Ufológovia pátrajú po mimozemšťanoch i podvodníkoch

Svetový deň ufo, ktorý si v piatok pripomenuli fanúšikovia záhad po celom svete, má korene v mestečku Roswell. Práve tam 2. júla 1947 údajne spadol vari najznámejší lietajúci tanier. Pozorovanie neidenitikovateľných lietajúcich objektov siaha však oveľa hlbšie do histórie. Na Slovensku prvé ufo zaknihovali už v 17. storočí. Podľa ufológov sa nad Slovenskom odvtedy objavilo ešte minimálne 400-krát.

05.07.2010 14:36
debata
Najvýhľadávanejší exponát v UFO múzeu v meste... Foto: Flickr
UFO, mimozemšťan Najvýhľadávanejší exponát v UFO múzeu v meste Roswell – model mŕtveho mimozemšťana.

„V levočskej kronike je po nemecky písaný záznam z roku 1668, podľa ktorého viacerí obyvatelia nad mestom videli veľkého blýskajúceho sa oslepujúceho draka. My to vnímame ako prvé svedectvo o neidentifiko­vateľnom lietajúcom objekte na našom území,“ vysvetľuje Miroslav Karlík, najznámejší slovenský ufológ a autor knihy Ufo na Slovensku.

Bádanie po UFO podľa neho na Slovensku chytá druhý dych. Po plodných 90. rokoch, keď po celej republike pribúdali nové ufokluby rýchlosťou filmových lietajúcich tanierov, uplynulé desaťročie charakterizoval akýsi útlm. „V poslednom čase sa k skupinám, ktoré tvoria skôr členovia v strednom a staršom veku, pridáva aj veľa mladých,“ hovorí Karlík, ktorý šéfuje trnavskému UFO klubu.

Najznámejší slovenský ufológ Miroslav Karlík. Foto: Robert Hüttner
Karlík Najznámejší slovenský ufológ Miroslav Karlík.

V kluboch sa nevenujú len ufám, ale aj piktogramom v obilí a iným paranormálnym javom. Členovia ufo klubov sú preto niektorým ľuďom na smiech a svoj koníček taja. Podľa Karlíka pochybovačov presvedčí až osobná skúsenosť. On sám vraj bol svedkom viacerých pozorovaní. Hovorí o tom s istotou aj preto, že v rozoznávaní lietajúcich objektov si verí. Slúžil totiž v protivzdušnej obrane.

Nie je všetko ufo, čo sa na oblohe blyští

Zatiaľ čo mnohí si myslia, že ufológovia sa snažia každú machuľu na fotke označiť za ufo, prax je skôr opačná. Oni sami majú na uznanie lietajúceho objektu za neidenitikovateľný prísne kritériá. „Preverovanie závisí od viacerých momentov, napríklad ak ide o svetelný jav, najprv hodnotíme charakter pohybu, či išiel rovnomerne, alebo cik-cak,“ hovorí Waldemar Urminsky z Asociácie UFO bádateľov.

Ufológovia pomocou špeciálneho programu Orbitron preverujú, či v tom čase na danom mieste neprelietala nejaká väčšia družica. Ak sa vylúčia aj ďalšie často opakované omyly, tak prípad zaregistrujú, ale vážnejšie sa ním nezaoberajú. „Seriózne ho berieme, až keď sa nájdu dve alebo dokonca viacero nezávislých pozorovaní. To pridá na vierohodnosti,“ pokračuje Urminsky.

Na stránke asociácie môžu ľudia nájsť fotografie slovenských ufo, ako aj reakcie a oponentúru ufológov. Napríklad pri jednej fotke z Trnavy, kde sa nad ihriskom vznáša podivný kruhový objekt, napísali ufológovia: „Nechceme sa dotknúť autora, ale pri rozbore nám vychádza rozmer objektu približne na 60 až 80 centimetrov. To zodpovedá vzdialenosti niekde nad ihriskom a najpravdepodob­nejšie je to detský šarkan. Ak sa mýlime, musí ísť o objekt veľkosti lietadla B2. A taký objekt by si nad Trnavou hádam všimol aj niekto iný.“

Lietajúce taniere inšpirujú aj architektov.... Foto: Flickr
UFO Lietajúce taniere inšpirujú aj architektov. Tieto UFO domy sa nachádzajú na Taiwane.

„My máme nejaké hlásenie o ufo takmer každý týždeň,“ hovorí Karlík. Drvivú väčšinu z nich tvoria omyly, istú časť aj fotomontáže a iné podvrhy. Podľa Urminského ľudia za ufo najčastejšie označia družice, lietajúce lampióny, oblaky zvláštnych tvarov, niekedy svetlá z diskoték. Na fotke to môže byť aj väčší vták, lietadlo ožiarené slnkom a iné.

Hoci sú v posledných rokoch počítačové grafické programy čoraz dostupnejšie širokej verejnosti, falzifikátov z tohto dôvodu podľa ufológov nepribúda. Karlík však pripúšťa, že technika vie vyrobiť veľmi vierohodné obrázky ufo. Za 18 rokov fungovania trnavského klubu sa však ufológovia naučili veľa o rozpoznávaní najrôznejších koláží a podvrhov.

