Učebnice zostanú, rozhodla koalícia

Sporné učebnice vlastivedy pre školy s vyučovacím jazykom maďarským, ktoré kritizovala aj diplomacia Maďarska, vládna koalícia nemieni nahradiť. Informovali o tom lídri vládnych strán po spoločnom rokovaní. Dohodli sa tiež, že v parlamente koaličné strany uznesením skritizujú účasť poslancov opozičnej SMK na septembrovom zasadnutí zoskupenia, ktoré sa snaží spájať politikov maďarskej národnosti z krajín susediacich s Maďarskom.

20.10.2008 12:56 , aktualizované: 14:15
Mečiar, Fico, Slota Foto: ,
Premiér Robert Fico (v strede) s koaličnými partnermi predsedom SNS Jánom Slotom (vľavo) a lídrom HZDS Vladimírom Mečiarom.
debata

Učebnice vlastivedy vyvolali kritické ohlasy predstaviteľov maďarskej národnosti, pretože na rozdiel od minulosti používajú v maďarských vetách slovenské geografické názvy. V knihách nie je uvedený názov v maďarčine ani v zátvorkách za slovenským pomenovaním, hoci to údajne navrhol vydavateľom minister školstva Ján Mikolaj (SNS). 

„Nebudú sa sťahovať žiadne učebnice,“ vyhlásil premiér Robert Fico. V predchádzajúcich dňoch totiž aj niektorí politici strán vládnej koalície podporili myšlienky, že kontroverzné učebnice vlastivedy by mali nahradiť nové knihy. Predseda SNS Ján Slota učebnice obhajoval aj tvrdením, že názvy v maďarčine síce nie sú uvedené priamo v texte, ale sú čitateľom k dispozícii v závere kníh.

SMK porušuje ústavu, tvrdí koalícia

Koaličné strany chcú na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína v utorok, presadiť uznesenie k účasti poslancov SMK na septembrovom zasadnutí Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny. Čo presne bude v uznesení, nie je známe ani po rokovaní koaličných lídrov. Zhodujú sa, že tému musia rozobrať v parlamente. Predseda SNS Ján Slota tvrdí, že príjmu kompromisné uznesenie. Podľa neho poslanci za SMK účasťou na fóre porušili Ústavu SR. „My sme presvedčení, že poslanci SMK týmto jednoznačne porušili sľub poslanca NR SR a tým pádom porušili ústavu,“ vyhlásil Slota. 

O porušení mandátu hovorí aj šéf HZDS Vladimír Mečiar. Myslí si, že poslanci sú ústavnými činiteľmi, ktorí majú za úlohu chrániť celistvosť a zvrchovanosť štátu. Ak to porušujú, treba o tom rozprávať, prípadne pristúpiť aj k ďalším krokom. Mečiar sa domnieva, že maďarské fórum je krycím manévrom. Odmieta, aby „tu teraz Uhorsko volali inak, tak ako sa inak volá autonómia, že je to samosprávou. Tak sa Uhorsko volá Karpatskou kotlinou. To je krycí efekt, ktorý nemôžeme prijať,“ dodal Mečiar s tým, že Karpatský región geograficky ani politicky neexistuje.

Podľa premiéra Roberta Fica Smer bude chcieť uznesením odsúdiť účasť poslancov SMK na fóre. Fico tvrdí, že uznesením sa musí jasne poukázať na to, do akej miery sú takéto fóra nebezpečné najmä vtedy, ak predstavujú súčasť parlamentov iných štátov. „Národná rada musí k tejto odsúdeniahodnej udalosti niečo povedať,“ uviedol Fico. Či diskusia opäť naštrbí slovensko-maďarské vzťahy, priamo nepovedal. Podotkol, že Maďarsko by si malo uvedomiť, čo spôsobuje týmto „permantným inštitútom“.

