USA vinia z rasovej diskriminácie

Spojené štáty sú vinné z "pretrvávajúcej a systematickej" rasovej diskriminácie vo všetkých aspektoch spoločnosti, od zálivu Guantánamo až po systém spravodlivosti a školstva. Uviedli to v Ženeve skupiny pre ľudské práva. Na "trvalé a systematické problémy rasovej diskriminácie vláda USA nereaguje" napriek prijatiu Konvencie OSN o eliminácii všetkých foriem rasovej diskriminácie v roku 1994, uviedol Ajamu Baraka, výkonný riaditeľ Americkej siete pre ľudské práva.

20.02.2008 20:22
Vlajka USA Foto:
Ilustračné foto
debata

„Žiaľ, od roku 1994 sme zistili, že vláda sa nespráva podľa svojich záväzkov,“ povedal novinárom, pričom menoval dosah hurikánu Katrina na čierne obyvateľstvo v meste New Orleans, zaobchádzanie s imigrantskými zamestnancami, policajnú brutalitu a bývanie. „Tieto záležitosti unikli skúmaniu“ vládnych úradníkov. Americký výbor pre elimináciu rasovej diskriminácie (CERD) vydá svoje hodnotenie krokov Washingtonu v týchto oblastiach neskôr tento týždeň. Americká sieť pre ľudské práva (USHRN) v rámci ďalších skupín vrátane Human Rights Watch (HRW) pripravila vlastnú tieňovú správu, v ktorej zdôrazňuje závažné prípady rasovej diskriminácie.

HRW menovala odlišné právne štandardy aplikované na neamerických občanoch zadržiavaných v Guantáname. „Americká politika zadržiavania cudzích občanov bez súdneho prieskumu ich zatknutia predstavuje diskrimináciu, ktorá je porušením CERD,“ povedala zástupkyňa riaditeľa amerického programu HRW Alison Parkerová. Ako uviedla, amerických občanov presunuli z Guantánama do bežného systému spravodlivosti USA, ktorý im poskytuje viac práv. Spomenula aj neprimeraný dosah na Afroameričanov a iné menšiny, ktoré majú na nich telesné tresty v školách a odsudzovanie na doživotné tresty mladistvých páchateľov vrážd bez možnosti zmiernenia trestu.

Experti uviedli, že administratíva na čele s demokratmi aj republikánmi zlyhali v uplatňovaní konvencie v plnom rozsahu od roku 1994, vyjadrili však istú nádej, že novembrové prezidentské voľby prinesú pokrok.

debata chyba