V zdravotníctve sa ako prvé zrušia poplatky

Zrušenie poplatkov, navrátenie verejnoprávneho charakteru Všeobecnej a Spoločnej zdravotnej poisťovni. Ale aj čiastočná "ekonomicky a sociálne udržateľná" spoluúčasť pacienta pri niektorých zdravotníckych výkonoch. To všetko plánuje vláda vo svojom programe v oblasti zdravotníctva.

28.07.2006 08:21
debata

Časť programu ruší reformu Rudolfa Zajaca, v iných veciach v nej pokračuje.

Ako prvé chce vláda zrušiť 20– a 50-korunové poplatky za návštevu u lekára a hospitalizáciu v nemocnici. Poskytovatelia by však o príjem z poplatkov nemali prísť, minister zdravotníctva sľubuje ich náhradu. „Vypadne regulačný efekt, poplatky znížili počet nadbytočných návštev u lekára,“ upozorňuje prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.

Pre ministra zdravotníctva je však platenie poplatkov neprijateľné.„V am­bulantnej starostlivosti sa poplatok za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti hradí za spracovanie údajov o pacientovi na magnetickom nosiči. Problém však je, že je to povinnosť k zdravotnej poisťovni, ktorá to vyžaduje, a nie voči pacientovi. To znamená, čisto teoreticky, podľa znenia zákona by poplatok mala poskytovateľovi hradiť poisťovňa“, uviedol minister Valentovič.

Vláda chce zrušiť aj Zajacove ročné zúčtovanie poistného. Okrem toho si pacienti budú musieť opäť vyberať lekára podľa toho, kde bývajú. Vládny program totiž hovorí o snahe obnoviť rajonizáciu u pediatrov, všeobecných lekárov, gynekológov a stomatológov, ale „so zachovaním slobodného výberu poskytovateľa“. Fakultné nemocnice a ústavy ostanú v rukách štátu, nebudú teda z nich akciovky. Zdravotné poisťovne už budú mať určený limit, koľko najviac môžu na seba minúť. Vláda chce takisto zvýšiť platbu za poistencov štátu zo štyroch na päť percent z priemernej mesačnej mzdy.

V liekovej politike bude presadzovať, aby sa naďalej na každú závažnú chorobu plne hradil aspoň jeden liek. Sadzba DPH bude však nižšia. Aj táto vláda plánuje podporiť systém nepovinného pripoistenia.

debata chyba