Taniere nesú mimozemšťanov i budúcnosť

Ďalším omylom verejnosti ohľadom fenoménu ufo je fakt, že si ho automaticky spájajú s mimozemskými civilizáciami. Formulka UFO = mimozemšťania však podľa ufológov vôbec nemusí platiť. „UFO je predsa neidentifikovateľný lietajúci objekt. Hneď ako ho identifikujeme, napríklad aj ako mimozemskú loď, už to predsa nie je ufo,“ mieni Urminsky.

Karlík dokonca ponúka štyri sci-fi možnosti, kto pilotuje UFO. „Môže to byť mimozemská loď, ale napríklad aj objekt z inej dimenzie alebo dokonca návšteva z budúcnosti.“ V neposlednom rade môže ísť aj o utajený pozemský výrobok. Buď o nejaký tajný vojenský lietajúci objekt, alebo o kópiu havarovaného mimozemského korábu, pokračuje Karlík.

Ufo? Nie, len deti púšťajúce si šarkana. Zo... Foto: Flickr
UFO, šarkan Ufo? Nie, len deti púšťajúce si šarkana. Zo všetkých hlásení o spozorovaní UFO je drvivá väčšina len falošným poplachom či zámernou fotomontážou.

Ufológovia však na existenciu mimozemských civilizácií v princípe veria. „No ako všade, aj medzi nami je široká paleta názorov,“ vysvetľuje Urminsky. Bádatelia po ufách tiež pripomínajú, že za posledný rok sa o mimozemšťanoch vyjadrovali viaceré vedecké kapacity vrátane fyzika svetového mena Stephena Hawkinga. Ten upozorňoval, že mimozemšťania budú zrejme ľúti votrelci.

„Myslím si, že je to výsledkom pokroku v mnohých odvetviach vedy. Keďže existujú dôkazy o organických látkach v celom vesmíre, je dnes otázka, či sme vo vesmíre sami, čoraz nezmyselnejšia. Návšteva, to je iná vec. A ak vezmeme do úvahy pokrok v technike, ktorý sme dosiahli za posledných 200 rokov, pričom oni môžu byť vpred o tisíce a milióny rokov, tak prečo nie,“ hovorí Urminsky.

Hoci vedci tento rok hovorili o mimozemských civilizáciách častejšie, k väčšine ufológmi zdokumentovaných prípadov pozorovania UFO sú skôr skeptickí. Dôkazy o pozorovaniach sú totiž neraz nedostatočné, často ide len o slovné svedectvá či amatérske fotografie, z ktorých sa o objekte nedá veľa „vyčítať“.

Sú piktogramy odkazom či recesiou?

Naopak, oveľa hmatateľnejší je ďalší objekt záujmu ufológov. Obrovské piktogramy, ľudovo nazývané kruhmi v obilí. Podľa Karlíka ide o odkazy neidentifikova­teľných bytostí ľudstvu. V posledných rokoch ide však neraz viac o škodoradostný odkaz vtipkárov pre ufológov. Tento rok napríklad na Slovensku vzniklo viacero takých piktogramov na poliach, podľa Karlíka však boli všetky falošné.

Posledný veľký piktogram v obilí, ktorý podľa... Foto: archív Ufo klubu Trnava
UFO, piktogram v obilí Posledný veľký piktogram v obilí, ktorý podľa ufológov nebol vyrobený ľudskou činnosťou. Objavil sa v lete minulého roku v Kozárovciach.

„Piktogramom sa venujeme už dve desaťročia a máme mnoho metód, ako odhaliť, že ich vyrobila ľudská ruka. Nebudem o nich hovoriť podrobnejšie, aby som niekomu nedával návod,“ pokračuje Karlík. Ufológovia však nachádzajú aj také obrazce, pri ktorých sa ľudský pôvod nedá dokázať.

„Rozdiel medzi pravými a vyšliapanými kruhmi je obrovský a väčšinou na prvý pohľad viditeľný,“ dodáva Urminsky. V „pravých“ obrazcoch býva podľa neho nižšia prirodzená rádioaktivita, prejaví sa iná klíčivosť obilia a iné abnormality. „Má aj vplyv na následnú plodinu. Krásny príklad je prípad Kozárovce, kde sa tento rok objavil v repke obrazec, ktorý tam minulý rok bol v ovse,“ tvrdí.

Podľa Urminského sú piktogramy jednoznačne spôsobom komunikácie, ktorým nás ktosi upozorňuje, že tu nie sme sami. Nie všetky sa však dočkajú odhalenia. Stáva sa, že obrazec nájde niekto len náhodne, ak si skráti cestu krížom cez pole, alebo len pilot lietadla. Mnohí farmári zase obrazec radšej zničia, ako by mali na poli zvedavcov, čo im pošliapu úrodu.

Urminsky však poľnohospodárov vyzýva, aby to nerobili a aby im umožnili aspoň nenápadne zdokumentovať také kreácie. „Môžeme sa im zaručiť, že to zverejníme, až keď zožnú,“ dodáva. Na viacerých miestach sa to už podarilo. Podľa Karlíka sa takzvané kruhy v obilí na Slovensku objavili už na tridsiatich rôznych lokalitách.