Fico: Maďarsko dovrzalo, čo sa dalo

Podľa Fica dnes jasne vidieť rozdiel medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré postihla finančná kríza. „My sa dnes pozeráme s takým kľudným nadhľadom na našich priateľov v Maďarsku, pretože to, ako dovrzali, čo mohli dovrzať v hospodárskej, sociálnej, finančnej oblasti, to sa málokomu podarilo,“ tvrdí Fico s tým, že slovenská vláda sa sústredí práve na finančnú krízu. „Maďarsko ju nezvládlo, my ju zvládame,“ dodal Fico.

Národná rada si 31. októbra vypočuje informáciu podpredsedu vlády pre menšiny Dušana Čaploviča o vzťahoch a možných negatívnych dopadoch inštitucionalizácie Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny pri maďarskom parlamente. Diskusiu na minulej schôdzi iniciovala SNS, poslanci za SMK avizovali, že sa na nej nezúčastnia. SNS považuje fórum za priamy nástroj Budapešti, ktorým chce zasahovať do vnútorných záležitostí okolitých štátov. Podľa predsedu strany Jána Slotu ide o priamy dôkaz snáh Maďarska smerujúcich k vytvoreniu jednotnej maďarskej politickej štátnosti a návrat Uhorska.

V koalícii sa zhodli: Zákon o preukazovaní pôvodu majetku chcú

Koalícia chce prijať zákon o preukazovaní pôvodu majetku v takej podobe, ktorá by neodporovala Ústavnému súdu, ktorý podobný zákon v lete označil  za protiústavný. Premiér Robert Fico povedal, že vláda pracuje na novom zákone, v krátkom čase ho chce predložiť na verejnú diskusiu. Jeho koaliční partneri Vladimír Mečiar a Ján Slota tvrdia, že s prijatím zákona nemajú problém, ak návrh bude rešpektovať nález Ústavného súdu. „Pokladom je talianska právna úprava,“ vyhlásil Fico. Podľa neho kombináciou trestnoprávnych, civilno-právnych a daňových úprav sa dá dosiahnuť „efekt, ktorý je porovnateľný so zákonom, o ktorom Ústavný súd povedal, že je protiústavný“. 

Fico: V druhom pilieri môžete prísť o peniaze

Premiér Robert Fico tvrdí, že sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri môžu prísť o peniaze. „Pozrite sa, čo sa stalo na Islande, toto isté sa kedykoľvek môže stať aj ľuďom v druhom pilieri na Slovensku, lebo nikto za nič neručí,“ povedal Fico. Podľa neho sporenie v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) je počas finančnej krízy „najohrozenejším finančným produktom.“ Koalícia chce znova umožniť ľuďom rozhodnúť sa, či v druhom pilieri zostanú alebo z neho vystúpia. Podľa Fica koaličné strany schvália na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína v utorok, v skrátenom legislatívnom konaní novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení a tým opäť otvoria druhý dôchodkový pilier. „Plán je veľmi jasný, otvoriť pilier do 30. júna,“ uviedol Fico. 

„Sporenie v druhom pilieri je nebezpečné. DSS-kám rastú bruchá, pokiaľ ide o ľudí, ich peniaze sa zmenšujú, ktoré si tam ukladajú v rámci druhého piliera. Ľudia sa musia rozhodnúť, či tam chcú alebo nechcú zostať,“ vyhlásil Fico s tým, že na Islande skolabovali presne tie isté penzijné fondy, ktoré máme na Slovensku. „Úplne skolabovali, ľudia prišli o svoje peniaze a nikto im nič nedá. Toto je scenár, ktorý je veľmi realistický,“ upozorňuje predseda vlády. 

Predseda vlády opäť útočil na opozíciu, ktorú obviňuje z toho, že háji záujmy súkromných DSS. Podľa neho SDKÚ chce natrvalo otvoriť druhý pilier, lebo to vyhovuje DSS. „Neprekvapuje ma, že to hovorí dnes opozícia, lebo opozícia vždy reprezentuje DSS a vždy reprezentuje súkromné zdravotné poisťovne,“ dodal premiér.

debata chyba