V Kirgizsku padla vláda, opozícia sa snaží ovládnuť pouličné nepokoje

Celodenné pouličné boje v kirgizskej metropole Biškeku, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych a stovky zranených, vyústili do pádu vlády a úteku prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Opozícia oznámila, že začala s rokovaniami o novom kabinete. Prezidentovu rezidenciu vyplienil dav a v hlavnom meste zdemoloval aj budovy súdu, polície a centrálnych úradov.

07.04.2010 15:43 , aktualizované: 22:05
Kirgizsko Foto:
Počas protivládnych demonštrácií v Kirgizsku sa mnoho ľudí zranilo, hlásia dokonca aj obete na životoch.
debata

Temir Sarijev, jeden z vodcov opozičnej organizácie Zjednotené národné hnutie, v televízii vyhlásil, že do čela „vlády národnej dôvery“ sa postavila známa sociálnodemokra­tická politička, bývalá kirgizská ministerka zahraničných vecí Roza Otunbajevová. „Začali sme rokovať vo vládnej budove a premiér Danijar Usenov napísal vyhlásenie o demisii vlády,“ povedal ruským novinárom Sarijev.

„Dospeli sme k dohode, že súčasná vláda podá demisiu. Ešte nič však nie je na papieri,“ spresnila podľa agentúry Reuters činiteľka opozičnej sociálnodemokra­tickej strany a členka parlamentu Galina Skripkinová.

Kirgizské weby oznámili, že na medzinárodnom letisku Manas popoludní pristavili malé lietadlo pre prezidenta Bakijeva a jeho rodinu. „Bakijev odletel lietadlom z Biškeku do Oše a už tam aj pristál,“ povedala Skripkinová. Mesto Oš leží na juhozápade krajiny pri hraniciach s Uzbekistanom. Bakijev by potom mohol zamieriť tam alebo ďalej na juh do Tadžikistanu.

V hlavnom meste, ktoré leží na severe krajiny pri hraniciach s Kazachstanom, sa podľa agentúry Interfax situácia pomaly upokojuje. Najväčší dav demonštrantov sa rozišiel, ale stopy po celodenných nepokojoch sú evidentné. Tlupy zlodejov vykradli miestne obchodné centrá, zo zničených obchodov a úradov vynášali ľudia tovar a kancelárske potreby. Miestni spravodajca agentúry ITAR-TASS oznámil, že neznámi útočníci vylúpili niekoľko obchodov so zbraňami.

Kirgizsko akoby sa vrátilo o päť rokov späť. Rozvášnený dav sa zase pokúša zosadiť hlavu štátu. Tentoraz tú, ktorú iný rozvášnený dav na jar 2005 doviedol k moci. Prezident Kurmanbek Bakijev na vlastnej koži zažíva to, čo jeho zvrhnutý predchodca Askar Akajev. Polícia znova zatýka opozičných vodcov, bojuje so vzbúrencami, tečie krv, vládne chaos. Rozdiel je len ten, že v klanovo rozdelenej krajine tentoraz severania vyháňajú južana, kým predtým to bolo naopak.

Krvavé nepokoje si podľa doteraz neúplných údajov kirgizského ministerstva zdravotníctva vyžiadali najmenej 50 mŕtvych. Podľa Omerbuka Tekebajeva, bývalého predsedu parlamentu, v bojoch medzi demonštrantami a políciou len v Biškeku padlo viac ako sto povstalcov.

Znepokojený je aj Washington, ktorý si v Kirgizsku tiež prenajíma strategicky kľúčovú leteckú základňu, používanú koaličnými silami ako hlavné prekladisko vojenského materiálu pre jednotky v susednom Afganistane.

Proti demonštrantom, vyzbrojeným železnými tyčami a kameňmi, ktorí postupovali do centra metropoly Biškek polícia zasiahla vodnými delami, slzotvorným plynom, ohlušujúcimi granátmi i gumovými projektilmi. Neskôr svedkovia hlásili, že časť demonštrantov je ozbrojená kalašnikovmi. Na viacerých miestach prepukli prestrelky. Pri bojoch sa mladí vzbúrenci zmocnili policajných obrnených vozidiel a pokúšali sa s nimi preraziť zátarasy pred komplexom vládnych budov.

„Na námestí leží päť tiel. Je tu veľa krvi,“ hlásil z okolia vládnych budov fotoreportér agentúry Reuters. „Situácia je neprehľadná,“ informoval spravodajca agentúry AP. Časť demonštrantov bola podľa neho opitá a zdalo sa, akoby ich nikto neriadil.

Násilie sa do Biškeku rozšírilo z iného severokirgizského mesta Talas, kde vypuklo už v utorok. V tomto tridsaťtisícovom okresnom sídle pokračovali násilnosti aj v stredu. „Vládne tu úplná anarchia, všade je rozbité sklo a stopy krvi,“ opisoval situáciu z miesta spravodajca Reuters. Podľa agentúry Interfax vzbúrenci v Talase dobyli policajnú stanicu, zmocnili sa zbraní a zajali viacero vládnych predstaviteľov vrátane ministra vnútra Moldomusa Kongatijeva. Toho dav fyzicky napadol a minister utŕženým ranám pri prevoze do nemocnice podľahol, potvrdili Interfaxu i AP viacerí svedkovia. Vicepremiér, ktorého vzbúrenci tiež nemilosrdne zbili, prišiel o oko.

Napätie v chudobnej stredoázijskej republike vzrastalo už od polovice marca, keď prudko vzrástli ceny tepla a elektriny.

Pouličné nepokoje v Kirgizsku si vyžiadali...
V Kirgizsku na uliciach tečie krv.
+9V Kirgizsku na uliciach tečie krv.
debata chyba