Ukrajinci sa boja očkovania, hrozia epidémie aj za hranicami krajiny

Rozšírené obavy pred vedľajšími účinkami vakcín vyvolali na Ukrajine prudký pokles očkovania, ktorý môže viesť k epidémiám presahujúcim hranice krajiny. Ako vyplýva z oficiálnych odhadov, státisíce Ukrajincov tento rok odmietli zaočkovanie proti chorobám, ako sú záškrt, zápal príušníc, hepatitída typu B, tuberkulóza alebo čierny kašeľ. Úrady taktiež museli zrušiť očkovaciu kampaň proti osýpkam a ružienke podporovanú OSN, ktorú financuje americký filantrop Ted Turner, a takmer deväť miliónov nepoužitých dávok v nasledujúcich mesiacoch zlikvidujú.

25.03.2009 18:05
debata

„Nikdy som si nemyslel, že sa dožijem dňa, keď budú zničené úplne dobré vakcíny,“ uviedol hovorca Detského fondu OSN (UNICEF) Michael Bociurkiw. Odborníci strach Ukrajincov pripisujú zlej organizácii a nezodpovednému poskytovaniu priestoru v médiách pre protiočkovaciu kampaň, ktorú vyvolala smrť 17-ročného chlapca v máji minulého roka. Mladík zomrel po tom, ako mu podali kombinovanú vakcínu proti osýpkam a ružienke. Aktivisti vrátane zástancov homeopatického a alternatívneho liečiteľstva pripísali jeho smrť očkovacej látke.

Ukrajinské úrady vyhlásili, že prípad musia vyšetriť, a zastavili preočkovanie deviatich miliónov Ukrajincov vo veku 16 až 29 rokov proti osýpkam a ružienke. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva a Svetová zdravotnícka organizácia tvrdia, že chlapec zomrel po septickom šoku vyvolanom bakteriálnou infekciou, ktorá nesúvisela s očkovaním. Ministerstvo však vo februári napriek tomu rozhodlo o ukončení očkovacej kampane s tým, že nemá dostatok času na podanie vakcín pred ich expiráciou v letnom období.

Na Ukrajine každoročne zaočkujú proti rôznym chorobám 4,5 milióna ľudí, prevažne detí. Zdravotnícke úrady odhadujú, že od mája počet očkovaných osôb poklesol o 10 percent, za čo podľa nich z veľkej časti môže šírenie strachu. UNICEF upozorňuje pred veľkými epidémiami, ak sa nepodarí preočkovať najmenej 95 percent z odhadom deväťmiliónovej skupiny Ukrajincov, ktorým v 90. rokoch podali neúčinnú vakcínu proti osýpkam. Podľa Bociurkiwa by pritom mohli chorobu zavliecť aj do cudziny.

debata chyba