Piloti tanierov majú radi jadrové elektrárne

Slovensku sa vyhýbajú najväčšie hudobné hviezdy, ktoré na turné chodia len do väčších a bohatších krajín. Hviezdy skutočné sú však podľa ufológov ku krajinke v srdci Európy zhovievavejšie. Svojich poslov v lietajúcich tanieroch poslali na Slovensko minimálne 400-krát. Približne toľko prípadov pozorovania ufo má vo svojom archíve pán Karlík.

Mimozemšťania či iné bytosti využívajúce na prepravu lietajúce dopravné prostriedky, ktoré ľudia nevedia identifikovať, majú dokonca na Slovensku obľúbené lokality. Najviac pozorovaní podľa Urminského pochádza z okolia atómových elektrární. „Veľa je aj z väčších vodných plôch. Môže to však spôsobovať aj fakt, že sa tam ľudia viac dívajú na oblohu,“ dodáva.

Najznámejšie slovenské 'ufo' sa... Foto: Ivan Majerský
Nový most Najznámejšie slovenské 'ufo' sa nachádza v Bratislave nad Novým mostom.

Hoci sa ufológia na Slovensku po čase opäť vzmáha, na to aby dosiahla čo i len úroveň susednej Českej republiky, ešte veľa chýba. Podľa Karlíka je to zaujímavé hobby aj preto, že človek musí mať naštudovanú históriu, astronómiu, fyziku, musí sa vyznať aj v reči symbolov či v rozpoznávaní grafických falzifikátov.

Karlík, ktorý je učiteľom na strednej škole elektrotechnickej, je však ochotný svojmu koníčku venovať čas i peniaze. Pre niekoho blázon hodný posmeškov, pre iných človek, ktorý má zaujímavé hobby, o ktorom vie dlho a pútavo rozprávať. Je to tak pol na pol. Približne ako v prieskume, či ľudia veria na ufo.

Fenomén UFO odštartovala nepresná správa armády

UFO, teda neidentifikovateľný letecký objekt, môže niesť na palube čokoľvek. Väčšina ľudí si však ufo spája s mimozemšťanmi. Mánia okolo lietajúcich tanierov sa začala začiatkom leta 1947. Najskôr koncom júna spozoroval pilot Kenneth Arnold nad americkým štátom Washington približne dvadsať lietajúcich tanierov, 2. júla 1947 mal zase jeden z nich havarovať pri americkom meste Roswell v Novom Mexiku.

Prípad z Roswellu patrí k najznámejším svetovým konšpiračným teóriám. Americká armáda síce najskôr oznámila, že našla havarovaný lietajúci tanier, hneď na druhý deň to však poprela a vysvetlila, že išlo o tajný špionážny balón. Tridsať rokov príbeh o Roswelle nikoho nevzrušoval, veľký záujem nevyvolával ani u ufo bádateľov. Až interview s jedným zo svedkov incidentu v roku 1978 odštartoval hotovú mániu.

Keby roswellská havária fascinovala len nadšencov ufo a záhad, možno by názov tejto americkej obce bol známy len úzkemu okruhu ľudí. Chytľavej témy sa však predovšetkým v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch chytili médiá a populárna kultúra. Incident v Novom Mexiku sa stal pre tému ufo takým míľnikom, že vďaka nemu bol práve 2. júl vyhlásený za Svetový deň UFO.

Ako sa na Spojené štáty patrí, témy sa chytili aj podnikaví obyvatelia Roswellu. V mestečku v roku 1992 vzniklo medzinárodné múzeum a výskumné centrum pre UFO. Jeho najfotografova­nejším exponátom je model mŕtveho mimozemšťana na chirurgickom stolíku. Na ufo vlne sa však napríklad zviezla aj miestna pobočka rýchleho občerstvenia McDonald's, ktorá je postavená v tvare veľkého lietajúceho taniera.

Ufo si však s mimozemšťanmi ľudia nespájajú len pre udalosti z Roswellu. Veľkú úlohu v tomto smere zohrali filmári. Dokážete si vari spomenúť na film, v ktorom z lietajúceho taniera nevystúpili mimozemšťania, ale nejaké iné bytosti? Teda ak nerátame francúzsku snímku Žandár a mimozemšťania, kde v závere vystúpili z ufa pozemšťania – Louis de Funes a jeho policajní kolegovia, ktorí predtým mimozemšťanom loď ukradli.

Fenomén ufo nechal svoj podpis aj na tvári slovenského hlavného mesta. Aj keď reštaurácia nad Novým mostom niesla ešte názov Bystrica, nik ju nenazval inak ako UFO. Menej známy lietajúci tanier zdobí aj bratislavské sídlisko Medzijarky. Tróni na vrchole kopca medzi panelákmi. Tento rok ho v rámci rekonštrukcie chceli odstrániť, obyvatelia okolitých domov však boli proti. Ufo skrátka fascinuje.

debata chyba