Univerzity dajú vlastné budovy na súkromný biznis

Súkromné firmy sa ľahko dostanú k majetku vysokých škôl, ak prejdú zmeny, ktoré navrhuje minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Verejné univerzity sa majú podľa Mikolaja spojiť so súkromným kapitálom a vytvoriť akciové spoločnosti. Nehnuteľnosti, ktoré školy vlastnia na lukratívnych miestach, by sa tak mohli dostať do súkromných rúk.

27.01.2009 08:37
Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

Verejným vysokým školám patria budovy a pozemky v centrách veľkých miest, ako je Bratislava, Košice, Žilina či Prešov. Minister Mikolaj vo vláde presadil zmenu vysokoškolského zákona, podľa ktorého ich budú môcť vložiť do obchodných spoločností. Cieľom je podľa neho otvoriť školám priestor na podnikanie a na rozvoj výskumu a vývoja, aby získali viac peňazí.

Prorektorka Univerzity Komenského v Bratislave Mária Duračinská upozorňuje, že nehnuteľnosti by mohli skončiť u tretích osôb. „Navrhované znenie umožňuje, aby nehnuteľný majetok vložený verejnou vysokou školou do spoločnosti bol ďalej vložený do majetku akejkoľvek spoločnosti s ručením obmedzeným alebo akciovky,“ uviedla.

Školy by mohol o nehnuteľnosti pripraviť aj exekútor. Zákaz založiť budovy či pozemky sa totiž vzťahuje len na nehnuteľný majetok, ktorý školy nadobudli k 1. januáru 2003 prevodom od štátu. Ak ho univerzita získala po tomto termíne, môže majetkom akciovka ručiť, darovať alebo ho aj predať.

DISKUTUJTE: Poslúži podľa vás zmena pravidiel vysokým školám alebo podnikateľom?

Mikolajov návrh vyvolal spory aj v koalícii. Proti sa postavilo HZDS, ktoré ho v parlamente nechce podporiť. Šéf HZDS Vladimír Mečiar, za ktorého vlády sa v 90. rokoch privatizovalo, sa teraz obáva prechodu majetku škôl do súkromných rúk a možného tunelovania. 

„Prelievanie peňazí štátu a škôl do obchodných spoločností bude v podstate závisieť od vôle rektora,“ konštatoval Mečiar. Dodal, že v tomto neustúpi, aj keď pôjde proti koaličnému partnerovi.

Minister Mikolaj odmieta, že pre vysoké školy budú nové podmienky riskantné. „Univerzitám to uvoľní ruky, aby sa do školstva dostal súkromný kapitál,“ poznamenal. Mikolaj verí, že presvedčí HZDS a novela zákona v snemovni prejde.

Školy by do spoločných firiem podľa návrhu vlády vkladali svoj majetok či poskytli odborníkov, firmy by ich zase financovali. Ak Národná rada nové pravidlá prijme, platiť začnú od 1. augusta 2009.

debata chyba