V Bruseli sa opäť ozveme, potvrdil Duray

Pol roka po nástupe Pála Csákyho za šéfa SMK sa v strane stupňuje nespokojnosť. Niektorí politici dokonca nevylučujú zvolanie mimoriadneho kongresu, ktorý môže rozhodnúť o zmene na najvyšších postoch. Napriek tomu SMK podľa Miklósa Duraya neprestane otvárať nepopulárne témy, medzi ktoré patria aj Benešove dekréty. "Pravdu treba povedať," povedal.

08.11.2007 07:32
Duray, Csáky Foto: ,
Miklós Duray s predsedom SMK Pálom Csákym.
debata

Podľa poslanca Zsolta Simona sa SMK vinou nového vedenia vyčleňuje zo spolku opozičných strán. „Vyzerá to tak, že KDH a SDKÚ s nami už nechcú spolupracovať, napríklad pri príprave prezidentských volieb,“ spresnil.

Na Republikovej rade SMK, ktorá bude začiatkom decembra, sa Simon pripojí k Bélovi Bugárovi, ktorý chce otvoriť otázku poklesu preferencií. „Rada má oprávnenie žiadať mimoriadny kongres,“ uviedol Simon. Či ho sám navrhne, nechcel povedať. „Nie som jasnovidec,“ reagoval.

Preferencie SMK išli podľa Štatistického úradu od volieb dole z 11,68 na októbrové minimum 7,2 percenta. Simon aj Bugár z toho vinia straníckych lídrov. „Čiastočne je príčinou aj Duray na poste podpredsedu pre stratégiu,“ myslí si Bugár. Podľa neho robia lídri SMK chybu najmä v tom, že otvárajú témy, ktoré vyvolávajú dojem, že strana sa radikalizuje.

SMK podľa Duraya neprestane otvárať nepopulárne témy, medzi také v posledných týždňoch patrili Benešove dekréty. „Pravdu treba povedať,“ dodal Duray. Súčasne potvrdil, že SMK vystúpi znova aj v Bruseli. Je podľa neho možné, že postavenie menšín na Slovensku bude riešiť opäť, a to na pôde Európskej ľudovej strany, aj s rizikom, že pôjde proti KDH a SDKÚ. Všetky tri pravicové strany patria medzi európskych ľudovcov.

Duray tvrdí, že v strane nijaká nespokojnosť nie je. „Nespokojné sú len dve osoby. O čo im ide, neviem. Ak chce niekto založiť novú stranu, ťažko tomu zabrániť. Na to by však musel byť finančný potenciál, a ten nie je. Na vznik strany treba 50 až 100 miliónov,“ poznamenal. Bugár možné rozdelenie SMK na dva subjekty popiera.

Rozkol SMK nehrozí ani podľa Józsefa Berényiho, ktorý v súčasnosti zastupuje Csákyho. Ten je v zahraničí a nedvíha mobil. Podľa Berényiho sa SMK nijako nezmenila, je rovnaká ako v čase, keď ju viedol Bugár. „Postavenie SMK na politickej scéne, ako aj pokles preferencií netreba dramatizovať,“ uviedol Berényi. Podľa neho je to preto, že SMK sa po rokoch ocitla v opozícii a vo vláde je SNS.

Podľa politológa Lászlóa Öllösa je v SMK tlak na Bugára, aby sa zapájal aktívnejšie do politiky. Ako mocenské spory vyrieši decembrová rada strany, Ölös nevie odhadnúť. „Z jej posledných hlasovaní sa zdá, že prevahu majú csákyovci nad bugárovcami, hoci iba miernu,“ povedal.

Rozdielom niekoľkých hlasov vyhral Csáky v apríli aj súboj s Bugárom o predsedu SMK. Jeho tesné víťazstvo prekvapilo zvyšok pravice, ktorá očakávala, že Bugár zotrvá na svojom mieste. Po nástupe Csákyho odišiel na protest z parlamentu László Gyurovszky, ktorý sa vzdal svojho mandátu.

Politici SMK dnes na seba otvorene útočia. Výnimkou nie je ani Csáky, ktorý nedávno kritizoval Simona. „Zsolt Simon patrí k tým členom SMK, ktorí sú podnikateľmi, ktorí prišli do Strany maďarskej koalície s tým, aby niečo získali. V strane má veľmi zlé meno,“ uviedol.

Glosa: Daň za Duraya

Polročné účinkovanie Pála Csákyho na čele SMK sa dá vyhodnotiť jedným stručným záverom: maďarská strana voľne padá do izolácie. Z SMK sa stal čierny Peter slovenskej politiky. Dzurinda si drží Csákyho čo najďalej od tela. Najnovšie sa zlomil aj najvernejší spojenec slovenských Maďarov – KDH. Palko, Lipšic a Hrušovský sa pretekajú, kto Csákyho tvrdšie prefacká za „radikalizmus“. Dokonca aj v čase, keď je ticho.

Inak presne tomuto stavu sa chcel Csáky vyhnúť. Duraya požiadal, aby neotváral citlivé témy. A aby bol pre istotu celkom ticho. Csáky sa tiež odmlčal. V prípade Benešových dekrétov iba nesmelo zopakoval to, čo roky tvrdil aj Béla Bugár. Ale – nepomohlo. Hrádza sa prelomila a Csákymu sa vyčíta všetko to, čo sa Bugárovi tolerovalo…

Dôsledky sú pre Csákyho nepríjemné (aj keď ešte nie nebezpečné). Podnikateľské a obchodné jadro strany (Simon, Világi), pre ktoré je prioritou návrat SMK do vlády, mobilizuje sily. Chystá sa na miesta podpredsedov vrátiť svojich ľudí. A zviazať tým Csákymu ruky. Návrat bugárovcov do širšieho vedenia ticho podporuje aj SDKÚ a KDH. Pretože nacionalizmus – a neprijateľnosť – SMK znemožňuje vzkriesenie pravicového bloku.

Kozmetické úpravy vedenia SMK sú však vopred stratenou cestou. Csákyho budúcnosť je závislá od podpory radikálov a nacionalistov. Hľadanie „prijateľných“ podpredsedov je v tejto kompozícii zbytočné. Rovnako ako bola zbytočná Csákyho pretvárka.

Autor: Dag Daniš

debata chyba