V nových požiadavkách organizátorov protestu Gorila je aj odchod Harabina

Tisícky ľudí majú od 16.00 v Bratislave protestovať proti Gorile. Ľudia sa zídu aj v Bardejove, Nitrania prídu podporiť Bratislavu, od košického protestu sa organizátori dištancovali.

10.02.2012 11:45 , aktualizované: 14:16
Gorila 2, protest v Bratislave Foto:
Tisícky ľudí vyšli minulý piatok do bratislavských ulíc na protest proti korupcii v slovenskej politike.
debata (51)

Organizátori na tlačovej konferencii predstavili nové požiadavky, ktoré podvečer v Bratislave z tribún zaznejú. V tejto podobe ich prečítala hovorkyňa organizátorov Alena Krempaská:

Žiadame:

– neodkladné a dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení vyplývajúcich zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej a hmotnej zodpovednosti voči osobám, vystupujúcim v spise
- odstúpenie všetkých politikov, ktorí v spise Gorila vystupujú, zo všetkých ústavných funkcií
- odstrániť z kandidátok všetkých strán osoby odôvodnene podozrivé, že rozkladali demokratické zriadenie SR činnosťami opísanými v spise Gorila a ak to bude nevyhnutné, posunúť termín predčasných volieb
- zmeniť systém financovania politických strán a volebný zákon tak, aby minimalizovali možnosť korupčného správania a klientelizmu v budúcnosti a viac podporovali prvky skutočnej demokracie: konkrétne zrušiť volebnú kauciu, uzákoniť obmedzenie prijímania darov pre politické strany od podnikateľských subjektov, zaviesť volebný systém zachovávajúci spravodlivú pomernosť
- umožniť kandidovať do parlamentu aj nezávislým osobnostiam bez straníckych kandidátok
- jednoznačne potvrdiť zákonnú moc referenda, aby poslanci boli ústavne viazaní hlasovať v súlade s výsledkom referenda, hlasovanie proti by sa považovalo za automatické odstúpenie z funkcie poslanca
- odstránenie kvóra potrebného na platnosť referenda, znížiť počet podpisov potrebných na vyvolanie referenda na 5% hlasov odovzdaných v ostatných parlamentných voľbách a zníženie počtu podpisov potrebných na prerokovanie občianskej petície v parlamente na 50-tisíc
- okamžité vymenovanie generálneho prokurátora do svojej funkcie
- zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov NR SR v čo najkratšom možnom termíne
- odstúpenie morálne zdiskreditovaného Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu, ktorý nevysvetlil svoje vzťahy s hlavou albánskej drogovej mafie a ktorý reprezentuje nedôveryhodnú justíciu

Vyzývame všetky strany kandidujúce v predčasných voľbách, aby zaujali stanovisko k našim požiadavkám a predstavili svoje riešenie, najneskôr do 17. februára.

Bratislavský protest sa začne o 16.00 na bratislavskom Námestí SNP a tam sa má aj skončiť. Aktivity ostatných miest nie sú v spolupráci s hlavným organizačným tímom v Bratislave. „Počuli sme, že by sa mal pripojiť aj Ružomberok, no oficiálne to od nich potvrdené nemáme,“ informovala Juliana Majdeková, členka celoslovenského organizačného tímu. Niekoľko stoviek ľudí sa podľa sociálnej sieti Facebook chystá protestovať aj v Bardejove, Nitrania sa rozhodli protest zrušiť a prísť ho podporiť do Bratislavy. Protestovať by sa však malo aj v zahraničí. Približne 80 Slovákov žijúcich v Írsku sa na Facebooku dohodlo, že v piatok podporia protest Gorila. Podľa Facebooku by malo v Bratslave demonštrovať približne päťtisíc ľudí. Organizátori však očakávajú viac. „Na sociálnej sieti došlo k technickým problémom, ktoré nevieme vyriešiť. Pozvánky sa nedajú odosielať,“ hovorí Majdeková.

Usporiadatelia protestu majú aj informácie, že podobne ako minulý týždeň, aj teraz budú medzi protestujúcimi extrémisti a provokatéri. Ako dodala, spolupracujú však s políciou, s ktorou prebrali viaceré scenáre. Minister vnútra Daniel Lipšic už avizoval, že ak na piatkovom proteste bude dochádzať k provokáciám a násiliu, polícia zasiahne. V čase zhromaždenia nie sú plánované žiadne dopravné obmedzenia. Situáciu v cestnej premávke bude polícia monitorovať a v prípade potreby prijme opatrenia k obmedzeniu dopravy a následnej obnove plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky.

Radičová informovala organizátorov o protikorupčných opatreniach

Premiérka Iveta Radičová sa vo štvrtok (9.2.) večer stretla s niekoľkými organizátormi protestov, ako aj s novinárom Tomom Nicholsonom. Potvrdila to riaditeľka tlačového odboru Úradu vlády SR Ľubica Pilzová s tým, že stretnutie iniciovala šéfka exekutívy.

