Volák: Platy žilinských lekárov sú nadpriemerné, pritom sú neefektívni

Za prepúšťaním lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici sú podľa jej riaditeľa Štefana Voláka ich nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť, čo by podľa Voláka už v januári viedlo k zatváraniu celých oddelení.

27.11.2012 13:59
Štefan Volák Foto:
Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Štefan Volák počas tlačovej konferencie o finančnej situácii vo FNsP Žilina.
debata (19)

Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili. Podľa Voláka však s prvým variantom zníženia platov z priemerných 2 840 na 2 410 u atesto­vaných a z 1 820 na 1 550 u neates­tovaných lekári nesúhlasili, preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých.

Aktuálny dlh žilinskej nemocnice sa napriek vlaňajšiemu oddlženiu šplhá k desiatim miliónom eur, podľa Voláka za to môžu aj neefektívne výkony lekárov, keď v rámci ročného limitu v zdravotnej poisťovni nedokáže nemocnica vyčerpať až milión eur. Osemnástim lekárom začne trojmesačná výpovedná lehota plynúť 1. decembra. Volák verí, že sa s nimi ešte dokáže dohodnúť, ak nie, nevylučuje, že ich nahradí novými lekármi za prijateľnejších platových podmienok.

Proti prepúšťaniu žilinských lekárov protestovali v pondelok pred nemocnicou zdravotníci aj stovky Žilinčanov a žiadali odvolať Voláka. Lekárom sa nepáčia racionalizačné kroky vedenia nemocnice. Nesúhlasia s prepustením kolegov či spájaním oddelení, argumentujú, že bez 18 lekárov nemôžu oddelenia ortopédie a dlhodobo chorých fungovať a ich spájanie považujú za účelové a odborne nepremyslené. Podľa lekárov ide o oddelenia, ktoré ročne liečia tisícky pacientov a kde už dnes pacienti čakajú na operačné zákroky niekoľko mesiacov. Prepustenie siedmich lekárov na oddelení ortopédie pre dospelých, štyroch na oddelení ortopédie pre deti a siedmich na oddelení dlhodobo chorých, by znamenalo ešte zhoršenie situácie. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský zdôraznil, že situácia na Slovensku je taká, že žiadny lekár nie je nadpočetný.

Ministerstvo zdravotníctva sa ešte koncom uplynulého týždňa postavilo za riaditeľa žilinskej fakultnej nemocnice s tým, že keby nepristúpil k racionalizačným opatreniam, hrozil by nemocnici zánik. „Riaditeľ v rámci stabilizácie nemocnice navrhol lekárom zlúčenie ortopedických oddelení pre deti a dospelých a zároveň maximalizáciu využiteľnosti lôžok na oddelení Liečby dlhodobo chorých (LDCH), ku ktorej by došlo zlúčením LDCH a interného oddelenia,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková s tým, že podľa tohto variantu nemal prísť o prácu žiadny lekár. Ako však ďalej uviedla, lekári s týmto krokom nesúhlasili, a preto riaditeľ využil iné možnosti na racionalizáciu. Rezort konštatuje, že tieto opatrenia nie sú novinkou a robia sa postupne vo všetkých fakultných a univerzitných nemocniciach.

19 debata chyba