Vláda chce silou zamiesť problém pod koberec

Tibor Loran (49) je prvým habilitovaným docentom rómskeho pôvodu na Slovensku. Odborne sa venuje sociálno–edukačným problémom Rómov. Správy o tom, že má stať novým splnomocnenom vlády pre rómsku menšinu, poprel.

15.08.2009 10:20
Rómska osada Foto: ,
Realita osady: hrajúce sa deti pri mlákach z nefunkčnej kanalizácie.
debata
Tibor Loran
Tibor Loran Tibor Loran

Premiér v piatok hovoril o zvýšení počtu policajtov a o dôraze na represiu proti kriminalite v rómskom prostredí. Čo si tom myslíte?

Už len reči politikov o takzvanej rómskej kriminalite sa dostávajú do rozporu s ústavou. Ak príde aj na skutky, na etnické rozlišovanie tohto druhu, bude to rozbuška s ďalekosiahlymi dôsledkami doma aj v zahraničí. Príslušnosť k menšine, ktorá pácha trestnú činnosť, bude na ujmu aj tým Rómom, ktorí žijú v súlade so zákonom. Ukazuje sa, že vláde sa nechce ani diskutovať o systémových opatreniach na riešenie spletitých problémov rómskej menšiny. Silou chce tieto problémy opäť zamiesť – aspoň načas – pod koberec

Čo sa môže odohrať na východe medzi Rómami a Nerómami, ak sa nepodarí situáciu upokojiť?

Asi príde k výbuchu, lebo neverím, že sa prijmú systémové opatrenia, opäť to bude niečo na vytretie zraku.

K akému výbuchu? Naposledy to tam explodovalo pred piatimi rokmi rabovaním obchodov a musela zasahovať armáda.

Teraz by to bolo iné a možno aj horšie, lebo na scéne sa objavil ďalší prvok – nacionálni extrémisti.

Čo hovoríte na rokovania predstaviteľov rómskych politických strán a mimovládnych organizácií s vicepremiérom a policajným prezidentom?

Opäť sa ukázalo, že naša menšina nemá skutočných lídrov. Čo ma veľmi mrzí, lebo je tu už 300 až 400 vysokoškolsky pripravených odborníkov Rómov. Žiaľ, mnohí z nich sa nechcú angažovať, obávajú sa pošpinenia, a uvoľňujú priestor rôznym polovzdelancom a samozvancom.

Poznajú títo, ako hovoríte, samozvaní lídri situáciu v najzaostalejších rómskych osadách a getách na východe republiky?

Nepoznajú. A ani ich tam nepoznajú. Ako aj, keď sú to spravidla dobre živení a pohodlní Bratislavčania. Situáciu na východe dobre poznajú niektorí rómski aktivisti z tohto regiónu. Tých však do drahého bratislavského hotela, kde sa konal nedávno okrúhly stôl, nepozvali. Aspoň som ich nevidel v televíznych šotoch z tohto podujatia. Kamery ukazovali v podstate ľudí jedného rodinného klanu – švagrov, svatov a kmotrov.

Ak oficiálni rómski lídri nemajú autoritu, môžu sa zrazu objaviť neformálni a radikálni vodcovia, ktorých si vyžiadajú samotné rómske komunity zdola?

Oni sa už objavujú, len sa zatiaľ veľmi nezviditeľňujú. A sú dostatočne radikálni. Lebo všetko, čo sa týka Rómov, ich sociálnej a ekonomickej situácie je ponechané na živelný vývoj.

debata chyba