Už aj Kubiš si 'podal' Csákyho

Šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš kritizoval predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho za jeho víkendové rokovanie o autonómii s lídrom maďarských radikálov v Rumunsku Lászlóom Tőkésom. "Na slovenskej politickej scéne sú neprijateľné akékoľvek kroky, ktoré rozvirujú vášne, prispievajú k radikalizmu a extrémizmu. Môžem pred nimi varovať," vyhlásil Kubiš.

02.10.2008 12:52 , aktualizované: 14:39
Kubiš Foto:
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš
debata

Csáky údajne Tőkésovi ponúkol na preštudovanie vlastný plán autonómie vypracovaný v čase, keď bol podpredsedom vlády. Autonómia by podľa Csákyho zastrešovala kultúrne a vzdelávacie inštitúcie a organizácie Maďarov na Slovensku. O celom systéme a jeho financovaní by rozhodoval malý parlament volených predstaviteľov slovenských Maďarov. Národná rada by dohliadala na to, či menšinový parlament funguje v súlade so zákonmi.

Csáky v pondelok v reakcii na tieto informácie uviedol, že v sobotu v Dunajskej Strede s Tőkésom o autonómii nehovoril. Podľa vyhlásenia, ktoré poskytol, hovoril o odborných predstavách Sekcie ľudských práv a národnostných menšín Úradu vlády SR z obdobia 2003 až 2005.

Csákyho napadli za jeho slová koaličníci aj opozičníci

Predseda vlády Robert Fico pred médiami vyzval Csákyho, aby prestal svojimi vyjadreniami o autonómii južných území ubližovať Slovensku a slovensko-maďarským vzťahom. Csáky sa v zahraničných médiách vyjadril, že sa cíti byť so svojou rodinou na Slovensku ohrozovaný a že riešenie slovensko-maďarských vzťahov vidí v autonómii. Fico Csákyho vyzval, aby sa so starosťami o svoju bezpečnosť obrátil na ministerstvo vnútra.

Kubiš tiež verí, že poslanci Národnej rady získajú informácie o Fóre maďarských poslancov Karpatskej kotliny. Nevie, ako to bude prebiehať, verí však, že poslanci dostanú informáciu, čo je to za organizmus a mechanizmus a aká je to platforma, ktorá sa vytvára na území cudzieho štátu s účasťou poslancov ďalšieho štátu. „Je veľmi dobré, keď sa táto otázka vysvetlí skôr, ako by došlo k nejakým nedorozumeniam,“ povedal.

Koalícia chce rozoberať Fórum maďarských poslancov Karpatskej kotliny na októbrovej schôdzi parlamentu. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj v pléne požiadal v mene všetkých koaličných strán, aby podpredseda vlády pre menšinové práva Dušan Čaplovič v októbri poslancom podal „komplexné informácie o dopadoch inštitucionalizácie Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny na slovensko-maďarské vzťahy, legitimitu a zvrchovanosť ústavy a zákonov Slovenskej republiky voči všetkým občanom bez výnimky.“ O zaradení tohto bodu do programu schôdze bude rozhodovať šéf parlamentu Pavol Paška (Smer).

SMK nebude rokovať Fóre maďarských poslancov

Ak Paška koalícii vyhovie, poslanci za SMK budú takéto rokovanie ignorovať. „Keby bol zaradený takýto bod do programu, určite sa na ňom nezúčastníme,“ povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Podľa neho takéto rokovanie nemá opodstatnenie. Slovenská národná strana  považuje fórum za priamy nástroj Budapešti, ktorým chce zasahovať do vnútorných záležitostí okolitých štátov. Podľa predsedu SNS Jána Slotu ide o priamy dôkaz snáh Maďarska smerujúcich k vytvoreniu jednotnej maďarskej politickej štátnosti a návratu Uhorska. Národniarom prekáža, že poslanci za SMK v polovici septembra boli na rokovaní Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny v Budapešti. Podľa Bárdosa účasť poslancov na fóre je normálna a neporušili ňou zákon. Podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej je nutné preskúmať, či poslanci za SMK, ktorí sľubovali vernosť Slovenskej republike, neporušili svoj poslanecký sľub.

debata chyba