„Premiérka s nimi chcela hovoriť ešte pred protestom, a preto aj prispôsobila svoj pracovný program ich časovým možnostiam. Organizátori informovali premiérku o svojich požiadavkách. Premiérka sa zaujímala o to, akú majú víziu a aké ďalšie kroky plánujú. Zároveň upozornila, že ich protesty zneužívajú rôzne násilné skupiny, a preto organizátorov požiadala o plnú súčinnosť s bezpečnostnými zložkami,“ uviedla Pilzová, podľa ktorej medzi účastníkmi bola napríklad Lucia Gallová a Ľubica Lehotská.

Premiérka organizátorov protestov oboznámila s antikorupčnými opatreniami, ktoré prijala táto vláda. Zároveň im prezentovala ďalšie opatrenia, ktoré sa však kvôli skrátenému volebnému obdobiu nepodarilo presadiť.

Chybné sú však zrejme informácie o tom, že sa organizátori stretnú na budúci týždeň s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Ten im ponúkol termín vo štvrtok, ktorý však neskôr odmietli. „V budúcotýždňovom programe na takéto prijatie u prezidenta priestor nemáme. Prezident takéto stretnutie inicioval na základe výzvy samotných organizátorov protestných pochodov, aby si mohol osobne vypočuť ich názory a požiadavky. Pripadá nám preto nepochopiteľné, že ak si hlava štátu našla vo svojom náročnom pracovnom programe na takéto stretnutie čas, samotní vyzývatelia tohto stretnutia ho pre zaneprázdnenosť odmietli. Ešte viac zvláštne je potom ich vyhlásenie, že o stretnutie s prezidentom majú záujem,“ povedal hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

Organizátori by sa chceli v priebehu budúceho týždňa stretnúť aj s druhým najvyšším ústavným činiteľom Pavlom Hrušovským (KDH). „Chceme mu predniesť požiadavky a sme zvedaví na jeho názor,“ vysvetlila Krempaská záujem stretnúť sa s predsedom parlamentu.

Od košického protestu sa organizátori dištancovali

Košický Protest Gorila 2! Protest proti ACTA! Protest proti NWO!, ktorý sa má začať o pol piatej na železničnej stanici a pokračovať bude pochodom cez mesto k Dolnej bráne na Hlavnej ulici, organizuje Maroš Ambróz. Bratislavskí i košickí organizátori predchádzajúcich protestov Gorila sa od protestu Gorila 2 v Košiciach dištancujú.

„O košickom pochode vieme, ale nemáme s tým nič spoločné a dištancujeme sa od neho,“ uviedla Alena Krempaská. Na Facebooku sa rozbehla aj polemika, kto stojí a protestom – nacionalisti, alebo aj autonómni neonacisti. Niektorým to bolo jedno, iní avizovali že neprídu, ďalší zase uviedli, že práve preto neprídu.

„Zhromaždenie som riadne ohlásil. Protest je vyložene apolitický a nepodporujeme žiadnu stranu. No ak niekto rozvinie čiernu vlajku, ja za to nemôžem. Organizačne zabezpečíme, aby neboli výtržnosti,“ povedal Maroš Ambróz. Zdôraznil, že cieľom je protest proti praktikám vládnych činiteľov, podnikateľských skupín a iných osôb, proti ratifikačnému procesu Obchodnej dohody o boji proti falšovaniu (ACTA) ako aj protest proti vláde nového svetového poriadku – NWO. Na facebooku nahlásilo svoji účasť zatiaľ 574 ľudí.

Hackeri z Amonymous podporia protest aj novinára Nicholsona

Československá bunka globálneho hackerského hnutia Anonymous dnes poobede podporí protest Gorila vo virtuálnom priestore. Cieľom DDoS útokov, ktoré znemožňujú prístup k webu, má byť internetové sídlo investičnej skupiny Penta a Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Hackerské hnutie o tom informuje vo svojej oficiálnej tlačovej správe s tým, že útok sa začne o 16.00 h.

Motívom hackerských útokov je tentokrát rozhodnutie bratislavského okresného súdu v spore okolo knihy investigatívneho novinára Toma Nicholsona. Súd 2. februára vydal predbežné opatrenie, ktoré zakazuje vydanie knihy o spise Gorila. „Týmto rozhodnutím sa Slovensko vrátilo pred rok 1989. Po vyše 22 rokoch od Nežnej revolúcie sa dnes opäť zakazujú knihy, ktoré nie sú pohodlné pre ľudí, ktorí držia moc nad našou krajinou,“ komentuje hnutie. Zároveň pripomína, že práve sudca Branislav Král v minulosti rozhodol o tom, že sa má exprezident Michal Kováč ospravedlniť bývalému šéfovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivanovi Levovi za niektoré výroky.

Šéfka rezortu justície Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) sa doteraz vyjadrovala k rozhodnutiu súdu opatrne, keďže ho nechcela ovplyvňovať. Súčasne ale poukázala aj na to, že dôvodov pre podobné opatrenie je pomerne málo. Rozhodnutie sudcu tento týždeň kritizovala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS)

51 debata chyba