácii trate koľaje preložili mimo mesta, napokon sa súčasná trasa len mierne zmení. Pribudne nový železničný most, zbúrať sa však bude musieť letná plaváreň a asi 20 rodinných domov.

K najväčším problémom mesta patrí doprava. Nápor áut v meste je na hranici únosnosti, preto Trenčín z vlastnej kasy zaplatil vyše 1,5 milióna eur za vypracovanie projektu nového mosta, ten sa však stále nestavia.

Hlavné problémy mesta

*** doprava** – Trenčín naliehavo potrebuje druhý cestný most cez Váh, hovorí sa o ňom už najmenej dve volebné obdobia, ale doteraz sa nezačal stavať.
*** neopravené hlavné námestie** – ako jediné z krajských miest ešte neprikročilo k rekonštrukcii svojho centrálneho námestia. Po historickom Mierovom námestí pod hradom, ktoré je mestskou pamiatkovou rezerváciou, jazdia autá a rozpadáva sa na ňom dlažba.
*** chýbajúci veľký investor** – v meste zanikli tradičné veľké fabriky Ozeta a Merina, ktoré priniesli Trenčínu prívlastok mesto módy. Na nového veľkého investora sa čaká. Mohla by ním byť taiwanská spoločnosť AU Optronics, pre ktorú v tunajšom priemyselnom parku budujú nový závod na výrobu LCD monitorov.
*** rozdrobená kultúra** – v Trenčíne nie je centrálny stánok kultúry, podujatia sa uskutočňujú v kultúrnych strediskách na sídliskách. V centre je síce obrovská budova Kultúrneho a metodického centra, ale to patrí armáde.
*** zadlženosť** – Trenčín je po Bratislave a Žiline treťou najzadlženejšou samosprávou na Slovensku v kategórii miest nad 30-tisíc obyvateľov, vyplýva to z údajov INEKO.

Kandidáti na primátora

  • Branislav Celler (43), SDKÚ, Most-Híd, súčasný primátor v komunálnej politike sa pohybuje od roku 1994, za jeho primátorovania vyrástli pri základných školách viacúčelové športoviská, niektoré budovy ZŠ prešli rozsiahlou rekonštrukciou nedokázal si získať podporu širšieho pravicového spektra, stratil dokonca svojho spojenca – KDH viacerí poslanci mu vyčítajú netransparentnosť pri riadení mesta a výberových konaniach ***** Richard Rybníček (40), nezávislý kandidát, podnikateľ ľudia ho poznajú ako bývalého riaditeľa STV a predtým ako spoluzakladateľa kapely Bez ladu a skladu, či niekdajšieho člena študentského štrajkového výboru vysokoškolákov z novembra 1989 s jeho menom sa spájajú úsporné opatrenia v Slovenskej televízii v roku 2003 niektorým Trenčanom môže prekážať, že sa do rodného mesta vrátil iba pred rokom***** Ľubomír Žabár (53), Smer, podnikateľ podporuje ho aj SNS, HZD, Nová demokracia, KSS v Trenčíne má Smer silnú volebnú základňu doteraz nepôsobil v komunálnej politike

Ďalší kandidáti
Ján Krátky (57), KDH, HZDS, ekonóm
Jaroslav Olah (50), nezávislý kandidát, živnostník
Pavel Poljovka (63), nezávislý kandidát, advokát

debata chyba